Spice Girls

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Spice Girls
Biografija
Kilmė Flag of England.svg Anglija
Žanrai Pop
Aktyvumo metai 1994-2000
2007-2008
2012
Įrašų kompanija Virgin Records
EMI
Nariai
Victoria Beckham
Mel B
Emma Bunton
Melanie C
Geri Halliwell

Spice Girls – visų laikų pati populiariausia ir sėkmingiausia merginų muzikos grupė istorijoje. Penkios britės: Victoria Beckham, Melanie Chisholm, Geri Halliwell, Emma Bunton ir Melanie Brown (žiniasklaidos pramintos kaip Posh, Sporty, Ginger, Baby ir Scary) XX a. dešimtajame dešimtmetyje susibūrusios į grupę pardavė daugiau nei 85 mln. įrašų ir visame pasaulyje išpopuliarino terminą Girl Power (liet. merginų jėga), reklamuojantį moterų teises į lygybę.

Spice Girls – ne tik viena populiariausių popmuzikos grupių istorijoje, daugiausiai įrašų pardavęs merginų kolektyvas, bet ir vienintelė merginų grupė turinti 9 Nr.1 hitus Jungtinės Karalystės singlų tope. Spice Girls taip pat yra labiausiai žiniasklaidos aptarinėjama, bei greičiausiai įrašus parduodanti britų grupė nuo The Beatles laikų.

Grupė susibūrusi 1994 m. muzikos topus šturmavo 1996-aisiais pasirodžius debiutiniam singlui Wannabe. Išleidusios tris studijinius albumus, nusifilmavusios savo pačių kino juostoje, pelniusios daugybę apdovanojimų ir su koncertais apkeliavusios visą pasaulį 2000-ųjų pabaigoje merginos pasuko skirtingais keliais. 2007 m. grupė susivienijo pasauliniam koncertų turui ir didžiausių hitų rinkinio išleidimui. 2012 m. žymusis bričių penketukas buvo dar kartą susibūręs išskirtiniam pasirodymui Londono Olimpinių žaidinių uždarymo ceremonijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spice Girls istorija prasidėjo 1994 m. kai du vadybininkai, tėvas ir sūnus, Chris ir Bob Herbert sumanė suburti šokančių ir dainuojančių merginų grupę. Į viename Londono leidinyje pasirodžiusį vyrų skelbimą atsiliepė šimtai jaunų bričių, tačiau tik penkios iš jų (Melanie Brown, Victoria Adams (dabar Beckham), Melanie Chisholm, Geri Halliwell ir Emma Bunton) atitikusios visus kriterijus papuolė į grupę, kuri tuo metu vadinosi Touch. Deja, Herbert šeimos planams nebuvo lemta išsipildyti - tarpusavyje susidraugavusios merginos nusprendė pabėgti nuo vadybininkų ir grupės reikalus tvarkyti pačios. Dar visai jaunos merginos norėjo dainuoti tik savo pačių kurtas dainas, vilkėti tokius drabužius kokius nori ir nepaklusti jokioms komandoms. Pradėjusios ieškoti naujo vadybininko merginos, pačios pasivadinusios kaip Spice Girls, susipažino su Annie Lennox vadybininku Simon Fuller, kurio pagalba 1995-aisiais išsikovojo sutartį su Virgin įrašų kompanija ir pradėjo įrašinėti pirmąsias savo autorines dainas. Visas dainas merginos kūrė pačios, tad įrašų kompanijos vadovybė nerodė didelio pasitikėjimo grupe. Sulaukusios nemažai pasipriešinimo merginos nusprendė įrodyti, kad merginų grupė gali pasiekti ne mažiau nei tuo metu itin populiarios vaikinų grupės. Nuo to laiko grupė pradėjo kultivuoti ir reklamuoti Girl Power judėjimą, kuris lydėjo kolektyvą visos karjeros metu ir vėliau tapo pop kultūros dalimi.

