Pagarba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Pagarba – aukštas įvertinimas, pripažinimas arba skaitymasis su aplinkos ar kito asmens jausmais, poreikiais, mintimis, idėjomis, norais, pasiekimais ir pasirinkimais, jų pripažinimas reikšmingais, vertais dėmesio, turinčiais aukštą vertę. Gerbiant asmenį, priimama to asmens individualumas ir keistumai.

Pagarba gali būti parodoma elgesiu, išreiškiama kalba bei socialiniais gestais. Plačiausiai naudojami skirtingame kontekste pagarbą išreiškiantys gestai – rankos paspaudimas, apkabinimas, nusilenkimas, nusiimamas galvos apdangalas, ištiestas delnas prie smilkinio, ant krūtinės padedamas delnas.

Pagarba taip pat gali būti jausmas. Pvz., galima jausti pagarbą kitam ar jaustis gerbiamam. Kadangi žmogus geba kontroliuoti savo elgesį bei veiksmus, pagarbus elgesys ne visuomet akivaizdžiai matomas ar juntamas. Asmeniui jaučiant pagarbą kitam ar aplinkai, to atžvilgiu elgesys esti pagarbus natūraliai.

Istorija ir dabartis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gali būti, kad praeityje pagarba turėjo įtakos individo šansams išlikti. Pvz., dykumos klajoklių gentyse, bendruomenės nariams keliantis iš vienos vietos į kitą, niekieno negerbiami asmenys tikėtina galėdavo būti palikti ir pasmerkti žūčiai, kaip nesvarbūs, nevertingi ar nenaudingi bendruomenei.

Dabartiniais laikais šis ryšys tarp pagarbos ir išgyvenimo yra daug silpnesnis, pavyzdžiai būtų žmonių rūpinimasis turtingu asmeniu už atlyginimą, bet nebūtinai jaučiant pagarbą jam pačiam, arba nepagarba talentingam garsiam ar kitaip daug nusipelniusiam žmogui, kuris žemina kitus.

Pagarbos buvimas arba nebuvimas šiuolaikiniame kontekste turi reikšmę, kai žmonės priima su kitais žmonėmis susijusius sprendimus. Kitą gerbiantis asmuo nuspręs/pasielgs kitaip nei toje pačioje situacijoje pasielgtų negerbiantis asmuo. Gerbiantis kitą žmogus yra jam palankesnis, linkęs bendradarbiauti, padėti, ir pastarajam pasiekti savo tikslų reikia mažiau ar mažesnių pastangų. Esant abipusei pagarbai, žmonių santykiuose būna mažiau konfliktų.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose