Žmogaus evoliucija
Žmogaus evoliucija – žmogaus evoliucinis (filogenezinis) vystymasis iki šių laikų.
Žmogaus evoliuciją nagrinėja dalis evoliucijos teorijos, aiškinanti, kaip žmogus išsivystė kaip atskira rūšis. Žmogaus evoliucijos tyrimai apima daugelį mokslinių disciplinų, tarp jų fizinę antropologiją, evoliucinę biologiją ir genetiką. Nors kalbant apie žmogaus evoliuciją žmonės suprantami kaip žmonės–gentis (Homo), tačiau žmogaus evoliucijos tyrimai apima ir kitus hominidus, pvz., australopitekus.
Paleoantropologijos istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Šiuolaikinė paleoantropologijos disciplina savo vystymąsi pradėjo XIX amžiuje atradus „Neandertalio žmogų“ (taip pavadintas 1856 m. rastas skeletas, tačiau neandertaliečiai buvo randami kitur jau nuo 1830 m.) ir atsiradus vadinamųjų „urvinių žmonių“ egzistavimo įrodymams.
Tai, kad žmonės yra panašūs į kai kurias didžiųjų beždžionių rūšis, buvo akivaizdu nuo seno, tačiau tik nuo Charles Darwin 1859 m. išleistos On the Origin of Species knygos paplito idėja apie biologinę rūšių evoliuciją. Nors pirmojoje Darvino knygoje apie evoliuciją žmogaus evoliucijos klausimas nebuvo tiesiogiai liečiamas, evoliucijos teorijos reikšmė šiuo klausimu to laikotarpio skaitytojams buvo akivaizdi.
Thomas Huxley ir Richard Owen debatų esmė buvo žmogaus evoliucijos idėja. Huxley įtikinamai pademonstravo daugelį žmogaus ir beždžionių panašumų ir skirtumų savo 1863 m. išleistoje knygoje Evidence as to Man's Place in Nature.
Tuo metu, kai Darvinas išleido savo knygą šia tema, Descent of Man, tai jau buvo plačiai žinoma jo evoliucijos teorijos interpretacija, dėl ko daug kas į visą evoliucijos teoriją žiūrėjo priešiškai. Net daugeliui Darvino šalininkų (pvz., Alfred Russel Wallace ir Charles Lyell) idėja, kad žmonių protiniai sugebėjimai ir moralė galėjo atsirasti dėl natūraliosios atrankos, atrodė per drąsi.
Rūšių sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Išvardinta chronologine eile, pagal gentis.
- Hominidae:
- Graecopithecus (?=Ouranopithecus)†
- Otavipithecus†
- Morotopithecus†
- Ponginae
- Homininae

1. Homo sapiens
2. Homo neanderthalensis
3. Homo erectus.
- Homo
- Homo gautengensis†
- Homo rudolfensis†
- Homo naledi†
- Homo habilis†
- Homo floresiensis†
- Homo erectus†
- Homo ergaster†
- Homo antecessor†
- Homo heidelbergensis†
- Homo cepranensis†
- Homo helmei†
- Homo palaeojavanicus†
- Homo tsaichangensis†
- Denisovo žmogus†
- Homo neanderthalensis†
- Homo rhodesiensis†
- Homo sapiens
- Tauriojo elnio urvo žmonės†
- Homo
Homo dar skirstomi į senovinius ir šiuolaikinius žmones.
Laiko juosta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
