Ye Jianying

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Je Dzianing
叶剑英
Nacionalinio Liaudies Kongreso Nuolatinio Komiteto Pirmininkas
Ye Jianying.jpg
Gimė 1897 m. balandžio 28 d.
Kinijos LR Guangdongas
Mirė 1986 m. spalio 22 d. (89 metai)
Kinijos LR Pekinas
Nacionalinio Liaudies Kongreso Nuolatinio Komiteto Pirmininkas
Ėjo pareigas 1978 m. kovo 5 d. – 1983 m. birželio 18 d.
Ankstesnis Soong Čing-ling
Vėlesnis Peng Zhen
Partija Kinijos Komunistų Partija

Je Dzianing (kin. 叶剑英, pinyin: Yè Jiànyīng; 1897 m. balandžio 28 d. – 1986 m. spalio 22 d.) – kinų karininkas ir komunistų politikas, nominalus valstybės vadovas 1978–1983 metais. Ye buvo Whampoa karo akademijos dekano pavaduotoju.

1924 m. prisijungė prie Kinijos komunistų partijos. 1927–1937 m. pilietinio karo su Guomindanu metu Ye buvo vienas pagrindinių komunistinių jėgų lyderis. Ye buvo vienu iš Ilgojo žygio plano paruošėjų bei pats jame dalyvavo.

Po Kinijos Liaudies Respublikos įsteigimo, Je valdė Guangdonge. Je suprato, kad ekonominės sąlygos esančios Kantone labai skyrėsi nuo tų, kurios vyravo kituose Kinijos regionuose, nes dauguma Kantono žemės savininkų patys buvo valstiečiais bei dirbo žemę ir neišnaudodavo savo nuomininkų. Todėl jis atsisakė atimti nuosavybę iš žemės savininkų, o vietoj to apsaugojo jų verslą ir žemes. Je politika prieštaravo bendrosioms žemės reformos direktyvoms, kurioje buvo pabrėžiama klasių kova. Jo politika buvo laikoma pernelyg minkšta ir netrukus jį pakeitė Lin Biao, kuris pradėjo įgyvendinti daug atšiauresnę politiką. Ye politinė karjera iš esmės pasibaigė. Tačiau nors jis buvo pašalintas iš politinių postų, jis išsaugojo savo pozicijas kariuomenėje. Iki 1968 m. jis aktyviai vykdė karines funkcijas, 1955 m. tapo Liaudies Išlaisvinimo Armijos maršalu.

Po to, kai Lin Biao buvo nuverstas, 1971 m., Je įtaka pradėjo augti ir 1975 m. jis buvo paskirtas gynybos ministru, perimdamas Lin Biao postą. Nuo 1973 m. jis tapo Kinijos komunistų partijos Centro komiteto pirmininko pavaduotoju. Jis vadovavo generolų ir partijos vyresniųjų sąmokslui pašalinant Jiang Čing ir Keturių gaują.

Je atsistatydino iš gynybos ministro posto ir 1978 m. buvo paskirtas Nacionalinio Liaudies Kongreso Nuolatinio Komiteto Pirmininku ir tapo nominaliu valstybės vadovu. 1983 m. Je atsistatydino, o 1985 m. visiškai pasitraukė iš Politbiuro. Jis mirė būdamas 89 metų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]