Sukuras (Nigerija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 10°44′26″ š. pl. 13°34′19″ r. ilg. / 10.74056°š. pl. 13.57194°r. ilg. / 10.74056; 13.57194

Sukuro kultūrinis kraštovaizdis
Pasaulio paveldo sąrašas

Sukur7.jpg
Vieta Flag of Nigeria.svg Nigerija
Tipas Kultūrinis
Kriterijus iii, v, vi
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 938
Regionas** Afrika
Įrašymo istorija
Įrašas 1999  (23 sesija)
Nigeria location map.svg
Sukuras (Nigerija) šalies/regiono žemėlapyje
Commons-logo.svg Vikiteka: Sukuras (Nigerija)
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Sukuras (angl. Sukur) – kaimas ir jo apylinkės šiaurės rytų Nigerijoje, Adamavos valstijos šiaurėje, Adamavos plokščiakalnyje (Mandaros kalnuose), Kamerūno pasienyje. Šiame krašte gyvena Čado grupės kalbomis kalbančios tautelės.

Sukuras garsėja savo tradiciniu geležies lydimo amatu – nuo XVII a. buvo kasama apylinkių geležies rūda ir lydoma tarp akmenų įrengtose krosnyse. 1912–1922 m. kraštą nusiaubė fulbių antpuoliai, o XX a. vid. geležį lydyti nustota. Nors 1927 m. Sukuras atiteko britų žinion, krašte tradicinė gyvensena nepakito.

Išlikę genties vado (hidi) granitinių akmenų rūmai, įrengti viršukalvėje. Aplink rūmus įrengtos pūnės gyvuliams, haremas, įėjimas į rūmus apsaugotas daugeliu sienų ir vartų. Apačioje yra kaimas su būdingomis plūkto molio trobomis, kurios dengtos apskritais šiaudiniais stogais. Apylinkėse yra akmenyne įrengtas kapinynas. Gyventojai verčiasi terasine žemdirbyste.

1999 m. Sukuro kultūrinis kraštovaizdis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Saugomi tradiciniai kraštovaizdžiai su terasomis, grįstais keliais, šventaisiais medžiais, šventyklėlėmis, tradicine architektūra.