Starlink

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Logo
60–ties palydovų vaizdas pirmosios 2019-05-24 misijos metu

Starlink – privačios JAV astronautikos bendrovės „SpaceX“ dirbtinių žemės palydovų sistemos projektas,[1] skirtas sukurti pigų ir aukštos kokybės palydovinio interneto ryšio kanalą ir techninius siųstuvus signalams iš žemės ir orbitos priimti bei perduoti. „SpaceX“ kosminio interneto ryšio plėtros ir tyrimų organizacija įsikūrusi Redmonde prie Sietlo, Vašingtono valstijoje.

Projektą Elon Musk įkurta bendrovė pradėjo kurti 2015 m. Projektinė dokumentacija iškelti į orbitą apie 12 tūkst. palydovų iki 2020 m. vidurio buvo parengta 2017 m. Bandomieji prototipai TINTIN sėkmingai paleisti 2018 m.

2019 m. gegužės 24 d. bendrovė „SpaceX“ paleido raketą „Falcon 9“, iškėlusią į orbitą pirmuosius 60 palydovų, sudarysiančių tinklą „Starlink“, turintį užtikrinti interneto ryšį kiekvienam pasaulio kampeliui. Kiekvienas iš šios partijos „Starlink“ palydovų svėrė po 227 kg. Bendra išskraidinto krovinio masė siekė 18,5 t ir buvo didžiausia, iki šiol iškelta „SpaceX“ raketos.[2] 440 km aukštyje pradėti leisti palydovai, vėliau su įjungtais manevriniais varikliais užėmę savo vietas gana žemoje orbitoje – 550 km aukštyje. Palydovai skrieja šiek tiek aukščiau negu Tarptautinė kosminė stotis (TKS), bet daug žemiau negu dauguma kitų palydovų. Geostacionariųjų orbitų palydovai, kurių padėtis konkretaus taško Žemės paviršiuje atžvilgiu beveik nekinta, skrieja 36 tūkst. km aukštyje.[2]

Konkurentai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Elon Musk bendrovė yra užsibrėžusi valdyti didelę dalį ateities kosminio interneto rinkos. Po naujausio palydovų paleidimo ji tampa viena iš šios rinkos pionierių, kartu su varžovu startuoliu „OneWeb2019 m. vasarį iškėlusiu į orbitą pirmuosius šešis savo ryšių palydovus. Šiuo atžvilgiu „SpaceX“ smarkiai lenkia savo varžovės „Amazon“ vadovo Jeff Bezos sumanytą projektą „Kuiper“. Kosminio interneto projektus be minėtų trijų bendrovių taip pat vysto „Telesat“ ir „LeoSat“.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka