Spice Girls

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Spice Girls

Iš kairės į dešinę: Victoria, Geri, Mel C, Mel B ir Emma (1997 m.).
Biografija
KilmėLondonas, Anglija
ŽanraiPop, R&B
Aktyvumo metai1994-2000, 2007-2008, 2012, 2018-2019
Įrašų kompanijaVirgin Records
Svetainėthespicegirls.com
Nariai
Mel B
Emma Bunton
Melanie C
Geri Halliwell
Victoria Beckham

Spice Girls – visų laikų pati populiariausia ir sėkmingiausia merginų muzikos grupė istorijoje, pardavusi daugiau nei 90 mln. įrašų.

Jungtinės Karalystės grupė, kurią sudaro Melanie Chisholm (Sporty Spice), Geri Halliwell (Ginger Spice), Emma Bunton (Baby Spice), Melanie Brown (Scary Spice) ir Victoria Beckham (Posh Spice), muzikos topuose debiutavo 1996 m. pasirodžius pirmajam singlui Wannabe. Išleidusios tris multi-platininius albumus, devynis Nr.1 singlus, nusifilmavusios savo pačių kino juostoje (uždirbusioje per 151 mln. JAV dolerių), pelniusios daugybę apdovanojimų ir su koncertais apkeliavusios visą pasaulį 2000 m. merginos pasuko skirtingais keliais. 2007 m. grupė laikinai susivienijo pasauliniam koncertų turui ir didžiausių hitų rinkinio išleidimui. 2012 m. penketukas buvo dar kartą susibūręs išskirtiniam pasirodymui Londono Olimpinių žaidinių uždarymo ceremonijoje. 2019 m. vasarą grupė surengė naują turą po didžiausius Jungtinės Karalystės stadionus.

Spice Girls, į populiariąją kultūrą atnešusios terminą Girl Power (liet. merginų galia), yra ne tik viena populiariausių ir sėkmingiausių pop muzikos grupių istorijoje, bet ir vienintelė merginų grupė turinti net devynis Nr.1 hitus Jungtinės Karalystės singlų tope. Spice Girls taip pat yra labiausiai žiniasklaidos aptarinėjama, bei greičiausiai įrašus parduodanti britų grupė nuo The Beatles laikų. Komercinė Spice Girls sėkmė ir kultūrinė įtaka XX a. dešimtojo dešimtmečio laikotarpiu, žiniasklaidos pakrikštyta kaip "Spice manija", yra laikoma precendento neturinčiu fenomenu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spice Girls istorija prasidėjo 1994 m. kai du vadybininkai, tėvas ir sūnus, Chris ir Bob Herbert sugalvojo suburti šokančių ir dainuojančių merginų grupę. Į viename Londono laikraštyje pasirodžiusį vyrų skelbimą atsiliepė šimtai jaunų bričių, tačiau tik penkios iš jų (Melanie Brown, Victoria Adams, Melanie Chisholm, Geri Halliwell ir Emma Bunton) pateko į grupę, kuri tuo metu vadinosi Touch. Deja, Herbert šeimos planams nebuvo lemta išsipildyti - tarpusavyje susidraugavusios merginos neilgai trukus nusprendė pabėgti ir įkurti savo grupę. Dar visai jaunos merginos norėjo dainuoti tik savo pačių parašytas dainas, vilkėti tik savo pačių pasirinktus drabužius ir nepaklusti jokioms komandoms. Likus kelioms dienoms iki sutarčių pasirašymo grupė pavogė reikalingų muzikos prodiuserių kontaktus ir dingo. Merginos, pačios persivadinusi į Spice Girls, kurį laiką dirbo ir kūrė be jokios vadybos, kol grupės demo įrašus pastebėjo Annie Lennox vadybininkas Simon Fuller ir pasiūlė dirbti kartu. 1995 m. grupė pasirašė sutartį su Virgin Records įrašų kompanija. Visas dainas penketukas rašė pats todėl įrašų kompanijos vadovybė nerodė didelio pasitikėjimo grupe. Sulaukusios nemažai pasipriešinimo ir kritikos merginos nusprendė nepasiduoti ir įrodyti, jog merginų muzikos grupė, su savo pačių parašytomis dainomis, gali pasiekti ne mažiau nei tuo metu itin populiarios vaikinų grupės. Nuo to laiko grupė pradėjo kultivuoti ir reklamuoti Girl Power (liet. merginų galia) judėjimą, kuris lydėjo kolektyvą visos karjeros metu ir vėliau tapo populiariosios kultūros dalimi. Įpusėjus karjerai penketukas atleido ir Simon Fuller. Grupė garsėjo nekontroliuojamu elgesiu ir individualumu ir labiau priminė maištaujančias alternatyviojo roko feministes, nei pop atlikėjas[1].

