Pereiti prie turinio

Resident Evil (kompiuterinis žaidimas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Resident Evil
Kūrėjas Capcom
Leidėjas „Capcom“
Dizaineris {{{dizaineris}}}
Kompozitorius {{{kompozitorius}}}
Išleidimo data 1996 m. kovo 22 d.
Žanras (-ai) Išlikimo siaubas
Režimas Vieno žaidėjo
Reitingai
Platforma PlayStation, PSN,
Microsoft Windows,
Sega Saturn, Nintendo DS,
Remake versija:
GameCube, Wii
HD versija:
Windows OS,
PlayStation 3, Xbox 360,
PlayStation 4, Xbox One
Versija
Variklis
Platinimas Optinis diskas, žaidimo kasetė
Licencija {{{licencija}}}
Pirmtakas {{{pirmtakas}}}
Kitos dalys žr. „Resident Evil“ serija

Resident Evil (liet. Absoliutus blogis), Japonijoje žinomas kaip Biohazard (jap. バイオハザード = Baiohazādo) – siaubo mokslinės fantastikos kompiuterinis žaidimas, kurį sukūrė ir išleido japonų kompanija „Capcom“ 1996 m. „Sony PlayStation“ žaidimų kompiuteriui. Tai pirmasis labai ilgos (daugiau nei penkiolikos dalių ir išvestinių istorijų) „Resident Evil“ serijos epizodas, susilaukęs didelio žaidėjų dėmesio. Praėjus septyneriems metams, atsiradus galingesnei įrangai, buvo nuspręsta šią dalį perkurti šeštos kartos konsolei „Nintendo Gamecube“, o dešimtojo gimtadienio proga – „Nintendo DS“. Ši dalis dažnai pristatoma kaip „išlikimo siaubo“ (angl. survival horror) žanro etalonas, nes joje ši sąvoka pirmą kartą pavartota.

„Resident Evil“ yra vienas populiariausių „Resident Evil“ franšizės žaidimų, parduotas 5,05 mln. kopijų tiražu „PlayStation“ konsolei, iš viso − 6,64 mln. kopijų.[1][2][3] Metacritic suvestinės duomenimis, vidutiniškai žaidimas kritikų įvertintas 91 balu iš 100 „PlayStation“ konsolei.[4]

Pirmajai versijai muziką sukūrė Makoto Tomozava (友澤眞), Akaris Kaida (海田明里) ir Masamis Ueda (上田正美). Visų dalių prodiuseris yra Šindžis Mikamis (三上真司). 2014−2015 m. „Resident Evil“ perleistas naujesnės kartos žaidimų platformoms.

Apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidimo esmė – sprendžiant galvosūkius ir atsikratant priešų rasti saugų išėjimą iš dvaro.

Jame naudojama tik fiksuota kamera, t. y. veikėjai juda iš anksto sugeneruotų paveikslėlių fone, o valdymo schema trimatė (nurodymai judėti į šonus sukioja veikėją pagal/prieš laikrodžio rodyklę). Žaidimas specialiai sukurtas taip, kad į tas pačias vietas veikėjas būtų priverstas grįžti kelis kartus.

Originalioji versija („PlayStation“ ir kitiems to meto kompiuteriams) pasižymi tuo, kad įžanga ir paskutinės scenos yra kurtos ne kompiuterių grafikos priemonėmis, o nufilmuotos įprasta kamera. Tačiau veikėjus įgarsino kiti aktoriai.

Visa žaidimo teritorija suskirstyta plotais (kambariais, salėmis, koridoriais, kiemais, aukštais ir pan.), pereinant iš vieno ploto į kitą parodoma durų ar vartų animacija, kol į atmintį įkeliama kito ploto informacija. Kiekvienam plotui (ar jų grupei) būdinga tam tikra garso fono melodija. Viename plote gali būti neribotas kiekis priešų, tačiau jie visi yra vieno tipo. Vieninteliai priešai, kurie gali pereiti iš vieno ploto į kitą, yra zombiai, tačiau taip nutinka tik labai konkrečiomis situacijomis. Kambariuose su rašomąja mašinėle, kur išsaugoma žaidimo eiga, priešų būti negali. Kai kuriuose tokiuose kambariuose šalia rašomosios mašinėlės yra herojų daiktų inventoriaus dėžė.

