Spice Girls

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Spice Girls
Biografija
Kilmė Flag of England.svg Anglija
Žanrai Pop
Aktyvumo metai 1994-2000
2007-2008
2012
Įrašų kompanija Virgin Records
EMI
Nariai
Victoria Beckham
Mel B
Emma Bunton
Melanie C
Geri Halliwell

Spice Girls – visų laikų pati populiariausia ir sėkmingiausia merginų muzikos grupė istorijoje, gyvavusi XX a. dešimtajame dešimtmetyje. Penkios britės: Victoria Beckham, Melanie Chisholm, Geri Halliwell, Emma Bunton ir Melanie Brown (žiniasklaidos pramintos kaip Posh, Sporty, Ginger, Baby ir Scary) susibūrusios į grupę pardavė daugiau nei 85 mln. įrašų ir visame pasaulyje išpopuliarino terminą Girl Power (liet. merginų galia).

Grupė susibūrusi 1994 m. muzikos topus šturmavo 1996-aisiais pasirodžius debiutiniam singlui Wannabe. Išleidusios tris studijinius albumus, nusifilmavusios savo pačių kino juostoje, pelniusios daugybę apdovanojimų ir su koncertais apkeliavusios visą pasaulį 2000-ųjų pabaigoje merginos pasuko skirtingais keliais. 2007 m. grupė susivienijo pasauliniam koncertų turui ir didžiausių hitų rinkinio išleidimui. 2012 m. žymusis bričių penketukas buvo dar kartą susibūręs išskirtiniam pasirodymui Londono Olimpinių žaidinių uždarymo ceremonijoje.

Spice Girls – ne tik viena populiariausių pop muzikos grupių istorijoje, daugiausiai įrašų pardavęs merginų kolektyvas, bet ir vienintelė merginų grupė turinti devynis Nr.1 hitus Jungtinės Karalystės singlų tope. Spice Girls taip pat yra labiausiai žiniasklaidos aptarinėjama, bei greičiausiai įrašus parduodanti britų grupė nuo The Beatles laikų. Komercinė Spice Girls sėkmė 1996-1998 m. laikotarpiu yra laikoma precendento neturinčiu fenomenu.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Spice Girls istorija prasidėjo 1994 m. kai du vadybininkai, tėvas ir sūnus, Chris ir Bob Herbert sugalvojo suburti šokančių ir dainuojančių merginų grupę. Į viename Londono leidinyje pasirodžiusį vyrų skelbimą atsiliepė šimtai jaunų bričių, tačiau tik penkios iš jų (Melanie Brown, Victoria Adams (Beckham), Melanie Chisholm, Geri Halliwell ir Emma Bunton) pateko į grupę, kuri tuo metu vadinosi Touch. Deja, Herbert šeimos planams nebuvo lemta išsipildyti - tarpusavyje susidraugavusios merginos po kelių mėnesių nusprendė pabėgti nuo vadybininkų ir grupės reikalus tvarkyti pačios. Dar visai jaunos merginos norėjo dainuoti tik savo pačių kurtas dainas, vilkėti tokius drabužius kokius nori ir nepaklusti jokioms komandoms. Pradėjusios ieškoti naujo vadybininko, pačios pasivadinusios kaip Spice Girls, merginos susipažino su Annie Lennox vadybininku Simon Fuller, kurio pagalba 1995-aisiais pasirašė sutartį su Virgin įrašų kompanija. Visas dainas merginos kūrė pačios, tad įrašų kompanijos vadovybė nerodė didelio pasitikėjimo grupe. Sulaukusios nemažai pasipriešinimo merginos nusprendė įrodyti, kad merginų muzikos grupė gali pasiekti ne mažiau nei tuo metu itin populiarios vaikinų grupės. Nuo to laiko grupė pradėjo kultivuoti ir reklamuoti Girl Power judėjimą, kuris lydėjo kolektyvą visos karjeros metu ir vėliau tapo populiariosios kultūros dalimi. Grupė garsėjo nekontroliuojamu elgesiu ir individualumu ir labiau priminė maištaujančias alternatyviojo roko feministes, nei pop atlikėjas. Įpusėjus karjerai merginos be gailesčio atleido ir Simon Fuller.

