Pereiti prie turinio

Čilės virtuvė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Čilės virtuvė
Šalis: Čilė
Žymiausi patiekalai
Užkandžiai: Pomidorai įdaryti tunu
Pagrindiniai patiekalai: Jautiena su paprikų padažu, ungurys tešloje
Sriubos: Petražolių sultinys, jūros gerybių sriubos
Desertai: Vaisių pudingai
Gėrimai: Likeris, vynas

Čilės virtuvę daugiausiai sudaro Ispanijos virtuvė su tradiciniais čilietiškais ingredientais.[1] Vėlesniais laikais šalies virtuvei didelę įtaką darė islamiška virtuvė ir Europos šalių virtuvės, tokios kaip Vokietijos, Italijos, Kroatijos ir Prancūzijos. Dėl didelės šalies Ramiojo vandenyno pakrantės, nacionalinėje virtuvėje naudojama daug jūros gėrybių. Daugelyje receptų plačiai naudojamas vynas, o šalis yra viena didžiausių vyno gamintojų pasaulyje. Dėl šalies geografinės įvairovės, maisto gamyboje naudojamos neįprastos kombinacijos.

Įvairovė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl skirtingo įvairių maisto produkto prieinamumo šalies vietovėse, Čilės gastronomai nacionalinę virtuvę skirsto į tris dalis:

  • Šiaurės Čilės virtuvė
  • Čilės centrinės pakrantės virtuvė
  • Pietų Čilės virtuvė

Visi trys tipai taip pat skirtingai įtakoti europiečių. Kiekvienas regionas turi savitas tradicijas ruošiant įvairius patiekalus iš žuvies, jūros gėrybių, mėsos ir naminių paukščių. Užsienietiška kultūra labiausiai įtakojo desertų ir gėrimų gamyboje.

Čilės Ramiojo vandenyno Velykų salos teritorijai būdinga išskirtinė virtuvė. Tai polizinietiškos ir pietų Čilės virtuvių mišinys, pasižymintis žuvies, jūros gėrybių ir ypač omarų patiekalais.

Pagrindinės kultūros[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kukurūzas

Čilėje ir visoje Pietų Amerikoje, galite rasti įvairių vaisių ir daržovių kultūrų, kurios čia buvo auginamos nuo neatmenamų laikų. Šie žemės ūkio produktai vertinami vietinių ir naudojami įvairiuose receptuose. Taip pat daugelis jų yra svarbi eksporto prekė. Čilietiškoje virtuvėje labiausiai paplitusios šios kultūros:

Jūros gėrybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl ilgos pakrantės nacionalinėje virtuvėje naudojamos įvairios jūros gėrybės. Humbolto srovės dėka šalies pakrantėse atsiduria daugybė vandenyno gėrybių. Tai kalmarai, dešiniaakiai jūrų liežuviai, albakorai, menkės, lašišos, rajos ir tunai. Taip pat naudojami moliuskai, krevetės, krabai, austrės, vėžiai, unguriai.

Populiarus patiekalas Čilėje caldillo de congrio, pagamintas iš jūrinių ungurių tešloje yra išaukštintas žymaus šalies rašytojo Pablo Neruda.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Typical chilean dishes“. trekkingchile.com. Nuoroda tikrinta 2021 m. vasario 7 d..

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]