Zachiejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Zachiejus. Nielso Larseno pav.

Zachiejus (sen. gr. Ζακχαῖος, Zakchaios, „Tyrasis“ arba „Teisingasis“, hebr.זכי‏‎, aram. „Tasai, kurį Dievas atsimena“.[1]) – Jericho muitininkų viršininkas. Jis minimas Luko evangelijoje (Lk 19,1-10) kaip Jericho muitininkų viršininkas ir turtuolis, gyvenęs Jėzaus laikais. Miesto žmonės jį laikė nusidėjėliu – nesąžiningai elgėsi rinkdamas mokesčius, o nuolat liesdamas pagonių monetas, religiniu požiūriu buvo nešvarus.

„Atvykęs į Jerichą, Jėzus ėjo per miestą. Ten buvo žmogus, vardu Zachiejus, muitininkų viršininkas ir turtuolis. Jis troško pamatyti Jėzų, koks jis esąs, bet negalėjo per minią, nes pats buvo žemo ūgio. Zachiejus užbėgo priekin ir įlipo į šilkmedį, kad galėtų jį pamatyti, nes jis turėjo tenai praeiti. Atėjęs į tą vietą ir pažvelgęs aukštyn, Jėzus tarė: „Zachiejau, greit lipk žemyn! Man reikia šiandien apsilankyti tavo namuose“. Šis skubiai nulipo ir su džiaugsmu priėmė jį. Tai matydami, visi murmėjo: „Pas nusidėjėlį nuėjo į svečius!“ O Zachiejus atsistojęs prabilo į Viešpatį: „Štai, Viešpatie, pusę savo turto atiduodu vargšams ir, jei ką nors nuskriaudžiau, grąžinsiu keturgubai“. Jėzus tarė: „Į šiuos namus šiandien atėjo išganymas, nes ir jis yra Abraomo palikuonis. Žmogaus Sūnus atėjo ieškoti ir gelbėti, kas buvo pražuvę“.“

I m. e. amžiuje Jerichas buvo turtingas ir svarbus miestas, įsikūręs Jordano upės slėnyje[2][3]. Jis kontroliavo pagrindinius kelius, vedančius į Jeruzalę bei į rytinį Jordano upės krantą. Šalia miesto augo palmės bei plačiai žinomi balzaminiai medžiai (bosvelijos), kurių kvapas pripildydavo orą kelis kilometrus aplinkui. Ten augo ir evangelijoje minimas šilkmedis (sikomoras), kuris buvo atvežtas iš Egipto ir gerai pritapo šiltame Jericho, esančio 300 metrų žemiau jūros lygio, klimate. Ir šiuo metu Jeriche auga galingas šilkmedis, į kurį neva ir buvo įlipęs Zachiejus.

Zachiejaus šilkmedis (sikomoras) Jeriche

Yra kelios tolesnio Zachiejaus likimo versijos. Pasak Pseudo Klemenso, jis draugavo su šv. Petru, kuris Zachiejų paskyrė pirmuoju Cezarėjos vyskupu. Klemensas Aleksandrietis savo knygoje Stromata jį sutapatino su evangelistu Matu, kuris po Jėzaus įžengimo į dangų pakeitė Judą Iskariotą. Viduramžių legenda teigia, kad Jėzui išsiuntus apaštalus Dievo karalystės skelbti Zachiejus nuvyko į Galiją ir ten pasivadinęs Amaduru skelbė evangeliją Rokamadure, vėliau pavadintame jo vardu.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://cf.blueletterbible.org/lang/lexicon/Lexicon.cfm?Strongs=H2140&t=kjv[neveikianti nuoroda] Strongs Lexicon on the Blue Letter Bible website
  2. Morris, Leon. Luke: An Introduction and Commentary, 297 psl. Wm. B. Eerdmans, 1988.
  3. Stier, Rudolf Ewald. The Words of the Lord Jesus. Trans. William Burt Pope. 314 psl. Sheldon & co., 1859.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]