Ribotos atsakomybės įmonė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Limited Liability Company, (LLC) (liet. Ribotos atsakomybės įmonė) – JAV paplitęs įmonių tipas.

LLC paplitusi privačiame sektoriuje, kur narių skaičius būna nedidelis. LLC tapo idealia smulkaus ir vidutinio verslo priemone, tačiau ji taip pat naudinga ir dideles pajamas gaunantiems verslininkams.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1977 metais JAV Vajomingo valstijoje atsirado, o po 1988 metų po JAV Vidaus pajamų tarnybos IRS nutarimo, prilyginančio šį įmonės tipą apmokestinimo prasme bendrijoms, ir kitose valstijose paplito LLC – įmonės tipas, suderinęs savyje geriausias korporacijos ir bendrijos savybes. LLC (Limited Liability Company) reiškia ribotos atsakomybės kompaniją. Per dešimtmetį atsirado galimybė registruoti tokias kompanijas Kanzase, Floridoje, Kolorade, Virdžinijoje, Jutoje, Nevadoje, o vėliau ir visose kitose valstijose.

Steigimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

LLC steigimo dokumentas yra veiklos sutartis (angl. Operating Agreement), kai kuriose valstijose vartojamas terminas kompanijos sutartis (angl. Company Agreement). Veiklos sutartis priimama pirmajame bendrame susirinkime (angl. initial organizational meeting). Veiklos sutartyje privalo būti išnagrinėti visi įmonės valdymo klausimai, vadovų atsakomybės laipsnis ir įgaliojimų ribos, įmonės narių ekonominės teisės ir pareigos, teisių į įmonę perdavimo tvarka, įmonės steigimo terminai ir likvidavimo procedūra. Įstatai kai kuriose valstijose nėra būtini arba juos pakeičia įkūrimo liudijimas (angl. Certificate of Formation), kuriame paprastai pateikiama trumpa informacija apie įmonę.

LLC įkūrimui vadovauja organizatorius, kuris privalo paduoti paraišką valstijos sekretoriui. Paraiškoje nurodomas kuriamos įmonės pavadinimas, agento vardas, pavardė ir adresas, taip pat, jei reikia, veiklos laikotarpis. Dažniausiai LLC tipo kompanijoms nustatomas ribotas 20-30 metų veiklos laikotarpis. Kai kuriose valstijose ribotas veiklos laikotarpis yra privalomas, dažniausiai tai – 30 metų. LLC įmonė savo pavadinime turi turėti įrašą „Limited Liability Company“, (t. y. ribotos atsakomybės kompanija), arba sutrumpinimą „LLC“. Kai kuriose valstijose (Floridoje, Viskonsine) yra vartojama santrumpa LC. Pavadinime negali būti žodžių „bankas“, „trestas“, „korporacija“. Prie paraiškos pridedamas čekis, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis už įmonės registraciją.

LLC dokumentai, įstatymų nustatyta tvarka, saugomi „ten, kur vyksta pagrindinė įmonės veikla“. Pastaroji nuostata paprastai nenurodoma įmonės steigimo dokumentuose, tačiau pageidaujant gali būti įtraukta.

Narystė ir dalyvavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

LLC nariais gali būti fiziniai asmenys (JAV piliečiai, užsienio piliečiai ar legaliai JAV gyvenantys asmenys), taip pat JAV ar užsienio korporacijos, bendrijos, trestai, pensijų fondai, labdaros organizacijos ar net kitos LLC.

Šiuo metu pavyzdiniu LLC modeliu laikomas 1992 metais patvirtintas Delavero valstijos LLC modelis. Delavere, norint įregistruoti ir valdyti LLC tipo įmonę, pakanka vieno steigėjo, kuriuo gali būti tiek fizinis, tiek ir juridinis asmuo. Jei įmonės savininkas ar vienas iš savininkų bus juridinis asmuo, būtina pateikti informaciją apie asmenį, su kuriuo registravimo vietos valdžios institucijos galės kontaktuoti su LLC susijusiais klausimais.