Muzikos topus Spice Girls šturmavo 1996-ųjų vasarą pasirodžius debiutiniam singlui Wannabe. Daina iškarto atsidūrė pirmosiose topų vietose ir net 37 šalyse tapo Nr.1. Wannabe įėjo į muzikos istoriją, kaip visų laikų pats perkamiausias singlas, išleistas merginų grupės (šis faktas užfiksuotas Gineso rekordų knygoje). Kūrinio populiarumo dėka merginos vos per porą savaičių tapo superžvaigždėmis. Po Wannabe sekė hitai Say You‘ll Be There, 2 Become 1 ir debiutinis albumas pavadinimu Spice. Spice tapo perkamiausiu muzikos albumu istorijoje, išleistu merginų grupės, bei vienu iš perkamiausių (parduota per 30 mln. kopijų) dešimto dešimtmečio muzikos albumų. Spice yra įrašytas į Gineso rekordų knygą kaip ilgiausiai pirmoje Anglijos topo vietoje išsilaikęs XX a. paskutinio dešimtmečio albumas ir yra perkamiausias 1997-ųjų albumas Jungtinėse Valstijose. 1997 m. pabaigoje pasirodęs antrasis penketuko albumas Spice World taip pat tapo dideliu hitu – per 2 savaites nuo pasirodymo albumą įsigijo per 7 mln. gerbėjų (vėlesni pardavimai viršijo 20 mln.). Spice Girls per labai trumpą laiką tapo net tik greičiausiai įrašus parduodančia britų grupe, bet ir labiausiai žiniasklaidos aptarinėjama grupe nuo The Beatles laikų.

Spice Girls filmo Spice World plakate (1997 m.)

1997-aisiais žmonės negalėjo išeiti iš namų ir nepamatyti merginų veidų, jos buvo visur – laikraščiuose, televizijoje, radijuje. Tų pačių metų pabaigoje pasirodė ir filmas Spice World: The Movie, kuriame „spaisės“ vaidino pačios save. Muzikinė komedija debiutavo pirmoje vietoje tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek Jungtinėse Valstijose ir uždirbo per 101 milijonų JAV dolerių. Merginos labai greitai tapo ne milijonierėmis, o multimilijonierėmis. Narių uždarbį sudarė ne tik parduoti įrašai, sausakimšos koncertų arenos, bet ir ypač pelningos reklaminės sutartys su garsiomis kompanijomis (Pepsi, Impulse, Polaroid, Chupa Chups). Spice Girls dominavo visame marketinge pasauliniu mastu – buvo galima įsigyti įvairiausios atributikos su merginų atvaizdais, pradedant kanceliarinėmis, parfumerijos, aprangos prekėmis, baigiant technika, žaislais, lėlėmis, maistu, kompiuteriniais žaidimais, knygomis ir kita produkcija. 1998 metais grupės pajamos siekė 500-800 mln. JAV dolerių. Komercinė Spice Girls sėkmė, žiniasklaidos pakrikštyta kaip „Spice manija“, 1996-1998 m. laikotarpiu yra laikoma precendento neturinčiu fenomenu.

