Vincentas Jakševičius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vincentas Jakševičius
Gimė 1873 m.
Mirė 1936 m. (~63 metai)
Kaišiadorys, Lietuva
Tėvas Aleksandras Jakševičius
Motina Marija Guzėnaitė
Sutuoktinis (-ė) Marija Juknevičiūtė-Jakševičienė
Vaikai 8 vaikai
Veikla skulptorius ir bažnyčių dekoratorius
Išsilavinimas Peterburgo meno mokykla

Vincentas Jakševičius (g. apie 1873 m. – 1936 m. liepos 19 d. Kaišiadoryse, Lietuvoje) – architektas, skulptorius, dailininkas.

Gimė amatininkų šeimoje Naujamiesčio apylinkėse. Tėvas Aleksandras Jakševičius buvo bažnyčių dekoratorius ir yra laikomas Jakševičių menininkų dinastijos pradininku. Spėjama, kad Vincentas šeimoje buvo vyriausias sūnus.

Būdamas paauglys su šeima persikėlė į Panevėžio miestą. 1897 m. spalio 12 d. vedė kilmingą Mariją Juchnevičiūtę[1], su ja susilaukė 8 vaikų, iš kurių užaugo tik keturi - Silvanas, Helena, Romanas ir Adomas.

Vincentas Jakševičius su tėvu skulptoriumi Aleksandru ir sūnumis skulptoriais, dailininkais Silvanu ir Adomu projektavo, įrenginėjo altorius Lietuvos bažnyčiose, lipdė šventųjų skulptūras, piešė altoriuose paveikslus, tapė bažnyčių sienas. Karjeros pradžioje dirbo kaip tėvo Aleksandro pagalbininkas, vėliau kartu su tėvu ir bei sūnumis Silvanu ir Adomu darbavosi Švėkšnoje, toliau - dirbdamas įvairiose bažnyčiose dirbo dažniausiai su sūnumis. Daug Jakševičių darbų yra Panevėžio, Kaišiadorių katedrose, Švėkšnos, Ukmergės, Balninkų, Gegužinės, Alantos, Joniškio,ir kitose Lietuvos bažnyčiose.

Paskutiniais gyvenimo metais Vincentas gyveno Kaišiadoryse, kapitono Gudyno (dabartinėje Gedimino) gatvės 16-ame name.[2] Mirė nuo širdies smūgio statydamas altorių Gegužinės bažnyčioje. Sveikata pakriko po netikėtos vyriausio sūnaus Silvano žūties prieš trejus metus. 1936 m. liepos 22 dieną palaidotas Kaišiadorių kapinėse.

Žymesni darbai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Palikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2016 m. liepos 19 d. Kaišiadorių kultūros centre vyko Violetos Astrauskienės fotografijų parodos ,,Skulptorių Jakševičių kūrybos palikimas”, skirtos Vincento Jakševičiaus 80-osioms mirties metinėms, atidarymas.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • J. Laurinavičius „Kaišiadorių krašto žmonės: 100 Biografijų“. Kaišiadorys. 2002.
  1. LVIA 1674 f. 1 ap.
  2. [1]
  3. Rema Bartkienė. Dailininkai, skulptoriai, architektai Jakševičiai// Šilutės raj. laikraštis ,,Šilokarčiama“. 2001 m. kovo 17 d. Nr.32 (531)
  4. [2]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]