Sociopatija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Sociopatijapsichikos sutrikimas pasireiškiantis moraliniu ir socialiniu abejingumu ar atsainumu. Dažnai apibrėžiama kaip empatijos priešingybė, sąžinės (superego) trūkumas.
Kartais lyginama su silpnaprotyste, tačiau skirtingai nuo pastarosios reiškia ne intelekto, o empatijos trūkumą, nesugebėjimą įvertinti ar atsižvelgti į kitų (kartais net savo) mintis, norus, jausmus. Antisocialus ar net nusikalstamas sociopatų elgesys kyla ne dėl negatyvių jausmų kitų asmenų atžvilgiu, o dėl jų vertinimo kaip daiktų, kuriais galima laisvai manipuliuoti siekiant savo tikslų.

Dalimi atvejų sociopatai sugeba adaptuotis visuomenėje remdamiesi logine vertybių sistema, gauta auklėjant. Tokiu atveju sociopatas gali suprasti, kad moralus elgesys bei visuomenės normų laikymasis jam yra naudingas. Kartais dalinis prisitaikymas galimas dėl baimės būti nubaustam (baudžiančia jėga tampa valstybė, tėvai ar kiti autoritetai).

Dalis psichiatrų abejoja ar sociopatija yra išgydoma, kartais daromos prielaidos kad ji gali būti įgimta arba susijusi su smegenų traumomis. Kartais dalinė sociopatija atsiranda dėl itin netinkamo auklėjimo ankstyvoje vaikystėje – tokiu atveju ją galima dalinai išgydyti pedagoginėmis ir psichoterapinėmis priemonėmis.