Wanda Rutkiewicz

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vanda Rutkevič
lenk. Wanda Rutkiewicz
Wanda Rutkiewicz 1968 m.
Gimė 1943 m. vasario 4 d.
Plungė, Lietuva
Mirė 1992 m. gegužės 12 d. (49 metai)
Kančendžanga, Himalajai
Veikla alpinistė
Išsilavinimas elektros inžinierė
Alma mater Vroclavo technologijos universitetas
Žinomas (-a) už pirmoji moteris, įkopusi į K2
Vikiteka Wanda Rutkiewicz

Vanda Rutkevič (lenk. Wanda Rutkiewicz, 1943 m. vasario 4 d. Plungė, Lietuva1992 m. gegužės 12-13 d. Kančendžanga, Himalajai) – Lenkijos alpinistė, pirmoji moteris, sėkmingai įkopusi į K2.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vanda Rutkevič gimė Lietuvoje. Po Antrojo Pasaulinio karo jos šeima persikėlė gyventi į Lenkiją ir apsistojo Vroclave, kur ji baigė Vroclavo technologijos universitetą ir įgijo elektros inžinieriaus specialybę.

Sportiniai pasiekimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1978 m. spalio 16 d. ji tapo trečiąja moterimi bei pirmąja lenke ir pirmąja Europos moterimi įkopusia į Everesto viršūnę. 1986 m. ji tapo pirmąja moterimi, sėkmingai įkopusia ir nusileidusia nuo K2 (nenaudojant papildomo deguonies) su nedidele ekspedicija, kuriai vadovavo Liliana ir Morisas Bararai. Jos triumfas buvo aptemdytas abiejų Bararų mirtimi leidžiantis nuo kalno, jie buvo du iš trylikos tą vasarą ant K2 žuvusių alpinistų.

Vandos Rutkevič tikslas buvo tapti pirmąja moterimi, įkopusia į visas aukštesnes nei 8000 m aukščio viršūnes. Per savo alpinistinę karjerą ji įkopė į šias viršūnes:

Žūtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paskutinį kartą ją matė jaunas Meksikos alpinistas Karlosas Karsolis aukštai ant Kančendžangos šiaurės vakarų šlaito bandant įkopti į jos devintąją viršūnę virš 8000 m. Karsolis sakė, kad jis neturėjo pakankamai jėgų, kad įtikintų ją leistis žemyn. Manyta, jos kūną ant pietvakarių šlaito 1995 m. rado Faustas de Stefanis, Markas Galecis ir Silvijus Mondinelis, darydami prielaidą, kad prieš nukrisdama į pietvakarių šlaitą ji užkopė šiaurės vakarų ketera beveik iki pat viršūnės. Tačiau tiksliau išnagrinėjus italų alpinistų rastus įrodymus, tokius kaip rūbų spalva ir Bulgarijos gamybos tabletės prie kūno, buvo prieita išvados, kad tai tikriausiai yra Bulgarijos alpinistės Jordankos Dimitrovos, kuri žuvo lavinoje ant pietvakarių šlaito 1994 m., kūnas. Niekas taip ir nesužinos, ar Vanda Rutkevič įkopė į Kančendžangos viršūnę. Jei įkopė, ji būtų pirmoji moteris, įkopusi į tris aukščiausias pasaulio viršūnes.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Jordan, Jennifer, Savage Summit: True Stories of the First Five Women Who Climbed K2 (2006) ISBN 0-06-058716-4
  • Reinisch, Getrude, Wanda Rutkiewicz: A Caravan of Dreams (2000) ISBN 0-9538631-0-7