Vikipedija:Naudotojo puslapis
Čia aprašytos Vikipedijos taisyklės, galiojančios visiems Vikipedijos dalyviams. Taisyklės gali būti keičiamos tik nustatyta tvarka. |
Vikipedijoje egzistuoja naudotojų puslapiai. Naudotojo šiuo atveju reiškia susietas su naudotoju, o ne priklausantis naudotojui.
Ką galima rašyti į asmeninį puslapį?
Čia galima rašyti viską, kas susiję su Vikipedijos projektu. Dažniausiai žmonės čia parašo kažkiek informacijos apie save – išvardina sritis, kuriomis domisi ir galbūt rašo straipsnius, pomėgius, kontaktinius duomenis (pvz., Skype naudotojo vardą ar el. pašto adresą), nuorodą į asmeninį puslapį ir panašiai.
Taip pat dažnas šio puslapio panaudojimas yra susijęs su Jūsų veikla Vikipedijoje. Tam galima įdėti projektus, prie kurių dirbate Vikipedijoje, planuojamų atlikti darbų sąrašą, atliktų darbų sąrašus bei sąrašą darbų, kuriais užsiimate šiuo metu. Galima susidėti naudingas išorines nuorodas, nuorodas į mėgstamiausius Vikipedijos straipsnius, patinkančius paveikslėlius (tik laisvos licencijos, negalima dėti {{Fairuse}}!). Taip pat dalis žmonių čia susirašo žinutes prisiminimui (angl. reminders).
Jei kuriam laikui pasitraukiate iš Vikipedijos, savo naudotojo puslapyje galite palikti žinutę, kad kiti naudotojai nesikreiptų į jus skubiais klausimais ir nelauktų atsakymo.
Naudotojo puslapyje dažnai rašoma asmeninė nuomonė ir pažiūros, susijusios su Vikipedija ir ne tik. Galima įsidėti mėgstamas citatas, ištraukas iš mėgstamų veikalų ir panašiai.
Dauguma naudotojų čia surašo kalbas, kuriomis gali daugiau ar mažiau susišnekėti (žr. Vikipedija:Babel).
Jei kuriate skydelius ir norite, kad juos lengvai pasiektų visi naudotojai – tam taip pat galite naudoti papuslapius. Pavyzdžiui, puslapyje Naudotojas:Pavyzdys/userbox-melomanas sukurtą skydelį kiti naudotojai galės naudoti kaip {{Naudotojas:Pavyzdys/userbox-melomanas}}.
Visa, kas čia išvardinta, jokiu būdu nėra privaloma. Buvo tik paminėti dalykai, kurie į asmeninius puslapius dedami dažniausiai. Taip pat tai nereiškia, kad reikia jais apsiriboti.
Ko negalima rašyti į asmeninį puslapį
Naudotojo puslapyje negalima turėti paveikslėlių Fairuse pagrindu. Ši koncepcija yra skirta švietimo ir panašiems tikslams, ir naudotojo puslapis su tuo nesusijęs.
Griežtai draudžiama kurstyti tautinę, rasinę ir kitokią neapykantą, taip pat draudžiama kurstyti nesantaiką Vikipedijoje nepagarbiai atsiliepiant apie kitus naudotojus ar naudotojų grupes. Draudžiama asmeninį puslapį naudoti kampanijai prieš nepatinkančius žmones, tiek Vikipedijos naudotojus, tiek ne.
Negalima dėtis visiškai su Vikipedija nesusijusių dalykų – asmeninės straipsniuose nenaudojamų ir neplanuojamų naudoti nuotraukų kolekcijos, rašinėlių ir panašiai. Negalima šio puslapio naudoti diskusijoms su Vikipedija visiškai nesusijusiomis temomis, ypač – ne su Vikipedijos naudotojais. Griežtai draudžiama čia dėti reklamas. Nuorodos į asmeninius puslapius, net komercinius, yra galimos, tačiau tik pateiktos įprastai, be jokių reklaminių tekstų.
Negalima užsiiminėti žaidimais (pavyzdžiui, RPG), ypač – su žmonėmis, nedalyvaujančiais Vikipedijos veikloje.
Negalima dėti savo asmeninio puslapio, aptarimų puslapio ir jų papuslapių į Vikipedijos straipsniams skirtas kategorijas.
