Šienligė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šienligė

Odos testas naudojamas alergijai diagnozuoti.
ICD-10J30
ICD-9477
LigųDB31140

Šienligė, alerginis rinitas  – žiedadulkių sukelta alerginė liga, kuri atsiranda dėl padidėjusios organizmo reakcijos į augalų žiedadulkes. Kiti šienligės pavadinimai: polinozė (lot. pollen – žiedadulkė), šieno karštligė, šieno sloga, pavasario – vasaros sloga, alerginis rinitas.

Ligos sukėlėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaizduojamas uždegimas susijęs su alerginiu rinitu

Šienligė, gydytojų vadinama alerginiu rinitu, sukelia peršalimą primenančius simptomus: nosies tekėjimą, užsikimšimą, spaudimą sinusų srityse. Tačiau, kitaip nei peršalimas, šienligė nėra sukeliama viruso – tai alerginis atsakas į specifines medžiagas – alergenus.

Esant alergijai žiedadulkėms, šienligės simptomai gali pasireikšti tik tam tikru metų laiku (pavasarį, vasarą). Lietuvoje šienligę dažniausiai sukelia motiejuko, šunažolės, avižuolės, eraičino ir javų žiedadulkės. Jei alerginę reakciją išprovokuoja pelėsiai, dulkių erkutės ar kitos namų aplinkoje esančios medžiagos, alergijos simptomai gali varginti ištisus metus.

Nepriklausomai nuo to, kokia medžiaga išprovokuoja alerginę reakciją, jos esmė visada ta pati: imuninė sistema klaidingai priskiria alergeną organizmui kenksmingoms medžiagoms ir ima gaminti prieš jį nukreiptus antikūnus (imunoglobulinus E). Kitą kartą susidūrus su šiuo alergenu prasideda alerginė reakcija: imunoglobulinai E lemia uždegiminių medžiagų (tarp jų ir histamino) išsiskyrimą, kurios sukelia nosies, sinusų ir akių gleivinių patinimą, o tai lemia nosies tekėjimą, ašarojimą ir čiaudulį.

Dažnas veiksnys, lemiantis alergijų (tarp jų ir šienligės) atsiradimą yra paveldėjimas. Tikimybė susirgti šienlige yra žymiai didesnė, jei šeimos nariams būdingos alergijos ar astma. Šienlige gali susirgti įvairaus amžiaus asmenys, tačiau dažniausiai jos simptomai pasireiškia vaikystėje, o senstant jie palengva silpnėja ir gali net visiškai išnykti.

Šienligės požymiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Gali prasidėti akių uždegimu – konjuktyvitu: niežti akių vokai, akys parausta, peršti, ašaroja, skauda, bijo šviesos
  • Dažniausiai būna stipri sloga – rinitas: netikėtai, staiga atsiranda priepuolinis, daugkartinis čiaudulys, gausios, vandeningos išskyros iš nosies

Gydymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šienligė yra viena iš dažniausių alerginių ligų, ji nėra išgydoma, tačiau tinkamas gydymas gali labai pagerinti ja sergančio asmens savijautą. Paprastai rekomenduojama vengti kontakto su alergenu, nebūti pievose saulėtomis dienomis, riboti vėdinimą namie ar automobilyje. Vienas iš šienligės gydymo metodų – imunoterapija, kai leidžiami nedideli alergenų kiekiai.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Alergija: kaip gydytis nuo šienligės ir kitų alerginių ligų / V. Ulrichas; iš vokiečių k. vertė Rima Zamuškevičienė. – Vilnius: Mokslas, 1989. – 106 p.: iliustr. – ISBN 5-420-00323-6
  • Šienligė / Regina Ėmužytė, iliustr. R. Derkintis. – Vilnius, 1995. – 25 p.: iliustr.
  • Alerginis rinitas: mokomoji knyga / Regina Ėmužytė. – Vilnius: VU leidykla, 2012. – 118 p.: iliustr. – ISBN 978-609-459-115-0
  • Rinitas / Glenis K. Scadding, Wytske J. Fokkens; iš anglų k. vertė Giedrė Vanagienė. – Vilnius: Nacionalinis medicinos mokymų centras, 2012. – 120 p.: iliustr. – ISBN 978-609-8053-04-3