Žydrasis Langas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Koordinatės: 36°03′12″ š. pl. 14°11′18″ r. ilg. / 36.05333°š. pl. 14.18833°r. ilg. / 36.05333; 14.18833

Žydrasis Langas 2012 m.

Žydrasis Langas (malt. Tieqa Żerqa) – iš kalkakmenio sudaryta istorinė uolinė arka Maltai priklausančioje Goco saloje. Ji stūksojo netoli Dvedžros įlankos, Vidinėje Goco jūroje. Ši struktūra, kuri susidarė suirus dviem kalkakmenio jūrų urvams, buvo mėgstama nardytojų su akvalangais. 2017 m. kovo 8 d., audros metu, arka sugriuvo.

Geologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žydrojo Lango arką sudarė maltietiško kalkakmenio, žinomo kaip Globigerina, uolienos. Tai antra pagal senumą uolų salose, teikusi Maltos pakrantei išskirtinumo. Uolos storis siekė nuo 23 iki 207 m, aukštis - iki 28 m. Uolą sudarė nuo geltonos iki pilkšvos spalvos atspalvių kalkakmenio uolienos ir jūros gyvūnų liekanos.

Sunykimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Uolą jos egzistavimo laikotarpiu veikė intensyvi erozija. Uola pamažu iro, nuo arkos apačios atskildavo dideli uolienos luitai. Pagal irimo greitį buvo nustatyta, kad arka veikiausiai sunyks per keletą metų. Paskutiniais metais dėl skylančių uolienų keliamo pavojaus vietovėje aplink uolą buvo sustatyti įspėjamieji ženklai. Prieš sugriuvimą 2017 metų pavasarį arka buvo taip suirusi, jog jos forma buvo beveik taisyklingo stačiakampio. Vis dėlto, griūtį lėmė ne pačios arkos, bet jos atraminės uolienos griūtis dėl paplovimo.

Turizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žydrojo Lango uolinė arka buvo gausiai lankoma turistų, nes buvo netoli Dvedžros turistinio kaimelio, priklausančio San Lavrenco kaimui. Vandenys aplink arką tinkami plaukioti, nardyti, laivuoti.

Čia taip pat filmuotos kino filmų ir televizijos serialų (pvz., „Sostų žaidimas“) scenos.

Žydrojo Lango arkos apylinkių panorama
Commons-logo.svg

Vikiteka