Sraiginiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Helicidae
Vynuoginė sraigė (Helix pomatia)
Vynuoginė sraigė
(Helix pomatia)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Moliuskai
( Mollusca)
Klasė: Pilvakojai
( Gastropoda)
Poklasis: Ortogastropodai
( Orthogastropoda)
Būrys: Plaučiasraigės
( Pulmonata)
Pobūris: Iškeltaakės plaučiasraigės
( Stylommatophora)
Šeima: Sraiginiai
( Helicidae)

Sraiginiai arba Helicidai (Helicidae) – kartais vadinamos tipiškomis sraigėmis – taksonominė mažų ir didelių oru kvėpuojančių sausumos sraigių šeima. Kitais žodžiais tai antžeminiai plautiniai pilvakojai moliuskai. Gyvena paprastai ant augalų, rečiau miško paklotėje. Nemažai rūšių šeimoje laikomos vertingu maisto šaltiniu. Tai tokios sraigės kaip raiboji sraigenė ir vynuoginė sraigė.[1] Šių dviejų rūšių biologija yra gerai ištyrinėta.

Kriauklė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šios šeimos sraigių kriauklės dažniausiai yra sferiškos. Kai kurių genčių, pvz., Cepaea, kriauklės labai spalvingos ir raštuotos. Pati kriauklė vidutinio dydžio, storomis sienelėmis. Bamba pakankamai ryški. Anga daugiau ar mažiau apvali ar ovalinė, jos pakraščiai paprasti. Sraigės gali pilnai susitraukti į kriauklę. Kriauklė labai įvairi ir tiksliam šios šeimos sraigių apibūdinimui būtina pažinti jų vidinę kūno sandarą.[2]

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sraiginiai turi kopuliacijos organą (penį), kuris išverčiamas ir iškišamas į lauką meilikavimosi metu prieš kopuliaciją.[3]

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šeimos atstovai kilę iš Pietų Europos ir Viduržemės jūros regiono, dabar paplitę visoje Vakarų Palearktikoje. Žmonių introdukuota ir kituose regionuose, kai kurios rūšys aptinkamos Amerikos žemynuose, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje. Sraigės kiaušinius deda dirvoje, todėl dažnai būna pergabenamos iš vieno regiono į kitą kartu kultūriniais augalais. Viena labiausiai pasaulyje žmonių išplatintų sraignių – raiboji sraigenė.[3]

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje gyvena 8 ar 11 rūšių pagal skirtingas klasifikacijos sistemas.

Remiantis klasikine sistematika tai yra[4]:

Pagal šiuolaikinę klasifikaciją (Bouchet ir Rocroi pilvakojų taksonomija, 2005) Lietuvoje aptinkamos šios sraiginiams priskiriamos rūšys[5]:

Sistematika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal šiuolaikinę klasifikaciją (Bouchet ir Rocroi pilvakojų taksonomija, 2005) šeimoje išskiriamos dvi pošeimės, kurioms priskiriama 30-a genčių ir 2 gentys nepriskirtos jokiam pošeimiui, tik šeimai (pagal „Fauna Europaea“[6] ir „Taxonomy Browser“[7])).

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. M.P. Kerney & R.A.D. Cameron. 1979. A field guide to the land snails of Britain and northwestern Europe. Collins, London.
  2. Šivickis P., Lietuvos moliuskai ir jų apibūdinimas. Valstybinė politinės ir mokslinės literatūros leidykla: Vilnius, 1960. 151–170 psl.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Nordsieck R., The Living World of Molluscs: Helicid Snails. Tikrinta 2014.01.15
  4. Gurskas A., Lietuvos sausumos sraigės. Lietuvos Aplinkos apsaugos ministerija, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus: Kaunas, 1997. 87-97 psl.
  5. Gurskas, A. Lietuvos moliuskų katalogas. Kaunas, 2009. Archyvuota kopija 2015-04-18 iš Wayback Machine projekto.
  6. Fauna Europaea Archyvuota kopija 2016-02-04 iš Wayback Machine projekto.
  7. Taxonomy Browser