Tarptautiniai jaunimo debatai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
VIII Tarptautinis finalas Varšuvoje (Lenkija), 2014 10 17

Jugend debattiert international (Tarptautiniai jaunimo debatai – Vidurio ir Rytų Europos šalių konkursas) – moksleiviams skirtas konkursas, vykstantis vokiečių kalba septyniose Vidurio ir Rytų Europos šalyse: Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje (Maskvoje ir Sankt Peterburge), Čekijoje, Ukrainoje ir Vengrijoje.

Projektą organizuoja Goethe‘s institutas, fondas „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“, Hertie fondas ir Centrinė užsienio švietimo sistemos valdyba (ZfA). Kiekvienoje šalyje projektą remia vietinės institucijos: Lenkijos-Vokietijos bendradarbiavimo fondas, Čekijos-Vokietijos Ateities fondas, o Lietuvoje – mokinių informavimo ir techninės kūrybos centras.

Tarptautiniai jaunimo debatai yra kol kas vienintelis toks žodžiu vykstantis tarptautinis moksleivių konkursas vokiečių kalba. Konkursas skatina jaunuolius iš Vidurio ir Rytų Europos šalių mokytis kompetentingai ir įtikinamai išsakyti bei apginti savo nuomonę bei pažiūras. Dalyvavimas debatuose suteikia moksleiviams progą pagerinti savo vokiečių kalbos žinias. O gebėjimas diskutuoti ne tik pagilina kalbos žinias, bet ir ugdo jaunuolių demokratijos supratimą. Projektas sudaro jaunuoliams sąlygas įgyti politines bei socialines kompetencijas ir lavina jų gebėjimą diskutuoti bei spręsti konfliktus, taigi ne tik moko demokratijos, bet ir ugdo jaunus tarptautinio elito atstovus bei būsimus visuomenės lyderius.

Konkursas vyksta debatų forma, kurių metu moksleiviai išsako savo nuomonę įvairiais su mokyklos kasdienybe, pamatinėmis žmogaus teisėmis, žmonijos istorija (ypač akcentuojant istorinius teisių pažeidimus) ir Europa susijusiais klausimais.

Konkurse gali dalyvauti 10-12 klasių moksleiviai, kurių vokiečių kalbos žinios pagal „Bendruosius Europos kalbų mokymo, mokymosi ir vertinimo metmenis“ atitinka ne žemesnį nei B2 lygmenį.

Konkursas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2015 - 2016 mokslo metais konkurse Tarptautiniai jaunimo debatai dalyvauja virš 2300 moksleivių iš daugiau nei 157 mokyklų, kuriose projektas integruojamas į vokiečių kalbos pamokas. Specialiai paruošti mokytojai moko moksleivius debatavimo meno ir organizuoja mokomuosius debatus. Geriausiai pasirodę moksleiviai vėliau varžosi tarpusavyje mokykliniuose ir tarpmokykliniuose debatuose, vėliau nacionaliniame konkurso ture ir galiausiai tarptautiniame finale, kuriame dalyvauja pirmos ir antros vietos Vokietijos „Jaunimo debatų“ bei kitų Vidurio ir Rytų Europos šalių nacionalinių finalų nugalėtojai.

Debatų eiga ir vertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Debatai vyksta vokiečių kalba, jų trukmė – 24 minutės. Debatų metu keturi moksleiviai, du prieš ir du už, diskutuoja aktualiais visuomenės ir politikos klausimais, pvz., Ar Turkija turi būti priimta į Europos Sąjungą?. Debatų eiga yra griežtai apibrėžta: pradžioje kiekvienam dalyviui suteikiamos dvi minutės, kurių metu jis gali netrukdomas pareikšti savo nuomonę ir išsakyti argumentus, po to seka 12-kos minučių laisvas pokalbis, t. y. „ginčo fazė“, ir pabaigoje kiekvienam dalyviui suteikiama dar po minutę baigiamajam žodžiui. Jokio vedėjo debatuose nėra. Moksleiviai išsako savo nuomonę įvairiais su mokyklos kasdienybe, pamatinėmis žmogaus teisėmis, žmonijos istorija (ypač akcentuojant istorinius teisių pažeidimus) ir Europa susijusiais klausimais.

Debatų dalyvius vertina trijų-penkių narių komisija. Komisija moksleivius vertina taškais. Dalyvių gebėjimai vertinami pagal keturis kriterijus: dalykines žinias, iškalbą, gebėjimą vesti pokalbį ir gebėjimą įtikinti pašnekovą. Moksleivių vokiečių kalbos žinios atskirai nevertinamos.

