Pereiti prie turinio

Tranzitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tranzitinis traukinys „Jantar“, kursuojantis per Lietuvą tarp Kaliningrado ir Maskvos

Tranzitas (lot. trans „per“, ire „eiti“) - teisės aktais reglamentuotas prekių ar keleivių gabenimas iš vienos valstybės į kitą per kurios nors vienos ar kelių valstybių teritoriją.[1] Tranzitu taip pat laikomas keleivių, transporto priemonių vykimas per kurios nors valstybės teritoriją.

Tranzitu gabenamos prekės paprastai nėra apmokestinamos importo muitais bei kitais privalomaisiais mokėjimais ir joms tik išskirtiniais atvejais gali būti taikomos prekybos politikos priemonės.

Formalumai gabenant prekes[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tranzitas įforminamas muitinėje pateikiant tranzito deklaraciją. Taip pat tranzitu laikoma procedūra, kai prekės gabenamos su TIR knygele (TIR konvencija), su ATA Carnet knygele (ATA konvencija), su Reino manifestu ar kitais dokumentais, kurie valstybės, kurioje įforminama tranzito procedūra, pripažįstami kaip tranzito dokumentai.

Tranzito procedūra laikoma baigta, kai prekės ir atitinkami dokumentai pateikiami muitinės įstaigai, į kurią pagal tranzito dokumentus per nustatytą terminą turėjo būti atgabentos prekės.

Bendrovė ar fizinis asmuo, atsakingas už tranzito procedūros teisingą užbaigimą, dokumentų duomenų teisingumą ir t. t., vadinamas tranzito procedūros vykdytoju. Jis taip pat turi muitinės įstaigai pateikti nustatyto dydžio garantiją (užstatą), užtikrinančią, kad bus sumokėta bet kokia skola ar privalomieji mokėjimai muitinei, galintys atsirasti dėl atitinkamų prekių, jei tos prekės per nustatytą terminą nebus nugabentos į paskirties vietą. Kai kuriais atvejais garantija gali būti nepateikiama (pvz., naudojantis vamzdynų transportu ar atliekant operacijas, kurias vykdo valstybių narių geležinkelių bendrovės).

Tranzito atvejus ir formalumus muitinėje Europos Sąjungoje reglamentuoja Bendrijos muitinės kodeksas.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ramūnas Palšaitis. Tranzitas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXIV (Tolj–Veni). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2015. 92 psl.