Trapusis gluodenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Anguis fragilis
Trapusis gluodenas (Anguis fragilis)
Trapusis gluodenas (Anguis fragilis)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Ropliai
( Reptilia)
Būrys: Žvynaropliai
( Squamata)
Šeima: Gluodenai
( Anguidae)
Gentis: Gluodenai
( Anguis)
Rūšis: Trapusis gluodenas
( Anguis fragilis)
Binomas
Anguis fragilis
Linnaeus, 1758

Trapusis gluodenas (Anguis fragilis) – žvynaroplių (Squamata) būrio roplys, priklausantis gluodenų (Anguidae) šeimai. Pagal išvaizdą primena gyvatę, todėl Lietuvoje dar vadinamas geležine gyvate, varine gyvate. Retesnis senovinis lietuviškas pavadinimas – žibulis.

Kūnas 35-45 cm ilgio, panašus į gyvatę, bet nuo jos skiriasi šiais požymiais: akių vokai judantys, uodega ilga ir lengvai nulūžta, galūnės išnykusios, odą keičia lopais, o ne neriasi kaip gyvatės. Liežuvis dvišakas. Kūno viršus padengtas lygiais, vienas kito neperdengiančiais apvaliais žvynais, sidabriškai pilkas, augant pasidaro juosvai rusvas ar pilkas, bronzinio atspalvio, pilvas ir šonai šviesesnės spalvos. Patelėms išilgai nugaros eina dvi ištisinės juodos juostelės, patinams – tamsiai rudų dėmėlių eilės. Galva neryški. Gluodenai (dažniausiai patinėliai), kurie gyvena vandens pakrantėse ar salose, ant kūno turi melsvas dėmes. Dėmės atsiranda ne iškart, o apie 3 gyvenimo metus. Nenuodingas. Svoris iki 1 kg. Tai vieni ilgiausiai gyvenančių driežų. Gluodeno gyvenimo trukmė iki 9-12 metų.

Paplitęs visoje Europoje, taip pat Šiaurės Afrikoje. Gluodenas gyvena spygliuočių ir lapuočių miškuose, miško aikštelėse, kirtavietėse, paprastai pasislėpęs po lapais ar šakomis. Kartais randamas soduose, krūmais apaugusių upių ir upelių slėniuose. Žiemoja graužikų urvuose, plyšiuose po medžių kelmais. Minta šliužais, kirmėlėmis.

Rūšis saugoma Berno konvencijos dėl Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos (III apsaugos kategorija).

Gluodeno galvaNuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ar žinai? portalo straipsnis apie gluodeną Archyvuota kopija 2014-02-22 iš Wayback Machine projekto.