Ričardas Tamutis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Ričardas Tamutis (1927 m. gruodžio 22 d. Krikonyse, Mielagėnų valsčius, Švenčionių apskritis – 2015 m. kovo 7 d.) – choreografas, tautinių šokių ansamblių „Rasa“, „Žilvitis“, „Nemunas“, „Malūnėlis“ ir VGTU tautinių šokių ansamblio „Vingis“ buvęs vadovas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė mokytojų šeimoje. Vėliau, šeimai persikėlus į Vilnių, mokėsi šešiaklasėje lenkų mokykloje, po kurios įstojo į Vytauto Didžiojo gimnaziją. Ją baigęs nuo 1942 iki 1946 m. Vilniaus politechnikume baigė elektrotechniką, buvo priimtas į Vilniaus universiteto (VU) Fizikos ir matematikos fakultetą.

Nors liaudies šokiais susižavėjo dar mokyklos laikais, tačiau rimčiau į šią veiklą įsitraukė tik pirmuosiuose studijų kursuose, kartu su bendraminčiais įkurdamas šokių būrelį. 1947 m. priimtas į prestižinį centrinį VU šokių kolektyvą.

Baigęs du kursus VU, nuo 1947 m. Kauno universiteto Technikos fakultete nuo antro kurso studijavo elektrotechniką. Tuo metu KU centriniam šokių kolektyvui vadovavo valstybinio liaudies ansamblio šokėjas Alfonsas Mileišis, kuris, gerai pažinodamas Ričardą Tamutį, pasiūlė jam vadovauti kolektyvui 1950 m. Kauno universitetą suskaldžius į du institutus – Medicinos ir Politechnikos, ansamblis pradėjo vadintis Kauno politechnikos instituto studentų dainų ir šokių ansambliu. Vėliau jam buvo suteiktas „Nemuno“ vardas. Šiame kolektyve Ričardas išdirbo 25 metus kaip vadovas ir choreografas. Be „Nemuno“ Ričardas tuo metu vadovavo ir Kauno žemės ūkio projektavimo instituto šokių ansambliui, įkurtam 1976 m. bei vėliau gavusiam „Rasos“ vardą. [1]

Po 25 metų grįžo atgal į Vilnių. Tuo metu Vilniaus inžineriniame statybos institute (VISI) buvo formuojama Estetikos katedra. Tamutis joje užėmė VISI šokių ansamblio, įkurto 1962 m., meno vadovo pareigas. Kartu kolektyve dirbo orkestro vadovas Antanas Jonušas, vokalo – Antanas Pūgžlys, choreografai Gintautas Vėžauskas ir Vilija Bukėnaitė.

Tamutis aktyviai dalyvavo ir visuomeninėje veikloje: kuravo respublikos miestus ir rajonus, buvo nuolatinis meno komisijos narys, vadovas konsultantas, skiriamas respublikinių švenčių šokių dienos, ansamblių vakaro, „Gaudeamus“ baletmeisteriu. Buvo Kauno ir Vilniaus miesto choreografijų sekcijų pirmininkas. Vedė rajoninius ir zoninius šokių seminarus, dalyvavo švenčių repertuarų sudarymo komisijoje, dalyvavo ruošiant ir atkuriant Lietuvos choreografų sąjungą. Mokė baletmeisterio amato Vilniaus kultūros mokykloje.

Sukūrė per 200 šokių bei ratelių[2]. Tamutis vadinamas produktyviausiu choreografu Lietuvoje. Jo šokiams būdinga savita šokėjų laikysena. Dauguma judesių, žingsnių yra tik Ričardui Tamučiui būdingos manieros. Pats Ričardas prisipažįsta, jog jam lengviau penkis šokius sukurti, negu vieną aprašyti.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. CV
  2. Kazio Poškaičio apybraiža „Paprašė seselės šokimėlio“, 1997 m.