Saranskas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Saranskas
rus. Саранск
            
Valstybė Rusijos vėliava Rusija
Respublika Mordovija Mordvija
Gyventojų (2017) 314 789
Plotas 71,5 km²
Tankumas (2017) 4 403 žm./km²
Vikiteka Saranskas

Saranskas (erz. Саран ош) – miestas Rusijoje, kairiajame Insaro upės (Volgos baseinas) krante; Mordovijos sostinė.

Svarbus susisiekimo mazgas, yra oro uostas. Išvystyta mašinų, metalo apdirbimo, chemijos, medžio apdirbimo, maisto, elektroenergetikos pramonė, juodoji metalurgija, gaminami televizoriai.

Mieste yra mokslinių tyrimų institutai (kalbos, literatūros, istorijos, ekonomikos), du universitetai (Mordovijos valstybinis ir pedagogikos). Dramos ir lėlių teatrai, filharmonija, paveikslų galerija, skulptūros ir kraštotyros muziejai. Šv. Jono cerkvė (pastatyta 1693 m.).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestas įkurtas 1641 metais kaip tvirtovė rus. Саранский острожек tuometiniame Rusijos valstybės pietrytiniame pakraštyje. Tvirtovėje gyveno rusai, mordviai ir totoriai. 1651 m. suteiktos miesto teisės, iš pradžių miestas vadintas Saranesku (rus. Саранеск). XVIII a. karinę svarbą prarado ir tapo prekybos ir pramonės centru, kadangi buvo geroje geografinėje padėtyje – tarp Astrachanės, Maskvos, Krymo ir Kazanės. XIX a. pabaigoje nutiesta geležinkelio linija Maskva–Kazanė, todėl miesto ekonominė ir politinė svarba dar labiau išaugo. Po Spalio perversmo miesto pramonė taip nukentėjo, kad atsigavo tik 1928 m. 1934 m. Saranskas tapo Mordovijos ATSR sostine.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]