Vienu metu veikėjas gali neštis 6 (Kriso atveju) arba 8 (Džil) daiktus (nepriklausomai nuo jų dydžio ar svorio). Pritrūkus vietos juos galima palikti tik minėtoje dėžėje. Jų žaidime keletas, jos visos išlaiko tą patį paliktą daiktų inventorių: vienos dėžės turinys prieinamas iš bet kurios kitos dėžės.

Rašomoji mašinėlė skirta žaidimo eigos išsaugojimui. Vieną kartą įrašyti panaudojama viena rašalo juostelė, o jų kiekis žaidime ribotas.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Rakūno (Raccoon) miesto, esančio kažkur JAV vakaruose, policija gauna keletą pranešimų apie žiaurias žmogžudystes, įvykdytas miškuose palei miesto pakraščius – panašu, kad tai kanibalizmo atvejai. Ištirti įvykių pasiųsta specialiojo kovos su nusikalstamumu padalinio STARS (Special Tactics and Rescue Squad, Specialiosios taktikos ir gelbėjimo būrys) komanda „Bravo“, tačiau dėl nežinomų priežasčių ryšys su ja nutrūko. Po kelių valandų misija pavedama komandai „Alfa“: rasti dingusius padalinio narius ir išaiškinti, kas slypi už minėtų nusikaltimų.

Sėkmingai nusileidusi komanda aptinka sudužusį kolegų lėktuvą, tačiau pasigenda daugumos būrio „Bravo“ narių. Visiškai netikėtai vieną „Alfa“ komandos narį (Džozefą Frostą, Joseph Frost) užpuola ir negyvai sudrasko gauja pasiutusių šunų, visi kiti priversti bėgti į pastebėtą dvarą netoliese – mat jų pilotas pavojaus akivaizdoje užvedė lėktuvo variklį ir paliko draugus likimo valiai.

Radę užuovėją dvare, veikėjai pasigenda dar vieno komandos nario, o vėliau neaiškiomis aplinkybėmis išsiskiria. Pačiame pastate veikėjus pasitinka vaikščiojantys numirėliai, kurių dalis dėvi medicininius chalatus, bei didelė įvairovė mutantų. Tokiu būdu žaidėjo pasirinktas personažas lieka vienas su daugybe neatsakytų klausimų.

Vėliau jam pavyksta rasti beveik visus STARS narius (dauguma sunkiai sužeisti arba jau mirę), tačiau tik du iš jų priklausomai nuo to, kokius veiksmus atlieka žaidimo metu, gali išgelbėti.

Žaidimo eigoje pavyksta išsiaiškinti, kad dvaras iš tiesų yra priedanga slaptai požeminei laboratorijai, kurioje buvo vykdoma biologinio ginklo gamyba. Tai tarptautinės didžiulės farmacijos korporacijos „Umbrella“ („Skėtis“) padalinys. Ten dirbę mokslininkai vykdė slaptus eksperimentus su virusu, pavadintu „Tyrant“ (trumpinamą „T“), kuris atgaivina negyvus padarus, o gyviems (netgi augalams) sukelia negrįžtamas mutacijas. Nežinomomis aplinkybėmis virusas ištrūko į aplinką ir išžudė visus ten dirbusius bei gyvenusius žmones.

Veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidėjui leidžiama pasirinkti vieną iš dviejų personažų: Krisą Redfildą (Chris Redfield) arba Džil Valentain (Jill Valentine). Kiekvienu atveju žaidimas šiek tiek skiriasi: sutinkami kiti šalutiniai veikėjai, randami kiek kitokie ginklai, šiek tiek pakinta kai kurie galvosūkiai ir siužetas. Nepasirinktas veikėjas paslaptingai dingsta žaidimo pradžioje – jį galima išgelbėti tik išsprendus papildomą galvosūkį.

Be pagrindinių veikėjų siužete dalyvauja keletas kitų:

