Trūnėsinukai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Zoraptera

Zorotypus hubbardi
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Nariuotakojai
( Arthropoda)
Klasė: Vabzdžiai
( Insecta)
Būrys: Trūnėsinukai
( Zoraptera)
Šeima: Trūnėsinukai
( Zorotypidae)
Gentis: Trūnėsinukai
( Zorotypus)
Moksliniai pavadinimai
Būrys Zoraptera
Silvestri, 1913

Šeima Zorotypidae
Silvestri, 1913
Gentis Zorotypus
Silvestri, 1913

Sinonimai
  • Zorapteros
  • Zorotipiniai


Trūnėsinukai (sin. Zorapteros, Zorotipiniai) (lot. Zoraptera) – vabzdžių (Insecta) būrys, kuriam priklauso tik viena šeima Zorotypidae, viena gentis Zorotypus ir 47 rūšys[1]. Pirmą kartą būrys aprašytas tik 1913 metais, Italų biologo Filippo Silvestri.

Aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Smulkūs, iki 3 mm ilgio vabzdžiai. Išvaizda ir gyvenimo būdu primenantys termitus. Sparnuoti suaugėliai nusimeta sparnus panašiai, kaip termitai. Antenos visuomet iš 9 narelių, cerkai trumpi, vienanariai. Spalva nuo šviesiai rusvos iki beveik juodos. Patelė netui kiaušdėtės.

Sparnuoti individai turi išsivysčiusias akis, besparniai turi tik rudimentines akių liekanas, taip pat besparniai neturi ir pigmentacijos (yra balkšvos spalvos).

Šio būrio filogenetiniai ryšiai dar menkai ištirti; pastaruoju metu vis labiau tikima, kad trūnėsinukai artimiausi yra tinkluočiams, o ne termitams.[2]

Gyvena kolonijomis, minta pūvančia mediena, grybais. Kartais medžioja ir smulkius nariuotakojus, pavyzdžiui, kolembolas.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paplitę Senojo ir Naujojo pasaulio tropikuose. Tik 4 rūšys rastos į šiaurę nuo Vėžio atogrąžos: 2 JAV ir 2 Tibete.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Trūnėsinukų grupė mažai ištyrinėta, todel rūšių sąrašas nuolat pasipildo naujom rūšim. Dalis rūšių aprašyta remiantis vien fosilijomis. Klasifikacija taip pat dar nėra nusistovėjusi.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „ITIS Standard Report Page: Zorotypus“.
  2. J. R. Stonis, A. Diškus, Maldininkai, tarakonai, termitai, akmenropos, gladiatoriai, tinkluočiai ir trūnėsinukai, Kaunas „Lututė“, 2011