Testimonium Flavianum

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Testimonium Flavianum – prieštaringai vertinami keli sakiniai su Evangelija tiesiogiai nesusijusiame praeities dokumente, kuriame minimas Jėzus Kristus. Seniausias išlikęs jo citavimas parašytas 324 metais, Euzebijaus. Teksto autoriumi laikomas antikos žydų istorikas Juozapas Flavijus (žyd.יוסף בן מתתיהו). Testimonium Flavianum sudaro dvi ištraukos iš jo Antiquitates Judaicae („Žydų senovės“), paskelbtų 93 m., kuriose minimas Jėzus, o tai laikoma įrodymu, kad Juozapas turėjo žinių apie ankstyvąją krikščionybę.

Dokumente minima, kad buvo išmintingas žmogus, Jėzus, kuris nuveikė daug nuostabių darbų bei buvo puikus mokytojas. Jis buvo Kristus („pateptasis“). Dokumentas patvirtina, jog Kristus vėliau buvo Piloto nuteistas mirties bausme bei trečią dieną prisikėlė iš numirusiųjų. Jo pasekėjai, krikščionys, rašoma dokumente, iki šiol nėra išnykę.

Testimonium Flavianum autentiškumu abejoti verčia šie faktai:

  • Dokumentas neminimas maždaug 240 metų senumo krikščionybei skirtuose Origeno darbuose, kur cituojama daug šaltinių, tarp jų ir atrodančių mažiau reikšmingais. Tačiau Flavijaus tekstai Origenui buvo žinomi, ir jis rašo, jog Flavijus Jėzaus nepripažįsta bei juo netiki. Kai kas įtaria, jog Origenas taip atsiliepia apie griežtai neigiamą požiūrį išsakantį Flavijaus tekstą, kuris tuomet turėjo būti visiškai nepanašus į dabartinį.
  • Pasakojimas apie Kristų iškrenta iš aplinkinio teksto konteksto, kuris, šią citatą pašalinus, tampa vientisu pasakojimu.
  • Teksto fragmente vartojami Juozapui Flavijui nebūdingi žodžiai, jis nepanašus į tipišką šio autoriaus parašytą tekstą.
  • Kai kurios sakinio konstrukcijos (kaip „Jėzus buvo išmintingas žmogus“) yra artimos kitiems pirmąkart Flavijaus testamentą pacitavusio Euzebijaus tekstams. Gali būti, jog būtent Euzebijus šią pirmąją citatą ir suklastojo.
  • Kristus ir krikščionybė tekste nusakomi pernelyg teigiamai, tuo tarpu pats autorius neturėjo būti krikščionis: kituose tekstuose jis garbina kaip mesiją savo patroną, Romos imperatorių Vespasianą.

Šiuo metu dauguma istorikų laikosi nuomonės, jog mus pasiekęs tekstas yra mažų mažiausiai labai iškraipytas ir „patobulintas“, jei ne apskritai klastotė. Tačiau dalis jų laikosi nuomonės, jog ir originaliame dokumente galėjo būti trumpai paminėtas Kristus. Jie remiasi tuo, jog egzistuoja arabiškas bei siriškas teksto variantai, kurie atrodo labiau neutralūs ir juose trūksta kaip tik labiausiai klastote įtartinų dalių. Siriškame variante apie krikščionis sakoma, jog „jie manė jį esant Kristumi“. Šios frazės pakeitimas į „jis buvo Kristus“ gali būti vienas paskutinių žingsnių nuo labiau nešališkos, kitokio turinio, neišlikusios Testimonium Flavianum versijos, kuri visgi egzistavo. Tačiau ar tikrai taip buvo bei kas tiksliai buvo pasakyta, šiuo metu nustatyti nebėra galimybės.