Šamisen

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Šamisen

Šamisen (jap. 三味線 'Trys skonio stygos'), dar vadinamas sangen (jap. 三絃 'Trys stygos') – styginis instrumentas su trejomis stygomis. Juo grojama su brauktuku, vadinamu bachi.

Kai kurie Edo periodo šaltiniai nurodo instrumento pavadinimą buvus „samisen“. Dabartinėje kultūroje yra paplitusi dar viena instrumento pavadinimo versija „jamisen“ (džamisen), pvz.: Tsugaru-jamisen – šamisen atlikimo stilius).

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šamisen yra panašaus ilgio kaip ir gitara, tačiau jo kaklelis yra daug plonesnis, be to jis neturi dalmenų. Šamisen korpusas () yra panašus į bugną ir aptrauktas oda, kad paryškintų garsą. Šis instrumentas savo ruožtu primena bandžą. Oda, aptraukti korpusui paprastai būna šuns arba katės, tačiau praeityje buvo naudojamas specialus popieriaus tipas. Šiais laikais yra išbandomos įvairios plastikinės medžiagos.

GeišaTokijo groja šamisen. Apytikriai 1870 m.

Šamisen kaklelis paprastai yra sudarytas iš trijų ar keturių dalių, kurios gali tarpusavyje jungtis. Kai kurie instrumentai gaminami taip, kad juos būtų galima išardyti ir sutaupyti vietos. Gaminti kaišteliams, kad susukti stygoms, populiari medžiaga buvo dramblio kaulas, tačiau jam tapus retenybe, buvo pasirinkta kitokių medžiagų, kaip įvairūs plastikai arba mediena.

Stygos dažniausiai buvo gaminamos iš šilko, tačiau pastaruoju metu jų gamybai pasirenkamas nailonas. Žemiausia styga pereina nedidelį kauburį ramstuko gale, šitaip sukeldama savotišką dūzgimą – sawari (panašiai kaip sitaro sukeliamas garsas – jivari).

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]