Teatras (statinys)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dioniso teatras

Teatras – (iš pranc. théâtre; lot. theatrum; gr. théatron vieta, skirta parodymui; v. theasthai pasižiūrėti) – pastatas, kuriame rodomi ir žiūrimi vaidinimai.

Antika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

V amžius laikomas dramų klestėjimo laikotarpis. Žymiausi tragedijų kūrėjai: Sofoklis, Aischilas, Euripidas, Aristofanas.

Struktūra ir vaidinimų organizavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Teatras suvokiamas kaip tam tikras pastatas. Teatro statinys būdavo be stogo. Senąjį teatrą sudarė 3 dalys:

  1. Apvali aikštelė – orchestra, ten dainuodavo choras, tai buvo būtina dramos dalis;
  2. Scena – ji buvo už orchestros;
  3. Kalvos šlaitas, ten buvo sustatyti suolai.

Dramos buvo vaidinamos tik per šventes. Vaidindavo po atviru dangumi, orchestrofe (kalno papėdės aikštelėje). Šlaite būdavo įrengti akmeniniai suolai žiūrovams.

Antikos teatre vaidino tik vyrai. Jie būdavo su kaukėmis, kurios dengė visą galvą. Atėniečiai per metus švęsdavo 3 Dioniso šventes.

Epidauro amfiteatras – didžiausias išlikęs antikinis teatras Graikijoje.

Senovės romėnų teatras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Romėnų teatras (Kom Al Dekka) – gerai išsilaikęs statinys su galerijomis, mozaikinėmis grindimis, marmurinėmis kėdėmis žiūrovams, kur tilpdavo iki 800 žmonių. Ptolomėjų laikais čia buvo Pano parkas ir malonumų sodas. Įrašai teigia, kad ši vieta kartais būdavo naudojama imtynių konkursams. Teatrą sudaro trylika balto marmuro, importuoto iš Europos, pusrutulio formos aukštų. Jo kolonos padarytos iš žalio marmuro, įvežto iš Azijos, ir raudono granito, importuoto iš Asuano. Užkulisiai abiejose scenos pusėse dekoruoti mozaikine danga. Einant nuo teatro žemyn, galima pamatyti masyvias arkas ir akmenines sienas, romėnų vonių mūrą ir jų namų liekanas.

Vilniaus teatrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]