Konkurso istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Konkursas Tarptautiniai jaunimo debatai pirmą kartą buvo surengtas 2005 m. Lenkijoje ir Čekijoje. Nuo 2006 m. konkurse dalyvauja ir Estijos, Latvijos, Lietuvos bei Ukrainos mokyklos. 2009 m. po dvejų metų bandomojo laikotarpio prie projekto prisijungė Maskvos ir Sankt Peterburgo mokyklos. Nuo 2016 m. prie projekto prisijungė Slovakija ir Slovėnija.

Tarptautinių jaunimo debatų finalai

Finalinis renginys Debatų klausimai Globėjai/Garbės svečiai Laimėtojai
I Tarptautinis finalas Prahoje (Čekija),
2007 10 05
„Ar Europos Sąjungoje turėtų būti įvesta baudžiamoji atsakomybė už holokausto neigimą?“ Václavas Havelis, buvęs Čekijos Respublikos prezidentas / Wolfgangas Thierse, Vokietijos Budestago vicepirmininkas Jakubas Štefela iš Libereco (Čekija) ir Peeras Klüßendorfas iš Rostocko (Vokietija)
II Tarptautinis finalas Varšuvoje (Lenkija),
2008 10 24
„Ar reikėtų nacionalinius istorijos vadovėlius mokyklose pakeisti bendru visoms Europos mokykloms vadovėliu?“ Bronisławas Komorowskis, Lenkijos Respublikos Seimo pirmininkas / Gerda Hasselfeldt, Vokietijos Bundestago vicepirmininkė Barbara Wasilewska iš Varšuvos (Lenkija) ir Wiebke Neelsen iš Wismaro (Vokietija)
III Tarptautinis finalas Prahoje (Čekija),
2010 02 26
„Ar reikėtų rugpjūčio 23 d. minėti kaip visų Europos totalitarinių ir autoritarinių režimų aukų pagerbimo dieną?“ Václavas Havelis, buvęs Čekijos Respublikos prezidentas / Petra Pau, Vokietijos Bundestago vicepirmininkė Jitka Rutrlová iš Prahos (Čekija) ir Maximilianas Behrensas iš Münsterio (Vokietija)
IV Tarptautinis finalas Berlyne (Vokietija),
2010 11 12
„Ar Google Street View turi būti visų didžiųjų Europos miestų gatvių vaizdai?“ Garbės svečias: Valstybės sekretorius Harro Semmleris, Vokietijos Bundestago direktorius Irina Avdeeva iš Maskvos (Rusija)
V Tarptautinis finalas Kijeve (Ukraina),
2011 10 21
"Ar Europos šalys turi įstatymais įtvirtinti pasitraukimą iš atominės energetikos artimiausiu metu?" Vitalijus Kličko / Dr. Hans-Jürgenas Heimsoethas, Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadorius Ukrainoje Annett Lymar iš Viljandi (Estija)
VI Tarptautinis finalas Vilnius (Lietuva),
2012 10 19
„Ar už religinės neapykantos kurstymą turėtų būti taikomas baudžiamasis persekiojimas?“ Emanuelis Zingeris Gréta Szabó iš Budapešto (Vengrija)
VII Tarptautinis finalas Budapeštas (Vengrija),
2013 10 18
„Ar didieji sporto renginiai turėtų būti boikotuojami dėl žmogaus teisių pažeidimų juos organizuojančiose šalyse?“ Viktor Kassai Dominika Perlinová iš Prahos (Čekija)
VIII Tarptautinis finalas Varšuvoje (Lenkija),
2014 10 17
„Ar reikėtų uždrausti ekstremistines partijas?“ Władysław Bartoszewski Anastasija Minitš iš Talino (Estija)
IX Tarptautinis finalas Rygoje (Lietuva),
2015 10 23
„Ar Europos Tarybos šalys-narės turėtų kasmet priimti minimalų pabėgėlių skaičių?“ Andris Bērziņš Anna Ryan iš Budapešto (Vengrija)
X Tarptautinis finalas Prahoje (Čekija),
2016 09 23
„Ar dopingo vartojimą valstybiniu mastu skatinančios šalys turėtų būti diskvalifikuojamos iš visų tarptautinių varžybų?“ Karel Schwarzenberg, buvęs Čekijos Respublikos užsienio reikalų ministras Khoi Nguyen iš Prahos (Čekija)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]