Pereiti prie turinio

Vidurinė Azija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Vidurio Azija)
Vidurinė Azija
Plotas4 003 451 km²
Gyventojų72 960 000 (2019)
Tankumas18,2 žm./km²
ValstybėsKazachstano vėliava Kazachstanas
Kirgizijos vėliava Kirgizija
Tadžikijos vėliava Tadžikija
Turkmėnijos vėliava Turkmėnija
Uzbekijos vėliava Uzbekija
BVP (nominalus)300 mlrd. JAV dol. (2019)[1]
BVP gyventojui4000 JAV dol.
Vidurinės Azijos apytikrės ribos ir sąvokos:
Ruda spalva – TSRS laikais priimta sąvoka,
ruda ir šviesiai ruda (įskaitant Kazachiją) – šių laikų dažniausia sąvoka,
ruda, šviesiai ruda bei tamsiai gelsva – UNESCO priimta sąvoka

Vidurinė Azija siauresne sąvoka – regionas tarp Amudarjos ir Syrdarjos upių, o platesne sąvoka – visos buvusių tarybinių Azijos valstybių teritorijos (Kazachija, Kirgizija, Uzbekija, Turkmėnija, Tadžikija). Kai kada prie teritorijos prijungiamas ir Afganistanas, dar rečiau – Mongolija. Kai kada kartu minimas ir Azerbaidžanas, dažniausiai taip norint paminėti visas postsovietines tiurkų šalis.

Vidurinės Azijos kaip savotiškai skirtingo regiono idėją 1843 m. pirmasis įdiegė Alexander von Humboldt.

Sąvokos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dominuoja trys Vidurio Azijos ribų sąvokos. Pirmos dvi Vidurinės Azijos tradicinės sąvokos teisingos, jeigu į šį regioną žvelgsime šiaurės-pietų kryptimis, nes tokiu atveju visos šios šalys yra Azijos žemyno geografiniame viduryje.

Pirmoji sąvoka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal pirmą, senesnį TSRS laikų apibrėžimą, Vidurinei Azijai priskiriama Uzbekija, Turkmėnija, Kirgizija, Tadžikija, nors šis regionas yra geografinės Azijos žemyno vakarų pakraštyje.

Antroji sąvoka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antra, plačiai priimta sąvoka, kada šalia anksčiau paminėtų šalių Vidurinei Azijai priskiriama ir Kazachija, bet taip pat šis regionas yra Azijos žemyno vakarų pakraštyje, tik užima platesnę dalį šiauriau. Kazachija nėra Azijos žemyno viduryje, o Kazachijos vakarinė dalis (apie 10 proc. šalies teritorijos) yra geografinėje Europoje[2].

Trečioji sąvoka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

UNESCO variantas labiausiai atitinka Vidurinės Azijos geografinį apibrėžimą, kadangi šiuo atveju išskyrus vakarines ribas, regionas tolygiai nutolęs nuo Azijos žemyno šiaurinių, pietinių ir rytinių pakraščių. Į šias ribas patenka Kazachija, Kirgizija, Uzbekija, Turkmėnija, Tadžikija, Sibiro pietų dalis, Mongolija, Kinijos vakarų dalis (Vidinė Mongolija, Sindziangas, Činghajus, Gansu, Tibetas), Indijos ir Pakistano šiaurinės dalys, šiaurės rytų Iranas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]