Stonewall riaušės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Stonewall riaušės – masiniai mitingai, vykę 1969 m. birželio 28 d. Stonewall užeigoje, Niujorke. Tai buvo pirmas kartas JAV istorijoje, kai homoseksualai ir kiti LGBT bendruomenės atstovai pasipriešino valdžios vykdomam seksualinių mažumų persekiojimui. Šis įvykis laikomas kovos už seksualinių mažumų teises pradžia.

5-ajame ir 6-ajame dešimtmetyje JAV buvo vos keletas vietų, kuriose homoseksualai būdavo laukiami. Daugiausia tai buvo barai. Stonewall užeiga tuo metu priklausė mafijai.[1] 6-ajame dešimtmetyje policijos reidai gėjų baruose buvo įprastas reiškinys, tačiau 1969 m. berželio 28-osios rytą pareigūnai nebegalėjo suvaldyti maištaujančios minios, ir kilo riaušės. Kitą naktį protestai pasikartojo. Per keletą savaičių aplinkinio rajono gyventojai susibūrė į aktyvistų grupes. Jų tikslas – įkurti vietas, kur gėjai ir lesbietės galėtų būti atviri dėl savo seksualinės orientacijos be baimės būti areštuotiems.

Kaip teigia istorikai, iki riaušių homoseksualai buvo nematomi, ignoruojami. Po Stonewall įvykių visuomenės požiūris į seksualines mažumas pradėjo sparčiai keistis.[2] Per keletą metų JAV ir visame pasaulyje įkurta daug organizacijų, kovojančių už homoseksualų teises. 1970 m. birželio 28 d. Los Andžele, Čikagoje ir Niujorke įvyko pirmosios homoseksualų eitynės, skirtos paminėti Stonewall įvykių metinėms. Šiais laikais gėjų eitynės kasmet organizuojamos birželio pabaigoje įvairiose pasaulio vietose.[3]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Carter, pp. 79–83.
  2. Clendinen, p. 12.
  3. „Pride Marches and Parades“, in Encyclopedia of Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender History in America, Marc Stein, ed. (2004), Charles Scribner’s Sons.