Vyresnysis pulkininkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
KLDR armijos vyresniojo pulkininko antpetis

Vyresnysis pulkininkas – vyresniųjų karininkų laipsnis tarp pulkininko ir generolo majoro. Šis laipsnis dažniausiai naudojamas kai kuriose šalyse, kurios neturi brigados generolo (tai jau aukštųjų karininkų laipsnis). Išimtis yra Argentinos armija, nes joje egzistuoja tiek isp. General de Brigada 'brigados generolas', tiek už jį žemesnis isp. Coronel Mayor 'vyresnysis pulkininkas'.

SS kariuomenėje egzistavo oberfiurerio laipsnis, atitikęs būtent vyresniojo pulkininko laipsnį. To meto Vokietijos kariuomenėje nebuvo nei brigados generolo, nei vyresniojo pulkininko laipsnių.

Po Antrojo pasaulinio karo vyresniojo pulkininko laipsnį įsisteigė Kinijos LR (Da Xiao, 大校) ir Šiaurės Korėja (Taejwa, 대좌).

Dažnai vyresnysis pulkininkas laikomas „užmaskuotu brigados generolu“. Tai nėra teisinga, nes vyresnieji pulkininkai yra priskiriami ne aukštiesiems karininkams (generolams), o vyresniesiems karininkams. Tai rodo vyresniųjų pulkininkų atskyrio ženklai, esantys vyresniųjų karininkų sistemos dalis. Taip pat jie neturi kitų generoliškų pagarbos ženklų. Tuo požiūriu vyresnysis pulkininkas primena D. Britanijos brigadininką (angl. brigadier).
Šiuolaikinėje Kinijoje šis laipsnis suteikiamas pulkininkams, kuriuos norima išskirti, bet neišpučiant generolų skaičiaus. Vyresnieji pulkininkai tarnauja kaip divizijų vadai, komisarai ar vadų pavaduotojai.

Analogiškas vyresniojo pulkininko (viet. Đại tá) laipsnis egzistuoja ir Vietnamo kariuomenėje.

Tuniso armijos brigados generolo, vyresniojo pulkininko ir pulkininko antpečiai

Vyresniojo pulkininko (isp. Coronel Mayor) laipsnis egzistuoja Argentinos armijoje, taip pat Tuniso kariuomenėje (pranc. colonel-major).

2009 m. Rusijoje buvo kalbama, kad kariuomenę pertvarkant į brigadinę organizaciją, reikalingas karininko laipsnis brigadų ir aviacijos bazių vadams, tarpinis tarp pulkininko ir generolo majoro. Tas planuojamas laipsnis gali būti brigados generolas arba vyresnysis pulkininkas.[1].

Šnekamojoje kalboje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Neformalus pavadinimas angl. senior colonel 'vyresnysis pulkininkas' naudojamas JAV kariuomenėje, kur jis reiškia:

  • pulkininką, jau parinktą pakelti į brigados generolus, bet dar šio laipsnio neturintį;
  • veteraną pulkininką, kuris yra ypatingai patyręs ir įtakingas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]