Pereiti prie turinio

Apaštalas Matas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Apaštalas Matas evangelistas (aut. Guido Reni, XVII a. pr.)

Apaštalas Matas (hebr.מתי ‏‎ „Viešpaties dovana“ ; gr. Απόστολος Ματθαίος) – vienas iš Jėzaus Kristaus apaštalų. Pagal Naująjį Testamentą buvo muitininkasKafarnaumo, vėliau tapo apaštalu. Tradiciškai jam priskiriama pirmosios evangelijos autorystė.

Apaštalas Matas aprašė Jėzaus Kristaus gyvenimą ir mokymą. Jis taip pat turėjo kitą vardą, Levis, o jo tėvas buvo Alfiejus (Mk 2,14). Vardas Matas retai sutinkamas Šventajame Rašte. Jis kilęs iš hebrajiško vardo Mattaj arba Mattanja, kas reiškia „Dievo dovana“ – taip pat kaip Dorotas, Bogdanas, Teodoras, Božydaras, Deusdeditas ir t. t.

Apie tolimesnę Mato gyvenimą beveik nieko nežinoma. Pagal vienus šaltinius jis skelbė evangeliją Etiopijoje, kur ir buvo nukankintas, pagal kitus šaltinius jam buvo įvykdyta mirties bausmė Mažojoje Azijoje Ieralopio mieste.

Italijos mieste Salerno San-Matteo bazilikoje saugomi jo palaikai, pagal vieną versiją jie buvo atvežti į Italiją X a.

Dabar ginčijama Mato evangelijos autorystė. Manoma, kad ji parašyta graikiškai apie 85 m. ir vėliau per klaidą priskirta apaštalui Matui. Tai grindžiama teksto analize ir palyginimu su Evangelija pagal Morkų.

Laikoma, kad Apaštalas Matas parašė evangeliją žydams ir krikščionims, kurie atsivertė iš judaizmo.

Matas evangelistas yra gerbiamas katalikų ir stačiatikių. Jo minėjimo diena pas katalikus yra rugsėjo 21 d., pas stačiatikius – lapkričio 16 d.

Apaštalo Mato simbolis – angelas.

Šventas Matas yra buhalterių, bankininkų, apskaitininkų, biržos maklerių ir mokesčių rinkėjų šventasis globėjas.