Poncijus Pilotas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kristus prieš Pilotą, Mihály Munkácsy pvs. 1881

Poncijus Pilotas (lot. Pontius Pilatus) – romėnų Judėjos provincijos prefektas (prokuratorius, vietininkas) nuo 26 iki 36 mūsų eros metų.

Biografijos faktai iki paskyrimo į Judėją ir po to nėra žinomi. Pilotas minimas kaip gana nuožmus valdytojas, kuris vėliau buvo grąžintas į Romą už pernelyg griežtą elgesį su žydais.[1][2]

Šiais laikais Poncijus Pilotas labiausiai žinomas kaip žmogus, kuris, pasak krikščionių mokymo, vadovavo Jėzaus teismui. Visose keturiose evangelijose minima, jog pats Pilotas nebuvo labai nusiteikęs skirti Jėzui mirties bausmę ir padarė tai nenoriai, minios ir žydų vyresnybės spaudžiamas. Biblijoje esama scenos, kur Pilotas iš anksto nusiplauna rankas, demonstratyviai parodydamas, jog nėra atsakingas už būsimą Jėzaus nukryžiavimą. Tačiau kai kada manoma, jog Pilotas turėjo pakankamai valdžios, kad panorėjęs galėtų minios ir fariziejų spaudimo nepaisyti ir jog nuostata nesikišti buvo ne priverstinis, o sąmoningas jo sprendimas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

  1. Miller, 49–50.
  2. Wise, Isaac Mayer (1880). History of the Hebrews' Second Commonwealth: With Special Reference to Its Literature, Culture, and the Origin of Rabbinism and Christianity. Bloch & co..