Stanislavas Golskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Stanislavas Golskis
Gol'ski Stanislav.jpg
Golskiai
Herbas „Rola“
Herbas „Rola“
Gimė 1553 m.
Mirė 1612 m. (~59 metai)
Sutuoktinis (-ė) Kateriną Bučacką-Tvorovską,
Anna Potocka

Stanislavas Golskis (lenk. Stanisław Golski, m. 1612) – ATR karinis veikėjas, Rusios (nuo 1603), Podolės vaivada (nuo 1599), Haličo kaštelionas (nuo 1594), Baro ir Letičyvo seniūnas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čortkovsko pilis

Kaip karaliaus armijos rotmistras Stanislavas Golskis dalyvavo ATR-Maskvos 1577–1582 metų kare. Dalyvavo mūšiuose su totoriais.

Siekiant užtikrinti gynybą nuo totorių 1583 metais Karūnos didysis kancleris Janas Zamoiskis išsiuntė Stanislavą Golskį su pasiuntinybe pas Valachijos gaspadarį Michnį II. 1595 metais Stanislavas Golskis dalyvavo Jano Zamoiskio žygyje į Moldaviją, rezultate to buvo pasodintas į Moldavijos sostą Jeremijus Mogila. 1597 metais jis buvo pasiuntinybės sudėtyje, išsiustos į Osmanų imperiją.

1605 metais Stanislavas Golskis nupirko iš Mikalojaus Volskio Podgaicus ir Kozovą, Padaręs ją savo rezidencija. Zebžydovskio rokošo metu palaikė Žygimanto III Vazos pusę, Guzovo mūšyje kartu su Janu Potockiu vadovavo vėliavai karaliaus armijos centre.

16071611 metais Stanislavas Golskis keliavo po Prancūziją, Angliją, Ispaniją ir Italiją. Grįžęs į tėvynę vadovavo Karūnos armijai vietoje susirgusio Stanislovo Žolkievskio, atstatė totorių sugriautą 1610 metais Čortkovo pilį.

Stanislavas Golskis buvo palaidotas Švento Stanislovo dominikonų vienuolyne, Čortkove, pastatyto už jo auką.

Šeima ir vaikai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Stanislavas Golskis buvo vedęs du kartus. Pirmą kartą vedė Kateriną Bučacką-Tvorovską, Jono Tvorovskio anūkę[1]; santuoka buvo bevaikė. Antrą kartą vedė Aną Potocką, Podolės ir Kameneco kašteliono Andžejaus Potockio dukterį; santuoka taip pat buvo bevaikė.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Бучач і Бучаччина с.33

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Бучач і Бучаччина

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]