Smolnis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Smolnis

Smolnis (Smolnio institutas, rus. Смольный институт) – Sankt Peterburge esantis pastatas, architektūros ir istorijos paminklas, Sankt Peterburgo gubernatoriaus rezidencija ir muziejus.

Šokių pamoka Smolnio institute

Pastatas baigtas statyti 1806 m. pagal architekto Džakomo Kvarengi projektą Jekaterinos II užsakymu. XIX a.XX a. pradžioje jame veikė Smolnio kilmingųjų mergaičių institutas (pirmoji Rusijoje moterų švietimo įstaiga). Į institutą buvo priimamos dvarininkų dukros, kurios buvo ruošiamos aukštuomenės gyvenimui: mokėsi rašto, istorijos, geografijos, užsienio kalbų, muzikos, šokių, piešti. Mokslas truko 12 metų.

Smolnis į istoriją įėjo bolševikinio Spalio perversmo metu, kadangi jame buvo įsikūręs sukilėlių štabas. Iki sostinės perkėlimo į Maskvą čia dirbo Lenino vadovaujama bolševikų vyriausybė. Vėliau čia veikė Petrogrado miesto darbininkų, kareivių ir valstiečių taryba, VKP(b)/TSKP miesto komitetas (iki pat 1991 m.). Vėliau čia buvo miesto mero, o nuo 1996 m. – Sankt Peterburgo gubernatoriaus rezidencija. Pastate įrengta keletas istorinių ekspozicijų.

1934 m. čia buvo nužudytas Sergejus Kirovas.