Sąžininga prekyba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sertifikuoti bolivinių balandų gamintojai, Ekvadoras

Sąžininga prekyba (angl. Fairtrade, FT; fair – 'sąžiningas', 'teisingas') – visuomeninis judėjimas, prekybos partnerystė, siekiant sąžiningos prekybos, teisingumo tarptautinėje prekyboje, ją grįsti dialogu, skaidrumu ir pagarba, teigiamai veikiant besivystančiose šalyse gyvenančių žmonių ekonominę padėtį, socialinį gyvenimą. Tikslas – kovoti su darbuotojų išnaudojimu, vaikų darbu (kai kuriose valstybėse vaikai dirba nuo 5 metų amžiaus), užtikrinti žmogaus teises (darbo srityje). Sąžiningos prekybos standartus suteikia Tarptautinė sąžiningos prekybos žymėjimo organizacija (Fairtrade Labelling Organizations International, FLO).

1965 m. nevyriausybinė organizacija „Oxfam“ savo parduotuvėse D. Britanijoje pradėjo prekiauti gaminiais iš trečiojo pasaulio šalių (pagal programą „Helping by Selling“). Už prekes „Oxfam“ atsiskaitydavo ne tiekėjams, o tiesiogiai gamintojams. Vėliau atsirado nedidelės parduotuvės „Worldshop“ (liet. pasaulio krautuvė). Jos priklausė pelno nesiekiančioms organizacijoms. Darbuotojai – savanoriai. Pardavinėdavo prekes iš neturtingiausių pasaulio valstybių. Pelnas (arba jo didžioji dalis) atitekdavo gamintojams. „Fair trade“ pradžioje buvo glaudžiai susijęs su šiomis „Worldshop“.

Dažniausiai žymimi ekologiški maisto produktai (besilaikant judėjimo „Fair Trade“ nustatytų standartų). Taip pat amatininkų rankų darbo kūriniai. Jie gabenami iš trečiojo pasaulio šalių. FT judėjimas tiesiogiai bendradarbiauja su smulkiaisiais prekiautojais, augintojais ir darbuotojų grupėmis. Prekių ženklo „Fairtrade“ standartų laikymąsi prižiūri ir kontroliuoja nepriklausoma tarptautinė sertifikatų bendrovė (tinklas) FLO-CERT, veikianti daugiau nei 70 šalių. Nepriklausomi inspektoriai, kasmet tikrina kiekvieną „Fairtrade“ sertifikuotą įmonę[1].

Dėl sąžiningos prekybos 1,5 mln. šeimų gamintojų ir darbuotojų daugiau nei 70 pasaulio šalių gauna naudos.

Sąžininga prekyba Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2008 m. rudenį buvo pristatyta pirmoji informacinė medžiaga lietuvių kalba. Prekės pradėtos žymėti specialiais ženklais. Lietuvoje už produktų su sąžiningos prekybos ženklo naudojimo licenzijas atsakinga Suomijos Sąžiningos prekybos paramos asociacija (angl. Association for Promoting Fairtrade in Finland)[2]. 2013 m. pabaigoje Lietuvoje prasidėjo naujas projektas „Sąžininga prekyba: informuotumo didinimas“, kurį inicijavo ir koordinuoja Lietuvos vartotojų institutas. Trijose Baltijos šalyse vienu metu vykstančio projekto tikslas yra didinti visuomenės informuotumą apie Sąžiningos prekybos judėjimą, skatinti į vystymosi problematiką orientuotą švietimą, siekiant sutelkti didesnę paramą veiksmams prieš skurdą besivystančiose šalyse. Įgyvendinant projektą jau sukurta išsami informacinė svetainė ir išleistas „Sąžiningos prekybos vadovas“.

Įgyvendinant projektą numatytos ir kitos veiklos, skirtos įvairioms tikslinėms grupėms (moksleiviams, studentams, jaunimo organizacijų lyderiams, mokytojams, suaugusiems, verslininkams):

  • Animaciniai filmai moksleiviams;
  • Interaktyvus edukacinis žaidimas;
  • „Sąžiningos prekybos“ prezentacija mokytojams;
  • Mokymai moksleiviams;
  • Idėjų dirbtuvės nuomonės lyderiams;
  • Sąžiningos prekybos mugė;
  • Renginiai prekybos centruose ir muzikos festivaliuose;
  • Tarptautinė konferencija.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]