Pereiti prie turinio

Pilietinė visuomenė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Pilietinė visuomenė – su šeima, valstybe ir verslu nesusijusių institucijų, organizacijų ir individų visuma.[1] Sąvoka turi daug įvairių detalesnių apibrėžimų, tačiau nėra bendro sutarimo dėl jų priimtinumo.

Pilietinė visuomenė nėra vieningas darinys. Tai labiau sfera, kurioje, atskirai nuo valstybės ir verslo, veikia individai bei jų organizacijos, siekdami išsakyti savo nuomonę, iškelti probleminius klausimus ir ieškoti jų sprendimų. Pilietinė visuomenė kartais pristatoma kaip viena iš trijų pagrindinių visuomenės dalių (kitos dvi: valstybė ir verslas), su kuriomis yra tuo pačiu metu tiek ir glaudžiai susijusi, tiek ir konkuruojanti, atsverianti jų įtaką. Anot politologo Robert D. Putnam, aktyvi pilietinė visuomenė prisideda prie socialinių ryšių stiprinimo (didina šalies socialinį kapitalą) ir gerina demokratinius procesus.[2]

Pilietinė visuomenė pasireiškia įvairiomis formomis: per NVO, NPO, įvairių sričių aktyvistų grupes, religines, akademines bendruomenes, klubus, asociacijas ir kt.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. H. Anheier. A Dictionary of Civil Society, Philanthropy, and the Nonprofit Sector. Taylor & Francis, 2005, p. 54
  2. Robert D. Putnam. Making Democracy Work: Civic Traditions in Modern Italy. Princeton University Press, 1994

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]