1998-ųjų gegužę, prasidėjus Spice Girls turui po JAV grupėje įvyko lūžis - Ginger Spice vadinta Geri Halliwell pranešė pasitraukianti iš kolektyvo. Dainininkė vėliau teisinosi nepakėlusi krūvio. Nepaisant Geri pasitraukimo likęs ketvertukas toliau sėkmingai tęsė koncertinį turnė po JAV. Pasibaigus turui pasirodė pirmasis Spice Girls singlas įrašytas be Geri – Goodbye. Goodbye tradiciškai debiutavo 1-oje perkamiausių britų singlų topo vietoje. Kūrinio dėka Spice Girls tapo vienintele grupe po The Beatles sugebėjusia tris metus iš eilės užimti pirmą vietą britų singlų tope per Kalėdas. Tuo pat metu merginoms teko šiek tiek pristabdyti grupės veiklą – Mel B, ištekėjusi už Spice Girls šokėjo Jimmy Gulzar, laukėsi pirmagimio. Netrukus apie nėštumą ir vedybas su futbolininku David Beckham pranešė ir Victoria. 1999 m. pavasarį Mel B pagimdė dukrą Phoenix Chi, o Victoria sūnų Brooklyn. Taip pat merginos ėmėsi solinių projektų. Melanie C pristatė debiutinį albumą Northern Star ir pradėjo rengti solinius koncertus. Grupė vis mažiau laiko pradėjo leisti kartu. 2000-ųjų kovą įvykusiuose svarbiausiuose britų muzikos apdovanojimuose Brit Awards Spice Girls gavo specialų apdovanojimą už nuopelnus ir neįkainojamą indėlį į britų muziką ir kultūrą. Tų pačių metų pabaigoje likęs ketvertukas išleido paskutinį studijinį albumą Forever. Dvigubas albumo singlas Holler / Let Love Lead The Way eilinį kartą tapo Nr.1 tarp perkamiausių singlų Britanijoje. Kaip bebūtų visos merginos buvo per daug pasinėrusios į solinius projektus, šeimas tad grupei skyrė labai mažai dėmesio. Nors kolektyvas oficialiai neišsiskyrė, tačiau po bendro pasirodymo 2000-ųjų MTV Europos muzikos apdovanojimuose, daugiau kartu nebepasirodė viešumoje iki 2007 metų. 2007 m. birželio 28 d. visos penkios Spice Girls merginos surengė spaudos konferenciją, per kurią pranešė laikinai atsikuriančios pasauliniam susivienijimo koncertų turui, bei didžiausių hitų rinkinio išleidimui. Prie grupės prisijungė ne tik Geri, bet ir buvęs Spice Girls vadybininkas Simon Fuller. Grupės sugrįžimas tapo tikra sensacija - bilietai į pirmąjį Spice Girls koncertą Londone buvo išpirkti per 38 sekundes. Gruodį prasidėjęs penketuko susivienijimo turas sulaukė itin didelio populiarumo. Vietoj planuotų 11 koncertų grupė dėl milžiniškos paklausos surengė dar per 30 papildomų koncertų – iš viso 47. 2008 m. kovą pasibaigus turui, uždirbusiam per 107 mln. JAV dolerių, Spice Girls neformaliai atsisveikino su aktyvia grupės muzikine veikla.

2012 m. Spice Girls vėl atsidūrė žiniasklaidos dėmesio centre, kai sutiko surengti išskirtinį pasirodymą Londono Olimpinių žaidinių uždarymo ceremonijoje. 2012-ųjų pabaigoje Londono Vestende taip pat pasirodė teatro miuziklas Viva Forever!, pastatytas pagal grupės dainas.

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Albumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Spice (1996) (#1 JK, #1 JAV)
 • Spice World (1997) (#1 JK, #3 JAV)
 • Forever (2000) (#2 JK, #39 JAV)

Singlai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Wannabe (1996) (#1 JK, #1 JAV)
 • Say You’ll Be There (1996) (#1 JK, #3 JAV)
 • 2 Become 1 (1996) (#1 JK, #4 JAV)
 • Mama / Who Do You Think You Are (1997) (#1 JK)
 • Spice Up Your Life (1997) (#1 JK, #18 JAV)
 • Too Much (1997) (#1 JK, #9 JAV)
 • Stop (1998) (#2 JK, #16 JAV)
 • Viva Forever (1998) (#1 JK)
 • Goodbye (1998) (#1 JK, #11 JAV)
 • Holler / Let Love Lead The Way (2000) (#1 JK)
 • Headlines (Friendship Never Ends) (2007) (#11 JK)

Kompiliacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Greatest Hits (2007) (#2 JK)

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Girl Power Live in Istanbul (1997)
 • Spiceworld Tour (1998)
 • Christmas In Spiceworld Tour (1999)
 • The Return of the Spice Girls (2007/2008)
Commons-logo.svg

Vikiteka