Sližių koplyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 55°07′07″š. pl. 24°35′55″r. ilg. / 55.118474°š. pl. 24.59854°r. ilg. / 55.118474; 24.59854

Kazimiero-bazn-kryzius-64.png
Sližių koplyčia
Sližiai, kapų koplyčia.JPG
Vyskupija Kauno
Dekanatas Ukmergės
Savivaldybė Ukmergės rajonas
Gyvenvietė Sližiai
Statybinė medžiaga XIX a. II p.
Pastatyta medis
Stilius liaudies architektūra

Sližių koplyčia (Kultuvėnų koplyčia) – veikianti koplyčia Sližių kaimo kapinėse, Veprių seniūnijoje, Ukmergės rajone. Priklauso Veprių Švč. Mergelės Marijos Rožančinės parapijai.[1] Vyksta sekmadieninės ir kitos pamaldos.[2]

Tai Kultuvėnuose esančių kapinių statinių komplekso koplyčia, vietinės reikšmės architektūrinis ir sakralinis paminklas, nuo 2008 m. įrašytas į LR Kultūros paveldo registrą (unik. kodas 32404).[3] Medinė koplyčia pastatyta XIX a. antroje pusėje.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koplyčia stovi kapinių vakarinėje dalyje, priešais puošnius pagrindinius vartus. Vartai akmenų mūro tvoroje, juosiančioje kapines, – „plytų“ stiliaus, originalios architektūros, statyti tarpukariu. Koplyčia su nedideliu bokšteliu – varpine, stačiakampio plano, užbaigto trisiene apside. Sienos suręstos iš sienojų ir apkaltos vertikaliai lentomis, stogas dvišlaitis, o bokštelio – keturšlaitis, su kylančiu kryžiumi-saulute.

Koplyčia yra tradicinių liaudiškos architektūros formų. Pagrindinio fasado architektūroje aiški klasicizmo stiliaus įtaka. Jis simetriškas, su stilizuotu keturių stulpelių portiku, vainikuotu trikampiu frontonu. Statinio pastogę juosia smarkiai išsikišęs profiliuotas karnizas.

Vidaus erdvė salinė, dengta lygiomis lubomis ir suskaidyta į tris zonas: prienavį, navą ir presbiteriją. Kairėje durų pusėje įrengti laiptai į chorą, kurį laiko keturios apskrito skerspjūvio kolonėlės, atskiriančios prienavį; choro sienelė aptverta medine tvorele. Presbiterija atitverta baliustrada. Čia stovi orderinių formų altorius.

Koplyčioje kabo Sližių dvaro ankstesniems savininkams – Bielinskiams – skirtos memorialinės lentos. Šalia yra ir jų kapas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg