Djausas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 027 pridėti baitai ,  prieš 16 metų
papildyta
(papildyta)
'''Djausas''' ([[sanskritas|sanskrite]] — „spindintis, dienos„giedras dangus“, „diena“) — [[induizmas|induizmo]] mitologijoje dangaus dievas, įasmeninantis dausas (plg. lietuvišką reikšmę).
 
[[Rigveda|„Rigvedoje“]] nėra atskiro himno, kuris būtų paskirtas tik Djausui, bet yra šeši himnai, kuriuose Djausas minimas kartu su [[Prithivi]] (žeme). Dažniausiai Djausas veikia kartu su Prithivi. Jie sudaro pirmapradę santuokinių porą, kurioje Djausas — tėvas ir dangus, o Prithivi — motina ir žemė. Kadaise jie buvo susilieję viename asmenyje ir tik vėliau atsiskyrė ir sustiprėjo (pagal [[Varuna|Varunos]] dėsnį). Šį kosmologinį aktą, reiškiantį Visatos ir erdvės sukūrimą, atliko [[Indra]], Varuna ir kai kurie kiti dievai. Lietus, kurį lieja Djausas ant žemės, kai kada vadinamas medumi arba taukais, — tai Djauso sėkla, iš kurios gimsta nauja, iš dalies ir dievai. „Brihadaranjaka-upanišadoje“ Djausas priklauso 8-iems [[vasu]] dievams, gimusiems iš [[Brahmos]] bambos (plg. su 7 [[riši]], gimusiais Brahmos dvasios galia).
 
Djauso vaikais vadinami [[Ušasė]], [[Ašvinai]], [[Agnis]], [[Surja]], [[Pardžanja]], [[aditja|aditjos]], [[maruta|marutos]], [[angiras|angirasai]]. Tėvystė — tai tikriausiai vienintelis Djauso bruožas; bet yra ir zoomorfiniai Djauso atvaizdai, kuriuose pabrėžiamas seksualinis motyvas — jaučių sėklintojas („Rigveda“ I 160, 3; V 36, 5; 58, 6) arba eržilas (X 68, 11).
 
Djausas ir Prithivi laikomi dviejais pasauliais, gyvybinės energijos šaltiniais. Meldžiantys jam susilaukia vaikų. Dangus ir žemė, visažiniai ir geraširdžiai, šlaksto žmones medumi, daugina maistą, atneša laimikius, turtus, sėkmę. Atsakant į klausimą, kas pirma atsirado — dangus ar žemė, „Šapatha-brahmanas“ pirmenybę teikia žemei. Tėvo-dangaus ir motinos-žemės, gimdančių viską Visatoje, įvaizdžiai turi daugybę tipologinių paralelių visur ir yra atsiradę proto-indoeuropietiškame periode. Djauso-tėvo (''Djaus-pitar'') vardas turi tikslius atitikmenis (senovės graikų [[Dzeusas]] ''pater'', lotynų [[Jupiteris_(mitologija)|Jupiteris]], [[Diespiteris]], [[umbrai|umbrų]] [[Jupater]]).
 
„[[Mahabharatoje]]“ pateikiamas mitas apie Djauso prakeikimą. Vieną kartą jo žmona, pamačiusi karvę [[Surabhi]] (duodančią „norų išpildymo pieną“), kuri priklausė riši [[Vasištha|Vasišthai]] ir ganėsi netoli [[Meru]] kalno, pasiūlė Djausui pavogti ją ir padovanoti žemiškajai draugei, kad ji galėtų gyventi laimingai. Djausas kartu su savo broliais vasu pavogė karvę, bet Vasištha, turėdamas galią matyti, sužinojo apie tai ir prakeikė Djausą ir jo brolius: jie užgims iš mirtingosios įsčių ir taps mirtingaisiais; septyni vasu sugrįš į dangų, o Djausas liks žemėje ir nesulauks vaikų. [[Ganga]], įsikūnijus mirtingąja, buvo jų motina, nuskandinusi 7 savo vaikus vandenyje, kad šie sugrįžtų atgal, o Djausą (vardu Gangadatta) paliko savo vyrui [[Šantana|Šantanai]]. Vėliau jis gauna Gangijos ir [[Bhišma|Bhišmos]] vardus; pastarasis yra „Mahabharatos“ herojus, davęs priesaką neturėti vaikų.
 
Tėvo-dangaus ir motinos-žemės, gimdančių viską Visatoje, įvaizdžiai turi daugybę tipologinių paralelių visur ir yra atsiradę proto-indoeuropietiškame periode. Djauso-tėvo (''Djaus-pitar'') vardas turi tikslius atitikmenis (senovės graikų [[Dzeusas]] ''pater'', lotynų [[Jupiteris_(mitologija)|Jupiteris]], [[Diespiteris]], [[umbrai|umbrų]] [[Jupater]]).
 
Tikriausiai „giedro dangaus“ dievas ir buvo proto-indoeuropiečių dievų panteono aukščiausiasiuoju dievu, atlikęs įstatymų leidybos ir karo funkcijas. Pastaroji funkcija ir yra tas skiriamasis bruožas, skiriantis klajoklinių indoeuropiečių genčių dievus nuo ankstesnių vien žemdirbyste užsiimančių genčių dangaus dievų. „Djauso kritimo“ mitas [[Indija|Indijoje]] turi sąsajų su keltų-germanų mitu apie tai, kad dangaus dievas prarado ranką ir dėl to negalėjęs atlikti „dievų valdovo“ funkcijos. Giedro dangaus dievas buvo išstumtas iš panteono. Tokiu keliu pasuko barbariškų Europos genčių (keltų, germanų, skandinavų, baltų, slavų, trakų) ir indų-iranėnų kultūros, tuo tarpu Viduržemio jūros regione mitologijos vystymasis buvo kitoks: graikai, etruskai ir [[Italija|Italijos]] gentys apjungė į vieną giedro dangaus ir griaustinio dievus.
 
[[Kategorija:Induizmo_dievai]]
330

pakeitimų

Naršymo meniu