Rygos Lomonosovo gimnazija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Rygos Lomonosovo mergaičių gimnazija (latv. Rīgas Lomonosova sieviešu ģimnāzija, rus. Рижская Ломоносовская женская гимназия) – Rusijos imperijos laikais vidurinį išsilavinimą teikusi mergaičių gimnazija Rygoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ši aukštesnįjį išsilavinimą suteikianti mokykla buvo įsteigta 1868 m., o 1871 m. ji įsikūrė naujai pastatytame name (projekto autorius arch. Janis Baumanis). Tai dviejų tūrių pastatas: didesniajame (traukščiame) yra pagrindinis įėjimas su vestibiuliu ir aktų sale, o dviaukščiame priestate buvo įkurdinti klasių kambariai. Pavadinta žymaus rusų mokslininko Michailo Lomonosovo vardu. Mokslas gimnazijoje galėjo užtrukti septynerius metus: vieneri metai parengiamajame skyriuje, o po to – šešios klasės. 1874 m. įvesta papildoma (pedagoginė) klasė, ją baigusios gimnazistės galėjo mokytojauti. Gimnazijoje rusų kalba buvo dėstomos šie dalykai: tikyba; rusų, anglų ir prancūzų kalbos; istorija; geografija; aritmetika; fizika; dailyraštis; piešimas; pedagogika ir gamtos pažinimas. Brandos atestatas nesuteikdavo teisės studijuoti aukštojoje mokykloje.

Pirmojo pasaulinio karo metu, 1915 metų pradžioje, Rygos Lomonosovo gimnazija buvo evakuota į Ukrainos miestą Geničeską. 1919 m. senajame pastate buvo įsteigta Rygos rusų vidurinė mokykla, neoficialiai tebevadinta Lomonosovo vardu. 1922 m. ši mokykla persikraustė į naują pastatą, o buvusiose gimnazijos rūmuose įsikūrė Anglų kalbos institutas. 1938 m. Instituto pastatas rekonstruotas pagal arch. Indrikio Blankenburgo projektą, 1940 m. jame įsteigtas Kalbų institutas. Antrojo pasaulinio karo metais čia veikė karinė ligoninė, pokaryje jame paskaitų klausė Rygos pedagoginio instituto studentai. 1958 m. rūmai perduoti Latvijos valstybiniam universitetui, o 1990 m. juose veiklą pradėjo Universiteto matematikos ir informatikos institutas.

Rygos mergaičių gimnazijoje mokėsi aktorė Stanislava Jakševičiūtė-Venclauskienė ir kt. iškilios asmenybės, 19131915 m. direktoriumi dirbo Pranas Mašiotas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]