 • Rebeka Čeimbers (Rebecca Chambers) – jauniausia ir naujausia „Bravo“ komandos narė (18 m.), jos pagrindinė funkcija – medicininė priežiūra. Rebeka karts nuo karto sutinkama tik Kriso scenarijuje, ji tampa valdoma veikėja tik jei žaidėjas atlieka tam tikrus veiksmus tam tikra tvarka.
 • Beris Burtonas (Barry Burton) – „Alfa“ komandos narys, sutinkamas tik Džil scenarijuje. Pasirodo įvairiose žaidimo vietose ir kartkartėmis padeda Džil kritinėse situacijose. Jis šantažuojamas savo šeimos gerove, kad dirbtų korporacijos „Umbrella“ pusėje.
 • Ričardas Aikenas (Richard Aiken) – „Bravo“ komandos ryšių specialistas (sutinkamas abiejuose scenarijuose labai sužeistas). Žaidime miršta, tačiau priklausomai nuo atliekamų veiksmų jo gyvenimo laiką galima šiek tiek pratęsti.
 • Enriko Marinis (Enrico Marini) – „Bravo“ komandos kapitonas. Pasirodo tik vieną kartą abiejuose scenarijuose ir iškart miršta.
 • Bredas Vikersas (Brad Wickers) – „Alfa“ komandos pilotas, palikęs savo draugus likimo valiai, tačiau būtent jo padedami veikėjai galiausiai išsigelbėja.
 • Albertas Veskeris (Albert Wesker) – „Alfa“ komandos kapitonas, vienintelis neigiamas personažas žaidime. Pasirodo abiejuose scenarijuose kaip korporacijos „Umbrella“ agentas, suorganizavęs šią operaciją, per kurią, kaip buvo numatyta plane, turėjo žūti visi STARS nariai, kad būtų galima įvertinti naujų bioorganinių ginklų (mutantų) kovos galimybes.

Versijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą žaidimas išleistas 1996 m. kovo 22 d. Japonijoje. Dėl savo populiarumo jis buvo atnaujintas, papildytas ir perkurtas iš naujo net kelis kartus.

Pirmoji „PlayStation“ versija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Originali „PlayStation“ versija Europoje pasirodė 1996 m. rugpjūčio 1 d. ir tais pačiais metais kovo 30 d. JAV. Amerikietiškoji šiek tiek skiriasi nuo išleistos Japonijoje:

 • pašalintos kai kurios itin žiaurios (sudraskytų žmonių lavonų vaizdai, nuplėšta žmogaus galva ir pan.) ir palaikytos neetiškomis (Krisas, užsirūkantis cigaretę) scenos;
 • atsisakyta japonų atlikėjo Fumitakos Fučigami (渕上史貴) įžanginės ir baigiamosios dainų, jos pakeistos „Capcom“ sukurtomis melodijomis;
 • atsisakyta automatinio taikymosi funkcijos, taip pat žaidimo sudėtingumo lygis kiek pakeltas, kad jo nebūtų galima užbaigti vieną kartą išsinuomojus.

Kitos sistemos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiek tiek vėliau žaidimas taip pat išleistas ir Windows OS bei „Sega Saturn“ sistemoms, abiejose iš jų yra tik jai pritaikytų savitų elementų.

Windows OS:

 • grąžintos necenzūruotos scenos, be to, jos spalvotos, priešingai nei „PlayStation“ versijose;
 • dėl didesnių asmeninių kompiuterių galimybių pagerinta grafikos kokybė;
 • pridėti du papildomi ginklai po vieną kiekvienam žaidėjui.

„Sega Saturn“:

 • grąžintos necenzūruotos scenos, be to, jos spalvotos, priešingai nei „PlayStation“ versijose;
 • pridėtas minižaidimas – šaudyklė. Kartą užbaigus scenarijų žaidėjui pasiūloma trumpa trečio asmens šaudyklės versija, kurioje yra iki tol nematytų priešų, iš kurių – zombiu pavirtęs A. Veskeris;
 • pridėta keletas naujų priešų pagrindiniame žaidime;
 • pridėta keletas papildomų kostiumų pagrindiniams veikėjams.

Director’s Cut[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Praėjus daugiau nei metams „PlayStation“ sistemai išleista šiek tiek pakeista žaidimo versija pavadinimu „Resident Evil: Director’s Cut“, mat taip norėta bent dalinai atlyginti ilgą tęsinio atidėliojimą.

Šios versijos atnaujinimai:

 • galimybė rinktis režimą. „Standartinis“ režimas yra lygiai ta pati versija, išleista prieš pusantrų metų;
 • „Naujoko“ režime padvigubintas šovinių kiekis;
 • „Pažengusiame“ (Advanced) režime pakeitimų gerokai daugiau: pridėta naujų kameros padėčių, daiktai ir šoviniai išdėlioti kitose vietose, galingesnis pistoletas (ginklas, kurį veikėjas turi nuo žaidimo pradžios), veikėjai pradeda su naujais kostiumais;
 • vienas iš „Bravo“ komandos narių – Forestas Spajeris (Forest Speyer) – originalioje versijoje rastas negyvas. „Pažengusiame“ režime jis tampa zombiu;
 • pridėtas papildomas tuo metu dar neišleisto žaidimo Resident Evil 2 demonstracinės versijos diskas.

