Vikipedija:Privatumo politika

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 Gnome-mime-text-x-copying.svg  Čia aprašytos Vikipedijos taisyklės, galiojančios visiems Vikipedijos dalyviams.
Taisyklės gali būti keičiamos tik nustatyta tvarka.

Santrauka[redaguoti vikitekstą]

Jeigu tu tik skaitai Vikimedijos projekto svetaines, informacijos apie tave surenkama ne daugiau nei paprastai surenkama visų svetainių serverių loguose.

Jeigu prisidedi prie Vikimedijos projektų, tu viešai publikuoji kiekvieną surinktą žodį. Jeigu ką nors parašai, turėk galvoje, kad tai bus išsaugota visam laikui. Tai galioja straipsniams, naudotojo ir aptarimo puslapiams. Nedaugelis išimčių yra aprašytos žemiau.

Publikacijos viki ir vieši duomenys[redaguoti vikitekstą]

Vien tik aplankius šias svetaines viešai neatskleidžiama tavo asmenybė (žiūrėk žemiau „Privatūs logai“).

Kai tu redaguoji bet kurį straipsnį Vikipedijoje, tu publikuoji dokumentą. Tai yra viešas aktas ir tu esi viešai identifikuojams kaip to pakeitimo autorius (-ė).

Autoriaus (-ės) identifikavimas[redaguoti vikitekstą]

Kai publikuoji puslapį, gali būti prisijungęs (-usi) arba neprisijungęs (-usi).

Jeigu esi prisijungęs (-usi), būsi identifikuotas (-a) pagal savo naudotojo vardą. Tai gali būti tavo tikras vardas, jeigu taip pasirenki, arba slapyvardis, jei esi užregistravęs (-usi) naują naudotojo vardą.

Jeigu esi neprisijungęs (-usi), būsi identifikuotas (-a) pagal savo tinklo IP adresą. Tai yra keturių skaičių serija, kuri nustato Interneto adresą, iš kurio prisijungi prie viki. Priklausomai nuo tavo Interneto ryšio, šis skaičius gali nuvesti tik iki stambaus Interneto paslaugų tiekėjo (pavyzdžiui, tavo mokyklos, darbo vietos ar namo). Gali būti, kad privatūs asmenys panaudos tavo IP adresą tavo tapatybės nustatymui.

Suinteresuoti žmonės gali atsekti tavo tikrą asmenybę pagal IP adresą. Todėl jei tau neramu dėl privatumo, gali prisijungti ir rašyti straipsnius prisidengęs (-usi) slapyvardžiu. Tokiu atveju tavo IP adresas nebus viešai rodomas. Jis bus kurį laiką saugomas wiki serveriuose. Todėl tavo IP bus pasiekiamas tik programinių sistemų kūrėjams (ang. developers) ir gali būti paviešintas žemiau aprašytomis aplinkybėmis.

Tam tikrais atvejais darbdavys labai lengvai gali atsekti tavo IP adresą ir pagal tai surasti visus pakeitimus Vikimedijos projektuose, todėl slapyvardis gali geriau apsaugoti privatumą. Tačiau atsimink kiekvieną kartą atsijungti, jei daliniesi kompiuteriu. Taip neleisi kitiems naudoti savo naudotojo.

Slapukai (cookies)[redaguoti vikitekstą]

Viki tau priskiria laikiną sesijos slapuką (PHPSESSID) kiekvieną sykį apsilankius svetainėje. Jei neketini niekada prisijungti, gali šį slapuką atmesti, tačiau be jo negali prisijungti. Užvėrus naršyklę, jis bus ištrintas.

Prisijungus gali būti priskirta ir daugiau slapukų (pvz., tokių, kurie išsaugo naudotojo vardą ar (pasirinktinai) slaptažodį, kad kaskart apsilankius svetainėje nereikėtų jo įvedinėti). Šie galioja iki 30 dienų. Gali juos ištrinti. Tai ypač patartina, jei naudoji viešą kompiuterį ir nenori, kad tavo naudotojo vardas būtų žinomas kitiems to kompiuterio naudotojams. (Taip pat tokiu atveju išvalyk laikinas naršyklės bylas cache)

Slaptažodžiai[redaguoti vikitekstą]

Vikimedijos projektų bendruomenės bendravimas tarp naudotojų didele dalimi priklauso nuo reputacijos ir pagarbos, kurią kiekvienas prisidedantis naudotojas turi susikurti. Vartotojo slaptažodis yra vienintelė garantija, kad vartotojo indėlis (pakeitimų istorija) yra teisingas ir dirbtinai nepakeistas. Visi naudotojai yra kviečiami pasirinkti stiprius slaptažodžius ir niekada jais nesidalinti. Niekas tiesiogiai ar netiesiogiai viešai neatskleis kito naudotojo slaptažodžio.

