Šviesuolių judėjimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Šviesuolių judėjimas (angl. Brights movement) – visuomeninis judėjimas, kurio tikslu yra natūralistinės pasaulėžiūros propagavimas. Judėjimą 2003 m. įkūrė Paulas Geisertas ir jo žmona Mynga Futrel. Žodį šviesuolis Geisertas pasirinko kaip bendrą terminą, įvardinantį asmenį, kurio pasaulėžiūra yra natūralistinė (laisva nuo antgamtiškumo ir mistinių elementų).

Siekiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Tolerancijos natūralistinei pasaulėžiūrai propagavimas.
  • Visuomenės pripažinimas ir supratimas.
  • Šviesuolių integracija į pilnavertį visuomeninį gyvenimą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Judėjimas susikūrė aplink The Brigts Net svetainę. Kiekvienas iš dalyvių turi teisę išsakyti savo nuomonę.

Paulas Geisertas 60-aisiais buvo biologijos mokytojas Čikagoje, 70-aisiais tapo profesoriumi, 80-aisiais – rašytoju ir verslininku. 90-aisiais tapo švietėjiškos medžiagos ir interneto svetainių, susijusių su religijos mokymu mokyklose bendraautoriumi. 2002 m. dalyvavo kampanijoje „Bedievių amerikiečių maršas į Vašingtoną“ (Godless Americans March on Washington), bet jam nepatiko etiketė bedieviai ir pabandė sugalvoti kitą, geriau skambantį žodį.

Futrellas, bendradarbiaudamas su judėjimo įkūrėju, norėjo į jį įtraukti kuo daugiau nereligingų asmenų, kurie tuo metu nepriklausė jokiai organizacijai. Tam, kad tą pasiekti, jis išpopuliarino žodį bright 'šviesuolis', taip pat pilietinės visuomenės idėją, kuri skelbė, jog galima vienytis naudojant internetą. Po pirmų bandymų 2003 m. pradžioje jis paleido svetainę birželio 4. Judėjimas tapo populiariu dėl Ričardo Dokinso ir Danielo Denneto straipsnių. Per metus narių skaičius jau siekė penkiaženklį skaičių. Vis didesnis populiarumas priklausė nuo aštrių debatų apie Naująjį ateizmą ir nuo tokių knygų kaip Dievo iliuzija, Laiškas krikščionių tautai ir kt. Iki 2008 m. balandžio svetainėje užsiregistravo apie 38 tūkstančius narių iš 148 šalių.

Judėjimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dauguma judėjimo dalyvių įvardina save ateistais, humanistais, laisvamaniais, natūralistais, agnostikais, skeptikais ir tt. Visi jie yra vadinami bendru terminu šviesuoliai. Judėjimui priklauso tokios garsenybės kaip Ričardas Dokinsas, Nobelio laureatas Ričardas Dž. Robertsas, psichologas Stivenas Pinkeris, filosofas Danielas Dennetas, taip pat iliuzionistai ir mitų griovėjai Džeimsas Rendis ir Penas ir Teleris.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]