Director’s Cut versija (tiksliau: „Resident Evil: Director’s Cut Dual Shock“) išleista dar kartą siekiant suderinamumo su „PlayStation“ „Dual Shock“ valdymo pultu.

 • Pridėtas suderinamumas su „Dual Shock“ valdymo pultu: įgalinta vibracijos funkcija;
 • žaidimo muzika pakeista į simfoninį Mamoru Samuragočio (Samuragochi Mamoru, 佐村河内守) garso takelį;
 • pridėtas papildomas diskas, kuriame pristatyta niekada neišleista „Resident Evil 2“ alfa versija bei „Resident Evil 1“ įžanga, dubliuota japoniškai (žaidimas buvo iki galo įgarsintas šia kalba, tačiau vėliau atsisakyta paliekant visiems regionams tik angliškus dialogus su titrais įvairiomis kalbomis).

Nintendo „Gamecube“ ir „Wii“[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Džil Valentain perkurtoje versijoje „Nintendo Gamecube“ sistemai.

Praėjus šešeriems metams po pirmosios versijos išleidimo, žaidimų įranga gerokai patobulėjo. Buvo nuspręsta iš naujo sukurti ir perprogramuoti žaidimą žymiai galingesnei „Nintendo GameCube“ sistemai. 2002 m. pasirodė visiškai nauja „Resident Evil“ versija. Pasak prodiuserio Šindžio Mikamio, ji 70 % skiriasi nuo originaliosios.

 • Vaizdo kokybės, grafikos ir garso atžvilgiu versijas sunku net sugretinti. Perdarytame variante buvo išlaikyta iš anksto sugeneruotų fonų sistema, todėl aplinka smarkiai priartėja prie tikrovės;
 • nors siužetas pakeistas labai nedaug, šią versiją įgarsino profesionalūs aktoriai. Atsisakyta mėgėjiškos vaidybos ir beprasmių, visiškai nevykusiai įgarsintų dialogų, be to, žaidimas nuo pradžių iki galo kurtas kompiuterinės grafikos priemonėmis;
 • išplėsta žaidimo teritorija naujomis vietomis, pridėta naujų galvosūkių, atsisakyta ar pakeista dalis senų;
 • pridėtas ypatingas, niekur iki tol nematytas priešas. Paprastai priešui žuvus antrą kartą grįžus į tą patį plotą jo nebelieka. Tačiau perdarytoje versijoje nužudyti zombiai po kurio laiko atsikelia vėl kaip ypač greiti, agresyvūs, pavojingi, stiprūs zombiai su raudonomis galvomis;
 • pridėti ypatingi gynybos įrankiai: užpuolimo metu veikėjas gali panaudoti specialų ginklą, vieną kartą atstumiantį priešą;
 • pridėta keletas specialių režimų, kurie pasiekiami kartą užbaigus žaidimą. „Nematomo priešo“ režime visi priešai nematomi, o „Tikrojo išlikimo“ režime daiktų dėžės viena su kita nesusisiekia;
 • pridėta nužudyto dvaro architekto Džordžo Trevoro (George Trevor) ir jo iškankintos šeimos siužeto linija (įtraukiant naują priešą – Lizą Trevor (Lisa Trevor).

2009 m. išleista šios versijos adaptacija „Wii“ konsolei pavadinimu „Resident Evil Archives: Resident Evil“.

Deadly Silence[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dešimtojo gimtadienio proga išleista truputį pakeista „PlayStation“ žaidimo versija pavadinimu „Resident Evil: Dedly Silence“ nešiojamam kompiuteriui Nintendo DS.

 • Žaidime leista pasirinkti režimą. „Klasikinis“ režimas sutampa su originaliąja žaidimo versija, išleista pirmą kartą;
 • „Atgimimo“ (Rebirth) režime įtraukta daugiau priešų ir sukurta naujų galvosūkių, kuriuos spręsti reikia naudotis unikaliomis kompiuterio savybėmis;
 • pridėta šiek tiek pirmojo asmens perspektyvos;
 • šiek tiek atnaujinta grafika, bet išlaikytas „PlayStation“ versijų įgarsinimas;
 • įtraukti kai kurie valdymo supaprastinimai (apsisukimas 180° kampu ir pan.);
 • dialogus ir durų/vartų/laiptų animacijas galima praleisti;
 • išlaikyta cenzūruota įžangos versija;
 • įtraukti du režimai žaisti internetu, kur galima kontroliuoti beveik visus STARS narius.

