Šachmatų kompozicijų sprendimo FIDE meistras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Šachmatų kompozicijų sprendimo FIDE meistras (sutr. ŠKS FM) – tai sportinis vardas suteikiamas už šachmatų kompozicijos sprendimo varžybose pasiektus rezultatus. Jį visam laikui suteikia WCSC (iki 2010 m. FIDE). Jis yra žemesnis už tarptautinio meistro titulą. Galioja tik šachmatų kompozicijų sprendimo varžybose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą šachmatų kompozicijų sprendimo FIDE meistro titulą suteikė FIDE 1997 m.[1].

Reikalavimai titului gauti laikui bėgant kito. Kad titulai ir normos turi būti susieti su reitingais nutarta 2006 m. Pastoviosios šachmatų komisijos (PCCC) suvažiavime Vageningene[2], Rode 2007 m. padarytas nedidelis pakeitimas. Sekantis keitimas primtas 2010 m. Kretoje, o 2014 m. Berne reikalavimai sušvelninti[3].

Reikalavimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Norintis gauti ŠKS FIDE meistro vardą privalo įvykdyti normas šachmatų kompozicijų sprendimo varžybose.

Normos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Normos titului gauti vykdomos tinkamo lygio turnyre. Tarptautinio šachmatų kompozicijų sprendimo meistro (ŠKS FM) normą galima įvykdyti, kai turnyre dalyvauja bent 5 sprendėjai turintys: 2350 ir aukštesnį šachmatų kompozicijų sprendėjo reitingą.

Kad turnyre sprendėjas įvykdytų ŠKS FM normą, jo pasirodymo reitingas turnyre turėtų būti ne mažesnis už 2450. Be to, jis turi užimti vietą tarp 2350 reitingą turinčiųjų dalyvių (kai jų 6, ne žemesnę, kaip 6-ąją vietą).

Titulų įgijimo sąlygos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tarptautinis šachmatų kompozicijų sprendimo meistras turi įvykdyti normą du kartus ir turėti 2350 šachmatų kompozicijų sprendėjo reitingą.

Šis privalomasis reitingas turi būti lengvai randamas bet kuriame oficialaus reitingo sąraše, arba normos turnyro ataskaitoje.

Turnyrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pretendentas į titulą turi dalyvauti turnyruose, kuriuose skaičiuojami reitingai ir nustatytos titulams gauti normos. Jiems keliama eilė reikalavimų.

Juose turi dalyvauti bent 10 reitinguotųjų sprendėjų ( titulų normų vykdymui: iš mažiausiai trijų šalių 15 reitinguotų sprendėjų).

Parinkti šachmatų uždaviniai turi būti originalūs, arba mažai žinomi spausdinti uždaviniai. Jiems keliami reikalavimai dėl lygio ir sunkumo, rekomenduojama, kad jie būtų skirtingų stilių.

Turnyrai, kurie organizuojami, pagal pasaulio čempionato taisykles, reitingų skaičiavimui naudojamas pilnas turnyro koeficientas. Kituose turnyruose reitingo skaičiavimui koeficientas mažinamas per puse.

Tokiuose turnyruose sprendimui turi būti pateikta ne mažiau kaip 12-ka skirtingo tipo užduočių. Šachmatų kompozicijos atrenkamos iš septynių grupių: tai dviejų ėjimų, trijų ėjimų, daugelio ėjimų tiesioginiai šachmatų uždaviniai, etiudai, sutarto mato, atvirkščio mato ir pasakiškosios kompozicijos uždaviniai. Sprendimui pateikiama mažiausiai po du uždavinius iš 5 grupių, bet iš kiekvienos grupės pateiktų kompozicijų skaičius neturi viršyti trijų.

Turnyras gali būti padalintas į ratus, ar vykti kelias dienas. Kai ne visų užduočių teisingas sprendimas vertinamas 5 balais, reitingų skaičiavimui turnyro koeficientas koreguojamas.

Jei į turnyrą yra įtraukti pasakiškosios kompozicijos uždaviniai, rekomenduojama, kad jų tipas būtų paskelbtas mažiausiai prieš du mėnesius. Prieš pasaulio taurės atvirąjį turnyrą jis turėtų būti skelbiamas WFCC ar turnyro organizatoriaus, jei tokia yra, svetainėje.

Visi turnyro dokumentai (uždaviniai su sprendiniais, pilnas rezultatų ir reitingų sąrašas, teisėjo pranešimas apie varžybų eigą ir galimus pažeidimus ir t. t.) per 30 dienų po varžybų pabaigos siunčiami WFCC atstovui (komisijai). Atstovas (komisija ) gali patvirtinti, ar ne, turnyro atitikimą reikalavimams ir nustatyti turnyro koeficientą. Galutinį sprendimą tvirtina WFCC.[4]

Lietuvos šachmatų kompozicijų sprendimo FIDE meistrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2019 m. pradžioje šachmatų kompozicijų sprendimo FIDE meistro titulą turinčių neliko, kai 2014 m. Vidmantui Satkui buvo suteiktas tarptautinis šachmatų kompozicijų sprendimo meistro vardas.[3][5].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šachmatų kompozicijų sprendimo FIDE meistrai