Privatūs logai[redaguoti vikitekstą]

Kiekvieną kartą, kai tu aplankai bet kurią svetainę, tu siunti web serveriui daug informacijos. Dauguma web serverių reguliariai atnaujina prisijungimo logus, kuriuose yra saugoma dalis tavo atsiųstos informacijos. Logai gali būti naudojami išsiaiškinti, kokie puslapiai yra populiariausi, kokios kitos svetainės turi nuorodas į šį puslapį ar kokias Interneto naršykles lankytojai naudoja. Vikimedija nenaudoja šių logų naudotojų veiksmams sekti.

Šie logai yra naudojami projektų statistikos puslapiams kurti; neapdoroti logų duomenys nėra paviešinami ir paprastai yra ištrinami po maždaug dviejų savaičių

Čia yra pavyzdys, kokia informacija yra išsaugoma po vieno puslapio peržiūros:

64.164.82.142 - - [21/Oct/2003:02:03:19 +0000]
"GET /wiki/draft_privacy_policy HTTP/1.1" 200 18084
"http://en.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_projects:Village_pump"
"Mozilla/5.0 (Macintosh; U; PPC Mac OS X; en-us) AppleWebKit/85.7 (KHTML, like Gecko)Safari/85.5"

Logų duomenis gali peržiūrėti programinių sistemų kūrėjai, norėdami išspręsti techninius nesklandumus, sekti interneto robotų veiksmus, kurie gali perkrauti viki serverius, ar labai retais vandalizmo ar piktnaudžiavimo atvejais atsekti tinklo adresą pagal naudotojo vardą.

Taisyklės apie privačių logų duomenų paviešinimą[redaguoti vikitekstą]

Vikimedija laikosi taisyklės, kad asmenis galinti identifikuoti informacija, surinkta serverių loguose, bus paviešinama programinių sistemų kūrėjų, kuriems ši informacija yra prieinama, tik šiais atvejais:

 1. reikalaujant teisėsaugos institucijoms;
 2. gavus leidimą iš vartotojo, apie kurį duomenys yra paviešinami;
 3. Vikimedijos Fondo (ang. Wikimedia Foundation) pirmininkui/ei, jo/s advokatui ar įgaliotiniui, jei tai yra būtina nagrinėjant piktnaudžiavimo ar vandalizmo atvejus;
 4. kai surinkta informacija yra apie interneto roboto veiksmus ir kai ši informacija yra reikalinga išspręsti ar pademonstruoti techninius nesklandumus;
 5. kai vartotojas be perstojo atliko vandalizmo aktus ar kitaip trikdė vikį veiklą, duomenys gali būti paviešinti norint palengvinti IP adresų blokavimą ar skundo rašymą vartotojo interneto paslaugų tiekėjui;
 6. kai tai yra pagrįstai reikalinga norint apsaugoti Vikimedijos Fondo, jos naudotojų ar visuomenės teises, nuosavybę ir užtikrinti saugumą.

Vikimedijos taisyklės neleidžia paviešinti tokių duomenų jokiais kitais atvejais.

Informacijos atskleidimas trečiosioms šalims[redaguoti vikitekstą]

Visą Vikimedijos projektų tekstą galima naudoti GFDL nustatytomis sąlygomis.

Vikimedia neparduos ir nesidalins surinkta privačia informacija, pavyzdžiui, elektroninio pašto adresais, su trečiosiomis šalimis, nebent naudotojas su tuo sutiktų ar tai būtų privalu pagal įstatymą.

Informacijos saugumas[redaguoti vikitekstą]

Vikimedijos Fondas negarantuoja, kad tavo pateikta informacija nebus nelegaliai peržiūrėta. Ši informacija yra pasiekiama programinių sistemų kūrėjams.

Elektroninis paštas, konferencijos ir IRC[redaguoti vikitekstą]

Vikipaštas[redaguoti vikitekstą]

Tu gali pateikti savo elektroninio pašto adresą tavo nustatymų skyrelyje. Tai leidžia kitiems prisijungusiems vartotojams nusiųsti tau elektroninį laišką per viki (nebent ši funkcija tavo nustatymuose yra išjungta). Tavo adresas nebus atskleistas, nebent tu atsakysi į laišką arba laiškas, nepasiekęs adresato (tavęs), sugrįš siuntėjui (ang. bounce). Elektroninio pašto adresai gali būti naudojami Vikimedijos Fondo norint perduoti naujienas naudotojams didesniu mastu.

