Lukumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Krūva lukumo gabalėlių
Rožių vandens aromato lukumas

Lukumas (turk. lokum, gr. Λουκούμι), dar žinomas kaip „turkiškas gardėsis“ (angl. Turkish delight) – iš Turkijos kilęs konditerinis gaminys. Tai spalvotos želės gabalėliai, pagardinti rožių vandens, mastikos arba citrinų aromatu ir apibarstyti cukraus pudra arba kopra.

Lukumas pradėtas gaminti Osmanų imperijoje XV a. Pradžioje kaip saldikliai naudoti medus ir melasa, o kaip rišamosios medžiagos – vanduo ir miltai. Į Vakarus lukumas pateko XIX a., o juos išpopuliarinę britai jiems suteikė „turkiško gardėsio“ pavadinimą. Būtent tokiu pavadinimu dabar lukumas pardavinėjamas užsienyje bei turistams.

Turkiškas pavadinimas lokma, lokum kilo iš arabų kalbos žodžio luqma, reiškiančio „kąsnis“. Balkanuose gaminys dar vadinamas kaip rahat. Šis pavadinimas atkeliavęs iš arabiškos frazės raḥat al-ḥulqum, reiškiančios „pasitenkinimas burnai“. Tradicinis lukumas gaminamas Turkijoje, Graikijoje (ten dažnai parduodamas kaip „graikiškas gardėsis“), Kipre, Balkanuose. Taip pat įvairių šalių konditerijos bendrovės gamina panašius gaminius „turkiško gardėsio“ pavadinimu.