Smegenų vykdomosios funkcijos
Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius. |
Smegenų vykdomosios funkcijos (angl. executive functions) − visi kognityviniai procesai reikalingi sąmoningai valingai elgesio ir veiksmų kontrolei, jų stebėjimui, atrinkimui bei keitimui siekiant apibrėžtų tikslų bei rezultatų. Tai žmogaus psichikos savireguliacijos nervinį pagrindą sudarančios funkcijos nuo kurių priklauso sprendimai, dėmesio paskirstymas, emocijų ir veiksmų valdymas, savikontrolė.[1] Paprastai neišsivysto iki 20 m. amžiaus.[2]
Vykdomosios funkcijos skirstomos į bazines ir aukštesniąsias. Baziniai kognityviniai procesai: dėmesio kontrolė, kognityvinis impulsų slopinimas bei slopinimo kontrolė, trumpalaikė arba darbinė atmintis, kognityvinis lankstumas. Aukštesniosios vykdomosios funkcijos lygiagrečiai vienu metu naudoja keletą bazinių procesų, apima planavimą ir sklandų intelektą (angl. fluid intelligence) − samprotavimas ir problemų sprendimas. Kognityvinė kontrolė ir impulsų kontrolė atstovauja priešingus procesus, t. y. atitinkamai vidinį ir išorinį arba aplinkos dirgiklius. Šie procesai nuolat konkuruoja individui renkantis elgesį bei veiksmus.
Vykdomosios funkcijos palaipsniui vystosi ir kinta individo gyvenimo eigoje. Gali būti lavinamos ir tobulinamos bet kuriame gyvenimo etape, jas taip pat gali paveikti ir įvairūs išoriniai veiksniai ar gyvenimo įvykiai. Vykdomųjų funkcijų išsivystymui išmatuoti naudojami tiek neuropsichologiniai testai (pvz., Stroop), tiek įvertinimo skalės (pvz., BRIEF, IQ įvertinimai). Šie metodai gali būti naudojami ir kaip dalis plataus tyrimo siekiant diagnozuoti neurologinius ar psichinius sutrikimus. Kognityvinių procesų sutrikimai pasireiškia priklausomybėmis, apatija, ADHD, autizmu, silpnaprotyste ir kitais centrinės nervų sistemos sutrikimais.
Šaltiniai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Savireguliacija. Visuotinė lietuvių enciklopedija. Nuoroda tikrinta 2022-05-17.
- ↑ De Luca, Cinzia R.; Leventer, Richard J. (2008). „Developmental trajectories of executive functions across the lifespan“. In Anderson, Peter; Anderson, Vicki; Jacobs, Rani (eds.). Executive functions and the frontal lobes: a lifespan perspective. Washington, DC: Taylor & Francis. pp. 24–47. ISBN 978-1-84169-490-0. OCLC 182857040.