Stasys Povilaitis (1943)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Stasys Povilaitis jaunesnysis

Stasys Povilaitis (jaunesnysis, g. 1943 m. gruodžio 11 d. Juniškių kaime, Šakių raj.) – dailininkas (grafikas, karikatūristas, portretistas), fantastas, pirmasis Lietuvos dailininkas, ėmęsis mokslinės fantastikos.[1]

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

S. Povilaitis gimė stambių ūkininkų šeimoje. 1943 m. S. Povilaičio tėvas Vladas buvo apkaltintas pokario partizanų rėmimų ir įkalintas lageryje Vorkutoje (Rusija). 1948 m. į tremiamųjų į Sibirą sąrašus, kartu su motina Antose bei broliu Algimantu, pateko ir S. Povilaitis. Trėmimo išvakarėse Povilaičių šeima pabėgo ir vėliau slapstėsi Šakių bei Kauno rajonų kaimuose.

1955 m. Povilaičiai apsigyveno Šakiuose. S. Povilaitis mokėsi Šakių vidurinėje mokykloje, dešimtą ir vienuoliktą klasę baigė Šakių darbininkų jaunimo vidurinėje mokykloje. 1963 m. S. Povilaitis, įstojęs į Kauno politechnikos institutą, persikėlė į Kauną. Vėliau baigė Vilniaus vakarinę dailės mokyklą, Vilniaus visuomeninę parapsichologijos akademiją ir jos aspirantūrą.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stasys Povilaitis – vienas iš nedaugelio Lietuvos dailininkų, plėtojusių mokslinės fantastikos tematiką dailėje. S. Povilaitis laikomas dailininku optimistu, savo darbuose išlaikančiu romantinę kryptį. Stasio Povilaičio grafikos darbai atspausti iškilaus cinko, arba autocinkografijos, jo paties sukurta „Povista“ technika.

S. Povilaitis dalyvavo daugelyje tautodailininkų ir dailininkų fantastų parodų Europoje, Azijoje, JAV, surengė apie 30 asmeninių parodų („Kauno“ ir „Santakos“ kino teatruose bei Kauno oro uoste, Šakių kultūros namuose, Tauragės liaudies meno klube „Versmė“, Alytaus kino teatre, Utenos kraštotyros muziejuje, Vilniaus planetariume ir kitur). Geriausius savo grafikos darbus Stasys Povilaitis buvo pateikęs į 3 tarptautinius mokslinės fantastinės dailės konkursus, už kuriuos 2 kartus buvo premijuotas. 1976 m. S. Povilaitis tapo vieninteliu lietuviu, surengusiu parodą TSRS kosmonautų ruošimo centre Žvaigždžių miestelyje.

S. Povilaičio grafikos darbai, iliustracijos, piešiniai, karikatūros, portretai, šaržai buvo spausdinti daugelyje Lietuvos ir užsienio laikraščių, žurnalų, knygų.

Be dailės darbų, S. Povilaitis rašo į Lietuvos spaudą dailės, psichologijos, kultūros mokslo, sveikos gyvensenos, kelionių, sporto, religijotyros, etnologijos ir kitomis temomis, kuria eilėraščius.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • „XXI amžius“, 2008, Nr. 80.
  1. Mokslinė fantastinė dailė *„XXI amžius“, parengė I. D.