Velnio akmuo (Bištynekas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 54°05′15″š. pl. 20°54′38″r. ilg. / 54.087599°š. pl. 20.910602°r. ilg. / 54.087599; 20.910602

Akmens vaizdas

Bištyneko akmuo (lenk. Diabelski Kamień, vok. Griffstein)– vienas iš didžiausių riedulių Lenkijoje. Stūkso Bištyneko mieste, Varmijos Mozūrų vaivadijos Barštyno apskrityje, 20 km į pietus nuo Barštyno.

Tai suskilęs į kelis gabalus buvęs granitinis monolitas. Ilgis: 8,0–8,5 m; plotis: 5,5–7,0 m; aukštis: 3,16 m. Tūris – virš 100 m³; virš žemės paviršiaus matosi tik dalis akmens. Norint jį apjuosti, prireiktų net 28 m ilgio virvės. Paskelbtas gamtos paminklu ir aptvertas metaline tvorele, o aikštelė apie jį išgrįsta plytelėmis. Pasiekiamas Kolejowa gatve, prie miesto pradinės mokyklos.

Riedulys nuo seno varmių buvo gerbiamas, tyrinėtojai jį priskiria prūsų šventiems akmenims.[1] 1385 m. kryžiuočiai šalia įkūrė miestą, kurį pavadino Vyskupo akmens miestu (vok. Bischofstein), o šis, pats didžiausias Rytprūsiuose, riedulys buvo žinomas Rankenos (vok. Griffstein) vardu. Po Antrojo pasaulinio karo Varmė, kartu su kitomis pietinėmis Rytprūsių žemėmis, įėjo į Lenkijos sudėtį. Vyskupo akmens miestas buvo pervadintas į Bištyneką. Tarp gyventojų išpopuliarėjo padavimas apie velnią, norėjusį numesti šį akmenį ant miesto bažnyčios, todėl ir riedulys dabar dažniausiai pavadinamas Velnio akmeniu (lenk. Diabelski kamień).

Bištyneko akmuo populiarus tiek miestiečių, tiek ir turistų tarpe, prie jo mėgstama fotografuotis.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka