Rygos Šv. Petro bažnyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Rygos Šv. Petro bažnyčia

Rygos Šv. Petro bažnyčia (latv. Pētera baznīca) – aukščiausia Rygos bažnyčia, gotikos stiliaus architektūros paminklas. Bažnyčia pastatyta 1209 m., bokštas kelis kartus sudegęs ir vėl atstatytas. Šiuo metu Šv. Petro bažnyčia yra Rygos Šv. Petro parapijos liuteronų maldos namai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Šv. Petro bažnyčia paminėta 1209 m. - ji pastatyta kaip prekeivių maldos namai ir susirinkimų vieta.

XV a. bažnyčia buvo iš esmės papildyta (pristatyta altorių dalis, skliautai, 1491 m. pabaigtas 136 m aukščio bokštas).

1666 m. bokštas trenkus žaibui sugriuvo ir vėliau buvo perstatytas, suformuojant vakarų fasadą su baroko stiliaus portalais.

1721 m. į bokštą vėl trenkė žaibas, kilo didelis gaisras, liepsnos apėmė visą pastatą, ir bokštas vėl sugriuvo. Iš viso į Šv. Petro bažnyčios bokštą žaibas yra trenkęs 6 kartus.

1746 m. pabaigtas bokšto atstatymas (atstatyta Rusijos caro Petro I įsakymu, kuris pats esą dalyvavęs gaisro gesinime). Šv. Petro bažnyčios bokštas iki pat Antrojo pasaulinio karo buvo aukščiausias medinis statinys Europoje.

1941 m. birželio 29 d. bažnyčia smarkiai nukentėjo nuo nacistinės Vokietijos kariuomenės apšaudymo. Bokštas sugriuvo ir buvo atstatytas po karo buvusios išvaizdos, bet iš metalo konstrukcijų.

1954 m. pradėti bažnyčios atnaujinimo darbai, pirmiausia atnaujinant čerpių stogą, o 1967 m. pradėta unikalaus bokšto rekonstrukcija. Bokšto atnaujinimas pabaigtas 1973 m. birželio 29 d., tą pačią dieną, kaip ir jo sugriuvimas prieš 32 metus.

1975 m. įrengtas iš Armėnijos atvežtas bokšto laikrodis.

Visiškai Šv. Petro bažnyčia atnaujinta 1983 metais.

Dabartinis bokštas yra 123,25 m aukščio, jame įrengtas liftas, kuris lankytojus pakelia į 72 m aukštį. Šiuo metu bažnyčios salė naudojama ne tik kaip maldos namai, bet ir kaip parodų bei koncertų salė.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]