Muzikos topus Spice Girls šturmavo 1996-ųjų vasarą pasirodžius debiutiniam singlui Wannabe. Daina iškarto atsidūrė pirmosiose topų vietose ir net 31 šalyje tapo Nr.1. Wannabe įėjo į muzikos istoriją, kaip visų laikų pats perkamiausias singlas, išleistas merginų grupės (šis faktas užfiksuotas Gineso rekordų knygoje). Kūrinio populiarumo dėka merginos vos per porą savaičių tapo superžvaigždėmis. Po Wannabe sekė hitai Say You‘ll Be There, 2 Become 1 ir debiutinis albumas pavadinimu Spice. Spice tapo perkamiausiu muzikos albumu istorijoje, išleistu merginų grupės, bei vienu iš perkamiausių (parduota per 30 mln. kopijų) dešimto dešimtmečio muzikos albumų. Spice albumas yra įrašytas į Gineso rekordų knygą ir kaip ilgiausiai pirmoje Anglijos topo vietoje išsilaikęs XX a. dešimtojo dešimtmečio albumas. 1997 m. pasirodė antrasis spalvingojo penketuko albumas Spice World, kuris taip pat tapo milžiniška sensacija – per 2 savaites nuo pasirodymo albumą įsigijo per 7 mln. gerbėjų (vėlesni pardavimai viršijo 20 mln.). Spice Girls per labai trumpą laiką tapo net tik greičiausiai įrašus parduodančia britų grupe, bet ir labiausiai žiniasklaidos aptarinėjama grupe nuo The Beatles laikų.

Spice Girls filmo Spice World plakate (1997 m.)

1997-aisiais žmonės negalėjo išeiti iš namų ir nepamatyti merginų veidų, jos buvo visur – laikraščiuose, televizijoje, radijuje. Tų pačių metų pabaigoje pasirodė ir filmas Spice World: the movie, kuriame „spaisės“ vaidino pačios save. Filmas debiutavo pirmoje vietoje tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek Jungtinėse Valstijose ir uždirbo per 101 milijonų JAV dolerių. Merginos labai greitai tapo ne milijonierėmis, o multimilijonierėmis. Narių uždarbį sudarė ne tik parduoti įrašai, sausakimšos koncertų arenos, bet ir ypač pelningos reklaminės sutartys su garsiomis kompanijomis (Pepsi, Impulse, Polaroid, Chupa Chups). Spice Girls dominavo visame marketinge pasauliniu mastu – buvo galima įsigyti įvairiausios atributikos su merginų atvaizdais, pradedant kanceliarinėmis, parfumerijos, aprangos prekėmis, baigiant technika, žaislais, lėlėmis, maistu, kompiuteriniais žaidimais, knygomis ir kita produkcija. 1998 metais grupės pajamos siekė 500-800 mln. JAV dolerių. Precendento neturinčią grupės komercinę sėkmę žiniasklaida pakrikštijo „Spice manija“.

1998-ųjų gegužę, prasidėjus Spice Girls turi po JAV grupėje įvyko lūžis - Ginger Spice vadinta Geri Halliwell pranešė pasitraukianti iš kolektyvo. Halliwell teisinosi, jog nebepakėlė milžiniško krūvio ir visiškai nebeturėjo laiko asmeniniam gyvenimui ir veiklai. Taip pat sklido gandai apie prasidėjusius dainininkės nesutarimus su Mel B. Nepaisant Geri pasitraukimo, grupės populiarumas nė kiek nesumažėjo. Likęs ketvertukas toliau sėkmingai tęsė koncertinį turnė po JAV. Metų pabaigoje pasirodė pirmasis Spice Girls singlas įrašytas be Geri – Goodbye. Goodbye tradiciškai debiutavo 1-oje perkamiausių britų singlų topo vietoje. Kūrinio dėka Spice Girls tapo vienintele grupe po The Beatles sugebėjusia tris metus iš eilės užimti pirmą vietą britų singlų tope per Kalėdas. Pasibaigus turui merginoms teko šiek tiek pristabdyti grupės veiklą – Mel B ištekėjusi už Spice Girls šokėjo Jimmy Gulzar pradėjo lauktis pirmagimio, o už poros savaičių apie nėštumą pranešė ir Victoria, kuri netrukus paskelbė apie vedybas su futbolininku David Beckham. 1999 m. pavasarį Mel B pagimdė dukrą Phoenix Chi, o Victoria sūnų Brooklyn. Taip pat merginos ėmėsi ir solinių projektų. Melanie C pristatė debiutinį albumą Northern Star ir pradėjo rengti solinius koncertus.

