Didžioji seksta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Sumažintoji septima)
Jump to navigation Jump to search
didžioji seksta
Inversijamažoji tercija
Pavadinimas
Santrumpad6
Dydis
Pustonių skaičius9
Intervalo klasė3
Racionalusis intervalas5:3, 12:7, 27:16[1]
Centai
Lygioji temperacija900
Ketvirtis tono900[2]
Racionalioji intonacija884 arba 933

Didžioji seksta – didesnysis iš dviejų muzikinių intervalų, apimančių šešis diatoninės gamos laipsnius. Kitas toks intervalas yra mažoji seksta. Didžioji seksta yra sutrumpintai žymima M6, o jai priešingas intervalas yra mažoji tercija. Dažniausiai šis intervalas sutinkamas minoriniuose akorduose tarp trečiojo laipsnio ir aukštesnės pagrindinės natos.

Racionaliojoje intonacijoje didžioji seksta dažniausiai atitinka dažnių santykis 5:3, tuo tarpu lygiojoje temperacijoje didžioji seksta yra lygi devyniems pustoniams ir yra didesnė už racionaliąją 0,91 %. Didžiąją ir mažąją sekstą sudaro santykiai tarp dviejų Fibonačio skaičių, atitinkamai 5:3 ir 8:5, o aukso pjūvis yra tarp šių sekstų.

Sekstos, kaip ir joms priešingos tercijos, yra laikomos vienais iš įdomiausių ir dinamiškiausių sąskambių. Didžioji seksta yra laikoma vienu iš labiausiai konsonuojančių intervalų.[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Jan Haluska, The Mathematical Theory of Tone Systems. New York: Marcel Dekker; London: Momenta; Bratislava: Ister Science, 2004, p. 23.
  2. Rytis AmbrazevičiusSeksta. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XXI (Sam–Skl). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2012
  3. Costa M., et al. Psychological Connotations of Harmonic Musical Intervals. Psychology of Music, 2000. p. 4–28.