Muzikos topus Spice Girls šturmavo 1996-ųjų vasarą pasirodžius debiutiniam singlui Wannabe. Daina iškarto atsidūrė pirmosiose topų vietose ir net 37 šalyse tapo Nr.1. Wannabe įėjo į muzikos istoriją, kaip visų laikų perkamiausias singlas, išleistas merginų grupės (šis faktas užfiksuotas Gineso rekordų knygoje). Kūrinio populiarumo dėka merginos vos per porą savaičių tapo superžvaigždėmis. Po Wannabe sekė hitai Say You‘ll Be There, 2 Become 1 ir debiutinis albumas pavadinimu Spice. Spice tapo perkamiausiu muzikos albumu istorijoje, išleistu merginų grupės, bei vienu perkamiausiu muzikos albumu apskritai. Spice yra įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip ilgiausiai pirmoje Anglijos topo vietoje išsilaikęs XX a. paskutinio dešimtmečio albumas ir yra perkamiausias albumas Jungtinėse Valstijose 1997-aisiais. 1997 m. pabaigoje pasirodęs antrasis penketuko albumas Spiceworld taip pat tapo dideliu hitu – vos per 2 savaites nuo pasirodymo albumą įsigijo per 7 mln. gerbėjų. Spice Girls per labai trumpą laiką tapo net tik greičiausiai įrašus parduodančia britų grupe, bet ir labiausiai žiniasklaidos aptarinėjama grupe nuo The Beatles laikų.

Spice Girls filmo Spice World plakate.

1997-aisiais žmonės negalėjo išeiti iš namų ir nepamatyti merginų veidų ar išgirsti jų balsų, jos buvo visur – laikraščiuose, televizijoje, radijuje. Tų pačių metų pabaigoje pasirodė ir filmas Spice World, kuriame „spaisės“ vaidino pačios save. Muzikinė komedija debiutavo pirmoje vietoje tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek Jungtinėse Valstijose ir uždirbo per 151 milijonų JAV dolerių. Merginos labai greitai tapo ne milijonierėmis, o multimilijonierėmis. Narių uždarbį sudarė ne tik parduoti muzikos įrašai, sausakimšos koncertų arenos, bet ir ypač pelningos reklaminės sutartys su garsiomis kompanijomis: Pepsi, Impulse, Polaroid, Chupa Chups. Spice Girls dominavo visame marketinge pasauliniu mastu – buvo galima įsigyti įvairiausios atributikos su merginų atvaizdais, pradedant kanceliarinėmis, parfumerijos, aprangos prekėmis, baigiant technika, žaislais, lėlėmis, maistu, kompiuteriniais žaidimais, knygomis ir kita produkcija. 1998 metais grupės pajamos siekė 500-800 mln. JAV dolerių. Komercinė ir kultūrinė Spice Girls sėkmė, žiniasklaidos pakrikštyta kaip „Spice manija“, XX a. dešimtojo dešimtmečio laikotarpiu yra laikoma precendento neturinčiu fenomenu.

1998-ųjų gegužę, prasidėjus Spice Girls turui po JAV, grupėje įvyko lūžis - Ginger Spice pravardę turėjusi Geri Halliwell pranešė pasitraukianti iš kolektyvo. Dainininkė vėliau teisinosi nepakėlusi krūvio. Nepaisant Geri pasitraukimo likęs ketvertukas toliau sėkmingai tęsė koncertinį turnė po JAV. Pasibaigus turui pasirodė pirmasis Spice Girls singlas įrašytas be Geri – Goodbye. Goodbye tradiciškai debiutavo 1-oje perkamiausių britų singlų topo vietoje. Kūrinio dėka Spice Girls tapo vienintele grupe su The Beatles sugebėjusia tris metus iš eilės užimti pirmą vietą britų singlų tope per Kalėdas. Tuo pat metu merginoms teko šiek tiek pristabdyti grupės veiklą – Mel B ir Victoria pranešė išeinančios motinystės atostogų. 1999 m. pavasarį Mel B pagimdė dukrą Phoenix Chi, nuo šokėjo Jimmy Gulzar, o Victoria sūnų Brooklyn, nuo Anglijos futbolo žvaigždės David Beckham. Kol Victoria ir Mel B džiaugėsi motinyste, Melanie C pristatė solinį albumą ir pradėjo koncertuoti viena. Halliwell pasitraukimas, atsiradę vaikai ir soliniai projektai pranašavo grupės pabaigos pradžią. Grupė vis mažiau ir mažiau laiko leido kartu.