Išskyrus juodraščius ar rašinius, naudotojų subpuslapiai nėra skirti talpinti kokiai nors su naudotoju niekaip nesusijusiai medžiagai, pvz., įvairiems sąrašams, straipsniams ir pan.
Nedėkite medžiagos, kuri gali įžeisti ar kitaip smarkiai papiktinti kitus žmones. Konkrečių taisyklių šiuo atveju nėra, ir Jūs savo puslapyje turite didelę laisvę, tačiau nepiktnaudžiaukite ja. Ypač žiaurūs vaizdai, atvira pornografija ar panašūs dalykai bus labai greitai pašalinami.
Taip pat čia galioja visos Vikipedijos Bendruomenės taisyklės, nors ir negalioja dauguma straipsniams taikomų taisyklių.
Kiti naudotojai
Nors kitiems naudotojams nėra draudžiama redaguoti Jūsų asmeninį puslapį, paprastai gerbiant naudotoją be labai svarbios priežasties tai nėra daroma. Turbūt dažniausias atvejis, kai kiti naudotojai redaguoja Jūsų puslapį, yra vikiordinų už indėlį į enciklopediją įteikimas bei padėkos. Taip pat dažnai naudotojai pašalina kitų naudotojų puslapiuose įvykdytą vandalizmą. Retesniais atvejais tenka iš kitų naudotojų puslapių pašalinti ten įdėtą netinkamą medžiagą (žr. aukščiau), tačiau prieš tai visada Jūs būsite paprašytas tai padaryti pats. Jei matote netinkamą medžiagą kitų naudotojų puslapiuose, taip pat niekada netrinkite prieš tai neparašę tam naudotojui.
Kadangi naudotojų puslapiai yra Vikipedijos dalis, visa čia dedama medžiaga turi atitikti Vikipedijos taisykles licencijų klausimu – t.y. būti licencijuota pagal GFDL, Public Domain ar panašiai. Kiti naudotojai turi teisę Jūsų puslapyje rastą medžiagą imti ir naudoti pagal licenciją.
Aptarimų puslapis
Jūsų aptarimų puslapyje visi naudotojai rašys klausimus, bus sprendžiami įvairūs nesutarimai, taip pat nusižengę taisyklėms čia gausite įspėjimą. Nors taisyklės to nedraudžia, bet jų reikia laikytis paprastai iš aptarimų puslapio nėra trinama niekas, išskyrus aiškų vandalizmą. Iškilus nesutarimams, taip yra paprasčiau peržiūrėti jų eigą ir kas jau buvo aptarta, o ką dar reikia aptarti. Jei aptarimų puslapis tampa per daug užkrautas, aptarimus galite archyvuoti iškeldami į papuslapius ir pagrindiniame aptarimų puslapyje įdėdami į juos nuorodas.
Jei vis tik dėl kokių nors priežasčių norėsite trinti savo aptarimus, turėkite omenyje, kad įspėjimo ištrynimas laikomas įrodymu, jog įspėjimas perskaitytas ir suprastas. Jei trinsite su kažkuriais nesutarimais susijusias pastabas ar klausimus, turėkite omenyje, kad tai gali būti palaikyta atsisakymu bendradarbiauti arba su asmeniniais nesutarimais susijusios medžiagos slėpimu, gali uždirbti Jums nesukalbamo žmogaus reputaciją. Paprastai naudotojams, kurie apskritai nekelia problemų ir normaliai prisideda prie Vikipedijos, už prasižengimus nėra iškart taikomos tokios griežtos sankcijos, kaip anonimams ar naujokams. Taip yra todėl, kad preziumuojama jog su tuo naudotoju galima viską išsiaiškinti gražiai, kad jo prasižengimas taisyklėms nebuvo piktybinis, o tik iš gerų norų arba netyčinis. Jei trindami įspėjimus ir diskusijas užsidirbsite nesukalbamo žmogaus reputaciją, Jums tai gali būti nebetaikoma.
Vandalizmas
Vandalizmas tiek asmeniniuose puslapiuose, tiek aptarimų puslapiuose gali ir turėtų būti šalinamas be jokių kalbų. Jei tai kartojasi, pačiam prašant administratoriai Jūsų puslapį gali užrakinti nuo neregistruotų naudotojų atakų. Ypač kritiniais atvejais administratoriai gali tai trumpam padaryti ir savo iniciatyva.
Taip pat žiūrėkite
|