Ram Narayan

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ram Narayan

Narajanas Delyje 2010 m.
Biografija
Pilnas vardasRam Narayan
Gimė1927 m. gruodžio 25 d. (96 metai)
Udaipuras, Indija
Kilmė Indija
ŽanraiIndijos klasikinė
Instrumentaisarangi
Aktyvumo metai1944
Svetainėramnarayansarangi.com

Ramas Narajanas (hind. राम नारायण, IAST: Rām Nārāyaṇ, g. 1927 m. gruodžio 25 d.) – Indijos muzikas, muzikos instrumento sarangi virtuozas ir populiarintojas šalyje. Dažnai tituluojamas panditu („mokytojas“).

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė Udaipuro mieste Radžasthane. Nors tėvai buvo žemdirbiai, tačiau laisvalaikiu grodavo dilruba. Būdamas šešerių Narajanas pradėjo groti sarangi, mokėsi pas įvairius vietinius mokytojus. 1943 m. išvyko į Lahorą, kur „All India Radio“ studijoje bandė įsidarbinti dainininku, bet vėliau priimtas kaip sarangi atlikėjas. 1947 m. atsiskyrus Indijai ir Pakistanui Narajanas išvyko į Delį ir įsidarbino vietinėje „All India Radio“ studijoje. Ten jis įgijo galimybę groti su žymiais atlikėjais – Omkarnathu Thakuru, Bade Ghulam Ali Chanu, Hirabajumi Badodekaru ir Krišnarao Šankaru Panditu. Tačiau jam tekdavo tik akompanuojančio vokalistams atlikėjo vaidmuo ir tuo nepatenkintas 1949 m. jis persikėlė į Bombėjų. Ten Narajanas 15 metų kūrė muziką filmams, dažnai dirbo su muzikos direktoriumi O. P. Najaru. Jis prisidėjo kuriant muziką Indijoje žymiems filmams „Adalat“, „Gunga Jumna“, „Humdard“, „Kashmir Ki Kali“, „Mughal-e-Azam“ ir kt.

1952 m. Ramas Narajanas koncertavo Afganistane, 1954 m. Kinijoje. 1954 m. jis dalyvavo koncerte Bombėjuje, bet buvo nepriimtas publikos. 1956 m. jis bandė dalyvauti antrą kartą ir šiam kartui pavykus tapo nuolatiniu Indijos muzikos festivalių dalyviu. Po Ravio Šankaro sėkmingos karjeros Vakaruose, Narajanas taip pat įrašė kelis solinius albumus ir su broliu, tablos atlikėju Čaturu Lalu surengė turą po Europą ir JAV. Vėliau Narajanas dažnai koncertuodavo už Indijos ribų, sudarė sutartis su keletu Vakarų muzikos įrašų kompanijų. 2005 m. apdovanotas Indijos valstybiniu ordinu Padma Vibhushan.

Narajanas gyvena Mumbajuje. Žmona mirė 2001 m., turi 4 vaikus – vyriausias sūnus Bridžas Narajanas profesionaliai groja sarodu, kiti vaikai groja tabla ir sarangi, neretai groja koncertuose su tėvu.

Stilius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors Narajano muzika apibūdinama kaip klasikinė indų muzika, tačiau jo pasirinkimas groti soliniu instrumentu, improvizacijos jį išskiria iš kitų klasikinių Indijos atlikėjų. Daugumą Narajano repertuaro sudaro klasikinės vokalinės indų melodijos, pritaikytos sarangi.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]