Registracija gali būti ir anoniminė, t. y. nėra būtina pateikti informaciją apie įmonės savininkus (angl. members) registracijos dokumentuose. Tačiau tokiu būdu įregistravus įmonę gali atsirasti tam tikrų techninio pobūdžio problemų – sunkiau pakeisti valdymo struktūrą ir modelį, atidaryti bankines sąskaitas, legalizuoti dokumentus. LLC, lygiai taip pat kaip ir korporacija yra ribotos atsakomybės įmonė, t. y. už įmonės prievoles yra atsakoma tik įmonės turtu. LLC reguliuojantys teisės aktai skiriasi įvairiose valstijose, čia pateikiami bendri LLC bruožai.

Valdymas ir vadovavimas veiklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

LLC savininkai yra vadinami nariais (angl. members), o ne akcininkais – kaip ir bendrijoje.

LLC valdymas patikimas visiems arba keliems nariams, dažnai pavedamas vadybininkui, kuris negali būti LLC nariu. Jei valdymas pavedamas ne nariams, o vadybininkui, apie tai nurodoma įstatuose arba veiklos sutartyje (angl. Operating Agreement, Company Agreement). LLC tipo įmonėse nėra būtina direktoriaus pareigybė, todėl visas funkcijas gali atlikti LLC nariai, kurie gali būti nominalūs. Apie vadybininko bei daugumos kitų valdymo struktūrų pasikeitimą pranešti valdžios institucijoms neprivaloma.

Apmokestinimo klausimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1988 m. rugsėjo 2 d. JAV Vidaus pajamų tarnybos (angl. Internal Revenue Service, IRS) nutarimu „N 88-76 1088 2 С.В. 360“ nutarė, kad mokesčių skaičiavimo tikslams bus laikoma, kad LLC įmonė bus apmokestinama kaip bendrija, t. y. bus apmokestinamos tik LLC narių paskirstytos ir kaip asmeninės pajamos deklaruotos pinigų sumos. LLC privalo mokėti mokesčius JAV, jei LLC nuosavybės teise priklauso JAV rezidentams, LLC tipo įmonė turi samdomų darbuotojų, realiai funkcionuojantį biurą ar aiškiai matomą veiklos vietą (place of business) JAV, gauna pajamas iš kitų JAV įmonių arba turi banko sąskaitą JAV. Dėl tokio palankaus apmokestinimo LLC pradėtos plačiai naudoti ofšoriniame versle.

Pirmasis kriterijus tam, kad gauti atleistos nuo mokesčių įmonės statusą, yra būtinybė, kad LLC nariai būtų nerezidentai arba užsienio įmonės.

JAV apmokestina visas savo piliečių užsienio pajamas, nepriklausomai nuo to, ar JAV piliečiai yra rezidentai (t. y. pastoviai gyvena JAV teritorijoje), ar nerezidentai (t. y. pastoviai gyvena užsienyje). Visi JAV gimę ar natūralizacijos būdu įgiję JAV pilietybę asmenys mokesčių tikslams laikomi JAV piliečiais. Asmenys užpildę deklaraciją apie ketinimus įgyti JAV pilietybę, laikomi užsieniečiais. Vidaus pajamų tarnybos taisyklių 871 straipsnis nustato, kad JAV nerezidentams apmokestinamos tik iš JAV vykdomos veiklos ir iš investicijų į JAV gaunamos pajamos.

JAV pilietybė nėra tapati rezidentiškumui. Fizinis asmuo laikomas JAV rezidentu, jei atitinka bent 1 iš šių kriterijų:

  1. Legaliai gyvena JAV, t. y. turi žalią kortą (angl. Green Card Test). Šis faktas lengvai įrodomas be papildomų procedūrų.
  2. Yra patvirtinimų, kad jis gyvena JAV (angl. Substancial Presence Test). Šis faktas apskaičiuojamas pagal tam tikrą formulę, atsižvelgiant į tai, kiek laiko asmuo realiai buvo JAV per paskutinius 3 metus. Taip pat atsižvelgiama į tai, ar asmuo palaiko su kita valstybe glaudesnius santykius nei su JAV bei ar moka mokesčius kaip rezidentas kitose valstybėse.