2000-ųjų kovą įvykusiuose svarbiausiuose britų muzikos apdovanojimuose Brit Awards Spice Girls gavo specialų apdovanojimą už nuopelnus ir neįkainojamą indėlį į britų muziką ir kultūrą. Spice Girls – pirmoji ir kol kas vienintelė merginų grupė gavusi tokį apdovanojimą. Tų pačių metų pabaigoje ketvertukas išleido paskutinį studijinį albumą Forever, kuris, kaip tikėtasi, sulaukė nemažo dėmesio, tačiau merginos vangiai pristatinėjo šį darbą ir jau nebekoncertavo kartu. Dvigubas albumo singlas Holler / Let Love Lead The Way eilinį kartą ir vėl tapo Nr.1 tarp perkamiausių singlų Britanijoje. Kaip bebūtų visos merginos buvo per daug pasinėrusios į solinius projektus todėl grupei skyrė labai mažai dėmesio. Nors grupė oficialiai neišsiskyrė, tačiau po bendro pasirodymo 2000-ųjų MTV Europos muzikos apdovanojimuose, daugiau kartu nebepasirodė viešumoje. Nuo iširimo žiniasklaidoje periodiškai pasirodydavo daugybė pranešimų apie galimą grupės atsikūrimą, tačiau tokias kalbas merginos griežtai paneigdavo, nors tarpusavyje laikas nuo laiko susitikdavo (įskaitant ir Geri). Po daugybės metų tylos ir nesiliaujančių gandų, 2007-ųjų birželio 28 d. visos penkios Spice Girls merginos surengė spaudos konferenciją, per kurią pranešė laikinai atsikuriančios pasauliniam susivienijimo koncertų turui, bei didžiausių hitų rinkinio išleidimui. Nors nuo iširimo buvo praėję daugiau nei 7 metai grupės sugrįžimas tapo tikra sensacija, bilietai į pirmąjį Spice Girls koncertą Londone buvo išpirkti per 38 sekundes. Gruodį prasidėjęs penketuko susivienijimo turas sulaukė itin didelio populiarumo. Vietoj planuotų 11 koncertų grupė dėl milžiniškos paklausos surengė dar per 30 papildomų koncertų – iš viso 47. 2008 m. kovą pasibaigus turui, uždirbusiam per 107 mln. JAV dolerių, Spice Girls atsisveikino su aktyvia grupės muzikine veikla.

2012 m. Spice Girls vėl atsidūrė žiniasklaidos dėmesio centre, kai sutiko surengti išskirtinį pasirodymą Londono Olimpinių žaidinių uždarymo ceremonijoje. 2012-ųjų pabaigoje Londono Vestende taip pat pasirodė teatro miuziklas Viva Forever!, pastatytas pagal grupės dainas.

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Singlai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Wannabe (1996) (#1 JK, #1 JAV)
 • Say You’ll Be There (1996) (#1 JK, #3 JAV)
 • 2 Become 1 (1996) (#1 JK, #4 JAV)
 • Mama / Who Do You Think You Are (1997) (#1 JK)
 • Spice Up Your Life (1997) (#1 JK, #18 JAV)
 • Too Much (1997) (#1 JK, #9 JAV)
 • Stop (1998) (#2 JK, #16 JAV)
 • Viva Forever (1998) (#1 JK)
 • Goodbye (1998) (#1 JK, #11 JAV)
 • Holler / Let Love Lead The Way (2000) (#1 JK)
 • Headlines (Friendship Never Ends) (2007) (#11 JK)

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Girl Power Live in Istanbul (1997)
 • Spiceworld Tour (1998)
 • Christmas In Spiceworld Tour (1999)
 • The Return of the Spice Girls (2007/2008)
Commons-logo.svg

Vikiteka