Adomas Mickevičius ant Ajudago kalno

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
„Adomas Mickevičius ant Ajudago kalno“
Adam Mickiewicz.PNG
Menininkas Valentas Vankavičius
Metai 1827–1828 m.
Meno kryptis portretas
Medžiagos, technika drobė, aliejus
Matmenys 148 x 125 cm
Miestas (vieta) Varšuva
Muziejus Varšuvos nacionalinis muziejus

Adomas Mickevičius ant Ajudago kalno (lenk. Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale) – 18271828 m. sukurtas dailininko Valento Vankavičiaus paveikslas,[1] vaizduojantis poetą Adomą Mickevičių.

Nuo 1925 m. šis paveikslas eksponuojamas Varšuvos nacionaliniame muziejuje.[2][3]

Aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paveikslas yra romantizmo stiliaus.[4] Adomas Mickevičius pavaizduotas Bairono poza atsirėmęs į Ajudago kalno olą Kryme, žvelgiantis į Juodąją jūrą. Ant pečių poetui užmesta čerkesų avikailio burka, kaukaziečių drabužis.[5]

Portreto tema ir pavadinimas kilo iš Adomo Mickevičiaus paskutinio Krymo sonetų sonatos „Ajudagas“ arba „Ant Judo uolos“ pirmosios eilutės.

Portretą pripažino kritikai ir pats poetas Adomas Mickevičius. Kūrinio pasisekimas buvo toks didelis, kad laikui bėgant Valentas Vankavičius nutapė keletą paveikslo kopijų, tik mažesnių dydžių.

Dailininkas Valentas Vankavičius bendravo su Adomu Mickevičiumi studijų Vilniaus universitete metais. Portretą Vankavičius nutapė po to, kai su Mickevičiumi susitiko Sankt Peterburge. Tuo metu Adomas Mickevičius Valentą Vankavičių pristatė Aleksandrui Puškinui. Vankavičius ėmėsi tapyti ir Puškino portretą, tačiau šaltiniuose išlikęs tik portreto eskizas.[4]

1828 m. paveikslo „Adomas Mickevičius ant Ajudago kalno“ originalas buvo eksponuojamas parodoje Sankt Peterburgo Dailės akademijoje, kurios absolventas buvo Valentas Vankavičius. Tais pačiais metais dailininkas padarė portreto litografiją.

Kai Valentas Vankavičius 1829 m. grįžo į Minską, dėl šio paveikslo jis jau buvo žinomas tarp lietuvių, gudų ir lenkų dailininkų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Adomas Mickevičius. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XV (Mezas-Nagurskiai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009
  2. Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale, a description by the National Museum, Warsaw.
  3. Stefan Kozakiewicz: Malarstwo polskie. T. 3: Oświecenie, klasycyzm, romantyzm. Warszawa: Oficyna Wydawnicza „Auriga”, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe w Warszawie, 1976, s. 288.
  4. 4,0 4,1 Валеры БУЙВАЛ. „MAESTRO ВАЛЕНЦІ” Да 200-годдзя з дня нараджэння Валенція Ваньковіча (1800–1842)", Nasha Vera, no. 1(11), 2000.
  5. Шунейка, Я. На Вяршыні натхнення «Міцкевіч на скале Аюдаг». – Мінск: 1994. – № 7—8. – С. 129–131.