2000-ųjų kovą įvykusiuose svarbiausiuose britų muzikos apdovanojimuose Brit Awards Spice Girls gavo specialų, tik joms sukurtą, apdovanojimą už nuopelnus ir neįkainojamą indėlį britų muzikai ir kultūrai. Metų pabaigoje likęs ketvertukas išleido paskutinį studijinį albumą Forever. Dvigubas albumo singlas Holler / Let Love Lead The Way eilinį kartą tapo Nr.1 tarp perkamiausių singlų Britanijoje. Kaip bebūtų visos merginos buvo per daug pasinėrusios į šeimas ir solinius projektus todėl grupei skyrė labai mažai dėmesio. Nors kolektyvas oficialiai neišsiskyrė, tačiau po bendro pasirodymo 2000-ųjų MTV Europos muzikos apdovanojimuose, daugiau kartu nebepasirodė viešumoje iki 2007 metų. 2000-2007 m. merginos sėkmingai dirbo prie solinių projektų ir visos, išskyrus Victorią, išleido bent po vieną ar kelis kūrinius sugebėjusius tapti Nr.1 hitais Jungtinėje Karalystėje.

2007 m. merginos pranešė laikinai atkuriančios grupę pasauliniam susivienijimo koncertų turui, bei didžiausių hitų rinkinio išleidimui. Prie grupės vėl prisijungė ne tik Geri, bet ir buvęs Spice Girls vadybininkas Simon Fuller. Penketuko sugrįžimas tapo tikra sensacija - bilietai į pirmąjį Spice Girls koncertą Londone buvo išpirkti per 38 sekundes. Gruodį prasidėjęs susivienijimo turas sulaukė itin didelio populiarumo - vietoje planuotų 11 koncertų grupė, dėl milžiniškos paklausos, surengė 47 pasirodymus. 2008 m. kovą pasibaigęs turas grupei atnešė Billboard apdovanojimą už pelningiausią 17 koncertų seriją Londono O2 arenoje, bei pateko į sėkmingiausių 2008 metų turų dešimtuką.

2012 m. Spice Girls dar kartą susibūrė išskirtiniam pasirodymui Londono Olimpinių žaidinių uždarymo ceremonijoje. Tu pačių metų pabaigoje, Londono Vestende, taip pat pasirodė teatro miuziklas Viva Forever!, kuris buvo pastatytas pagal grupės dainas.

2019 metų vasarą merginos (išskyrus V.Beckham) surengė grandiozinį turą po didžiausius Jungtinės Karalystės stadionus. Turas, vien tik iš bilietų pardavimų, grupei uždirbo daugiau nei 78 mln. JAV dolerių[2] ir pelnė Billboard Live Music Awards apdovanojimą už pelningiausią koncertų seriją Wembley stadione.

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Debiutinis Spice Girls albumas Spice yra vienas perkamiausių muzikinių albumų istorijoje.

Albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Spice (1996) (#1 JK, #1 JAV)
 • Spiceworld (1997) (#1 JK, #3 JAV)
 • Forever (2000) (#2 JK, #39 JAV)

Singlai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Wannabe (1996) (#1 JK, #1 JAV)
 • Say You’ll Be There (1996) (#1 JK, #3 JAV)
 • 2 Become 1 (1996) (#1 JK, #4 JAV)
 • Mama / Who Do You Think You Are (1997) (#1 JK)
 • Spice Up Your Life (1997) (#1 JK, #18 JAV)
 • Too Much (1997) (#1 JK, #9 JAV)
 • Stop (1998) (#2 JK, #16 JAV)
 • Viva Forever (1998) (#1 JK)
 • Goodbye (1998) (#1 JK, #11 JAV)
 • Holler / Let Love Lead The Way (2000) (#1 JK)
 • Headlines (Friendship Never Ends) (2007) (#11 JK)

Kompiliacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Greatest Hits (2007) (#2 JK)

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Girl Power Live in Istanbul (1997)
 • Spiceworld Tour (1998)
 • Christmas In Spiceworld Tour (1999)
 • The Return of the Spice Girls (2007/2008)
 • Spice World (2019)

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka