Sėkešfehėrvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sėkešfehėrvaras
veng. Székesfehérvár
   HUN Székesfehérvár Címer.svg      Flag of Székesfehérvár.svg   
Bory-var 2006 June.jpg
Borio pilis
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Vengrijos vėliava Vengrija
Medė Fejėras
Gyventojų (2008) 101 755
Commons-logo.svg Vikiteka Sėkešfehėrvaras
Kirčiavimas Sė́kešfehėrvaras

Sėkešfehėrvaras (veng. Székesfehérvár) − miestas Vengrijos vakaruose, 65 km į pietvakarius nuo Budapešto; Fejėro apskrities (medės) centras. Sėkešfehėrvaras yra svarbus geležinkelio mazgas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sėkešfehėrvaras buvo įkurtas 972 m. Miestą įkūrė Arpado anūkas − kunigaikštis Geza. Pirmasis rašytinis miesto paminėjimas datuojamas 1009 m. Viduramžiais Sėkešfehėrvaras buvo svarbiausias Vengrijos miestas; čia buvo karalių rezidencija. Mieste buvo karūnuoti 37 karaliai ir 39 karalienės. 15 Vengrijos valdovų yra palaidoti Sėkešfehėrvare. Turkų valdymo laikais miestas buvo žinomas kaip Belgradas arba Istolni Belgradas. 1688 m. miestas išsilaisvino iš turkų jungo. XVIII a. pradžioje Sėkešfehėrvaras buvo atstatytas; jo architektūroje ėmė dominuoti austriškasis barokas. 1777 m. miestas tapo vyskupo rezidencija. Iki XIX a. gyventojų skaičius perkopė 12 000.

Miestų partnerystė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Miestai, su kuriais Sėkešfehėrvaras yra užmezgęs partnerystės ryšius:

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Mieste veikia 1941 m. įkurtas futbolo klubas FC Videoton. Sėkešfehėrvare taip pat labai populiarus ir ledo ritulys, kurio klubas Alba Volán Székesfehérvár yra 13 kartų tapęs Vengrijos ledo ritulio čempionu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]