Įmonei nustatyti rezidentiškumą yra paprasčiau. Vidaus pajamų tarnybos taisyklių 881–882 straipsniai nustato, kad užsienio įmonė, t. y. įmonė įkurta ne pagal JAV įstatymus, yra nerezidentinė ir moka mokesčius tik nuo pajamų iš komercinės veiklos ir investicijų JAV. Sekantis momentas yra nustatyti, kada asmuo ar įmonė vykdo veiklą JAV, t. y. kas laikoma pajamomis iš veiklos JAV ir pajamomis iš investicijų JAV. Nustatyta, kad jei nerezidentas JAV vykdo prekybą ar komercinę veiklą, tai jo pajamos iš šių šaltinių apmokestinamos taip pat, kaip ir rezidento pajamos. Jei komercinės veiklos JAV nerezidentas nevykdo, tai apmokestinamos tik pajamos iš investicijų (pvz., palūkanos, dividendai), taikant 30 proc. tarifą, jei dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartys nenumato ko nors kito.

Tuo tarpu nerezidentų pajamos iš šaltinių, esančių už JAV ribų, nėra įtraukiamos į mokestinę bazę. Tačiau jei įmonė turi JAV realiai funkcionuojantį biurą ir pajamų gavimas susiejamas su šiuo faktu, tai gali būti pripažįstama, kad įmonė vykdo šią veiklą JAV ir pajamos iš šios veiklos turi būti apmokestinamos JAV. Paprastai JAV mokesčių tarnybos netraktuoja kaip realiai funkcionuojantį biurą butą, kuriame gyvena, pvz., savininkų giminaičiai ar draugai, jei iš ten retkarčiais vadovaujama įmonės veiklai, tačiau tai priklauso nuo konkretaus mokesčių tarnybų pareigūno nuomonės. Ta pati taisyklė taikoma ir registruoto agento biurui, jei kartais jame nominalūs savininkai ar direktoriai pasirašo įmonės veiklai būtinus dokumentus.

Dalis JAV verslo konsultantų teigia, kad banko sąskaitos atidarymas JAV banke nėra veikla JAV, tačiau tai ginčytinas teiginys. Bet kuriuo atveju įmonė, neturinti mokesčių mokėtojo statusą patvirtinančios pažymos negali atidaryti bankinės sąskaitos JAV banko įstaigose.

LLC moka metines rinkliavas. Metinė rinkliavos mokėjimo tvarką nustato kiekviena valstija. Įmonės rinkliavą sumokėti privalo arba registravimo dieną arba tam tikrą kalendorinę dieną. Pvz., Delavere LLC metinė rinkliava mokama iki kiekvienų metų birželio 1 d. arba įmonės likvidavimo dieną. Likus ne mažiau kaip 60 dienų iki birželio 1 d. Delavero valstijos sekretorius išsiunčia kiekvienai Delavere registruotai LLC pranešimą apie artėjančią rinkliavą. Laiku nesumokėjus rinkliavos skiriama bauda, taip pat pradedami skaičiuoti pakankamai dideli delspinigiai bei palūkanos už laiku nesumokėtą rinkliavą bei baudą. Mokesčio nesumokėjusios kompanijos negali vykdyti veiklos ir laikomos Delavero valstijos skolininkėmis. Šie duomenys įvedami į tam tikras duomenų bazes.

Trejus metus nesumokėjus mokesčių Delavero kompanija išbraukiama iš įmonių sąrašų, o jos registravimo sertifikatas anuliuojamas Delavero valstijos įmonių įstatymo (angl. general corporation law) 17-1110 arba 18-1108 skyrių tvarka. Tačiau ir šiuo atveju kompanijos veiklą taip pat dar įmanoma atstatyti. Įmonių, kurių registravimo sertifikatai anuliuoti, sąrašas paskelbiamas Delavero valstijos sekretoriato iki spalio 1 d. išleidžiamame specialiame laikraštyje. Kai kurios valstijos, pvz., Nevada, taiko greitesnę išbraukimo iš įmonių sąrašų procedūrą.