Jeigu tu nepateiksi elektroninio pašto adreso, tu negalėsi nustatyti naujo slaptažodžio, jei pamirši senąjį. Tačiau tu gali susisiekti su vienu iš programinių sistemų kūrėjų, kad jie įvestų naują elektroninio pašto adresą į tavo nustatymus.

Tu gali ištrinti savo elektroninio pašto adresą iš nustatymų bet kuriuo metu.

Elektroninės konferencijos[redaguoti vikitekstą]

Jei tu prisijungsi prie vienos iš projektų elektroninės konferencijos, tavo elektroninio pašto adresas bus pasiekiamas bet kuriam kitam prisijungusiam vartotojui. Dauguma konferencijų archyvai yra publikuojami viešai ir tavo elektroninio pašto adresas gali būti paminėtas viename iš laiškų. Konferencijos taip yra archyvuojamos Gmane services. Konferencijų laiškai paprastai yra nemodifikuojami ir netrinami, bet ypatingu atveju gali būti daromos išimtys.

Informaciniai elektroninio pašto adresai[redaguoti vikitekstą]

Keletas elektroninio pašto adresų (išvardinta žemiau) persiunčia laiškus savanorių komandai, kuri turi bendruomenės pasitikėjimą ir naudoja OTRS programinę įrangą laiškų peržiūrai ir atsakymams. Laiškai, nusiųsti į šiuos adresus, nėra viešai publikuojami, tačiau yra pasiekiami savanorių komandai. Tavo elektroninio pašto adresas yra viešas šios komandos viduje. Taip pat ši komanda gali aptarti tavo laiško turinį, kad būtų rastas geriausias atsakymas į tavo paklausimą.

Adresai yra šie:

 • info-de ETA wikipedia TAŠKAS org
 • info-en ETA wikipedia TAŠKAS org
 • info-fr ETA wikipedia TAŠKAS org
 • info-it ETA wikipedia TAŠKAS org
 • info-nl ETA wikipedia TAŠKAS org
 • info-pl ETA wikipedia TAŠKAS org

Laiškai adresuoti board ETA wikimedia TAŠKAS org ar asmeniškai fondo valdybos nariams taip pat gali būti persiunčiami OTRS komandai.

IRC[redaguoti vikitekstą]

IRC kanalai oficialiai nėra Vikimedijos dalis. Bendraujant IRC kanale, tavo IP adresas gali būti paviešintas kitiems dalyviams. Skirtingi kanalai turi skirtingas taisykles ar logai gali būti publikuojami.

Naudotojo duomenys[redaguoti vikitekstą]

Naudotojo duomenys, tokie kaip puslapių redagavimo laikas ar naudotojo atliktų pakeitimų skaičius, yra viešai prieinamas “naudotojo indėlis“ skyrelyje. Kartais agreguota informacija yra publikuojama kitų naudotojų.

Naudotojo panaikinimas[redaguoti vikitekstą]

Naudotojų paskyros, jas sukūrus, negali būti panaikintos. Programinių sistemų kūrėjai turi galimybę pakeisti slapyvardį, bet tam reikia, kad pats naudotojas to pageidautų. Vikimedijos Fondas negarantuoja, kad slapyvardis bus pakeistas. Plačiau žiūrėti teisė išnykti.

Ar konkreti naudotojo informacija bus ištrinta, priklauso nuo trynimo taisyklių tame projekte, kuriame ta informacija yra saugoma.

Teksto trynimas[redaguoti vikitekstą]

Teksto trynimas Vikimedijos projektuose nepašalina jo visam laikui. Paprastuose puslapiuose kiekvienas gali peržiūrėti senas puslapio versijas ir atstatyti ištrintą/pakeistą tekstą. Jeigu visas puslapis yra ištrintas, bet kuris administratorius gali peržiūrėti, kas ištrinta ir atstatyti informaciją. Tik programinių sistemų kūrėjai gali visam laikui ištrinti Vikimedijos projektuose saugomą informaciją. Nėra jokios garantijos, kad taip atsitiks, nebent to reikalaujant įstatymui.

Nuorodos[redaguoti vikitekstą]