„Resident Evil“ HD versija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2014 m. pabaigoje Japonijoje ir 2015 m. pradžioje kitur pasaulyje buvo išleistas „Resident Evil“ aukštos grafikos raiškos (HD) leidimas, kuris yra tiesioginė 2002 m. „GameCube“ žaidimo aukštesnės raiškos grafikos atnaujinta versija. Išleista naujesnės kartos žaidimų platformoms: „PlayStation 3“, „PlayStation 4“, „Xbox 360“, „Xbox One“ konsolėms ir „Windows OS“ sistemai. Ši versija buvo parduota daugiau nei 1 mln. kopijų tiražu.[5]

Versijų sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas Regionas Sistema Išleidimo data
Resident Evil
 • Japonija
 • JAV
 • Europa

PlayStation

 • 1996 m. kovo 22 d.
 • 1996 m. kovo 30 d.
 • 1996 m. rugpjūčio 1 d.
Resident Evil
 • Japonija
 • JAV
 • Europa

Windows OS

 • 1996 m. gruodžio 6 d.
 • 1997 m. rugsėjo 30 d.
 • 1997 m. rugsėjo 17 d.
Resident Evil
 • Japonija
 • JAV
 • Europa

Sega Saturn

 • 1997 m. liepos 25 d.
 • 1997 m. rugpjūčio 31 d.
 • 1997 m. spalio 1 d.
Resident Evil Director’s Cut
 • Japonija
 • JAV
 • Europa

PlayStation

 • 1997 m. rugsėjo 25 d.
 • 1997 m. rugsėjo 30 d.
 • 1997 m. gruodžio 10 d.
Resident Evil Director’s Cut Dual Shock
 • Japonija
 • JAV

PlayStation

 • 1998 m. rugpjūčio 6 d.
 • 1998 m. rugsėjo 14 d.
Resident Evil (GameCube versija)
 • Japonija
 • JAV
 • Europa

Nintendo Gamecube

 • 2002 m. kovo 22 d.
 • 2002 m. balandžio 30 d.
 • 2002 m. rugsėjo 13 d.
Resident Evil Deadly Silence
 • Japonija
 • JAV
 • Europa

Nintendo DS

 • 2006 m. sausio 19 d.
 • 2006 m. vasario 7 d.
 • 2006 m. kovo 31 d.
Resident Evil Archives: Resident Evil
 • JAV

Nintendo Wii

 • 2009 m. birželio 23 d.
Resident Evil HD versija
 • Japonija
 • JAV, Europa

Windows OS,
PlayStation 3, Xbox 360,
PlayStation 4, Xbox One

 • 2014 m. lapkričio 27 d.
 • 2015 m. sausio 20 d.

Kritika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji „Resident Evil“ dalis kai kurių kritikų laikoma vienu blogiausiai įgarsintų ir išverstų į anglų kalbą kompiuterinių žaidimų. Amerikiečių kompiuterinių žaidimų žurnalas „Electronic Gaming Monthly“ B. Burtono žaidime ištartą sakinį „Štai visraktis. Jis gali būti naudingas, jei tu, spynų meistrė, paimsi jį“ (Here’s a lockpick. It might be handy if you, the master of unlocking, take it with you) paskelbė blogiausia fraze, kada pavartota kompiuteriniame žaidime.

Nepaisant minėto neprofesionalumo ir įvairios kritikos (nuo gana atšiaurios iki labai palankios), žaidimas tapo bestseleriu. Pasaulyje jo parduota daugiau nei 5,05 mln. kopijų „PlayStation“ platformai.

Perdarytoje versijoje „Nintendo Gamecube“ sistemai dialogai buvo įgarsinti iš naujo su visai kitais aktoriais, o atsiliepimai apie žaidimą buvo daugiausia teigiami. Jos kopijų parduota apie 1,25 mln.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. vgchartz.com
 2. vgchartz.com
 3. vgchartz.com
 4. „metacritic.com“. Nuoroda tikrinta 2014 m. rugsėjo 18 d..
 5. eurogamer.net